13/05/2024
Ισπανία | Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2016 - 19:38

Απόλυτο αφεντικό η Μπαρτσελόνα

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 2-1 της Ατλέτικο στο «Καμπ Νου» και έμειναν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία * Με εννέα ολοκλήρωσαν το ματς οι «ροχιμπλάνκος»

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής της Πριμέρα Ντιβιθιόν το Σάββατο (30/1).

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο «Καμπ Νου», οι «μπλαουγκράνα» πήραν τελικά τη νίκη με 2-1 σε βάρος της Ατλέτικο Μαδρίτης και έτσι έμειναν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο 10ο λεπτό προηγήθηκαν με τον Κόκε μέσα από την περιοχή.

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε να απαντήσει, αλλά για άλλη μία φορά ο Μέσι… έδωσε τη λύση στο 30ό λεπτό, με τον Σουάρεζ να τον… μιμείται οκτώ λεπτά αργότερα.

Σαν να μην έφταναν τα δύο μαζεμένα γκολ, η Ατλέτικο έμεινε στη συνέχεια με δέκα παίκτες, όταν ο Φιλίπε Λουίς αποβλήθηκε για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μέσι.

Παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, η Ατλέτικο μπήκε δυνατά στην επανάληψη και θα μπορούσε να έχει φτάσει στην ισοφάριση με τον Γκριεζμάν, αλλά ο Κλαούντιο Μπράβο πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση.

Οι όποιες ελπίδες της… εξανεμίστηκαν όταν αποβλήθηκε και ο Γκοντίν στο 65', με το 2-1 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Άλβες (82' Ρομπέρτο), Πικέ, Μασεράνο, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (67' Τουράν), Ινιέστα, Μέσι, Σουάρεζ, Νεϊμάρ.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Χουανφράν, Χιμένες, Γκοντίν, Λουίς, Κόκε, Φερνάντες (76' Παρτεϊ), Σαούλ, Γκάμπι (46' Γκάμεθ), Φερέιρα Καράσκο, Γκριεζμάν (67' Σάβιτς).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής: