29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016 - 16:57

«Πλήγωσε» τη Λαμία ο Αχαρναϊκός

Με γκολ του Μπέλιτς η ομάδα του Μενιδίου νίκησε με 1-0 τους Φθιώτες * Δίκαια παράπονα για τη διαιτησία από την ομάδα του Σπανού

Σπουδαία νίκη που τον απομακρύνει για τα καλά από τις τελευταίες θέσεις της Β' Εθνικής πήρε την Κυριακή (24/1) ο Αχαρναϊκός, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας της Λαμίας με 1-0 για τη 16η αγωνιστική.

Με 21 βαθμούς, λοιπόν, η ομάδα του Τίμου Καβακά είναι στην 9η θέση, την ίδια στιγμή που οι Φθιώτες με 23 παρέμειναν στην έκτη και έχασαν σημαντικότατο έδαφος στην προσπάθεια να βρεθούν στην πρώτη τετράδα.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του ματς, στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού απείλησαν σε δύο χρόνους στο 8', με Λεάντρο και Τζόκιτς να μην μπορούν να νικήσουν τον Παγούδη μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Μίλιεβιτς.

Γενικά, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, τα νεύρα δεν έλειπαν, έλειψαν όμως οι μεγάλες φάσεις μετά από αυτή των φιλοξενούμενων και το 0-0 ήρθε φυσιολογικά στο πρώτο 45λεπτο.

Στην επανάληψη, το θέαμα που παρουσίαζαν οι δύο ομάδες παρέμενε μέτριο και φαινόταν πως όποιος σκόραρε πρώτος αυτός θα ήταν και ο νικητής, όπως και συνέβη τελικά.

Συγκεκριμένα, στο 62ο λεπτό οι Μενιδιάτες βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση και ο Μπέλιτς με σουτ βρήκε δίχτυα, γκολ που έμελε να είναι το μοναδικό της αναμέτρησης.

Από εκεί και πέρα, η Λαμία έχει δίκαια παράπονα για τη διαιτησία, καθώς ο Νεόφυτος έβαλε γκολ στο 75', αλλά υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

Μάλιστα, στο αμέσως επόμενο λεπτό υπήρξε νέο λάθος από τον βοηθό, που σταμάτησε τον Σιατραβάνη για οφσάιντ κι ενώ ο τελευταίος είχε βγει σε θέση τετ α τετ με τον Παγούδη.

Κατόπιν, η μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 χάθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Παγούδης σταμάτησε δύο φορές στην ίδια φάση τα σουτ που επιχείρησε ο Μίλιεβιτς.

Εντέλει, οι γηπεδούχοι, που τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Παγώνη στο 90'+4 με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κράτησαν το πολύτιμο τρίποντο και επέστρεψαν σε τροχιά επιτυχιών.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αδαμόπουλος του Συνδέσμου Ζακύνθου με βοηθούς τον Κοκμοτό του Συνδέσμου Ρεθύμνου και τον Οικονόμου του Συνδέσμου Αχαΐας.

Κίτρινες: 33' Παγώνης, 60' Χριστοφιλέας, 65' Παβίσεβιτς, 69' Πολίμος, 90'+1 Kαλογερόπουλος - 32' Πίντο, 33' Μίλιεβιτς, 35' Τζόκιτς, 48' Μπαλού, 54' Κοτσώνης, 82' Λεάντρο.

Κόκκινη: 90'+4 Παγώνης.

AXAΡΝΑΪΚΟΣ (Τίμος Καβακάς): Παγούδης, Μήλιος (46' Ματσούκας), Ομπράντοβιτς (83' Ρεπετσάς), Παγώνης, Μάρης, Παβίσεβιτς, Χριστοφιλέας, Κωστόπουλος, Πολίμος, Εμέκα, Μπέλιτς (63' Καλογερόπουλος).

ΛΑΜΙΑ (Δημήτρης Σπανός): Πίτκας, Ζουλιώτης, Παπαργυρίου (83' Kαραλής), Καραγιάννης, Πίντο (53' Νεόφυτος), Σιατραβάνης, Λεάντρο, Μπαλού, Κοτσώνης, Τζόκιτς (66' Νατσιόπουλος), Μίλιεβιτς.