19/04/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019 - 21:21

Έκαναν... πάρτι στο ντέρμπι οι γυναίκες του ΠΑΟΚ

Σάρωσαν τον Άρη με 5-0 οι «ασπρόμαυρες» και σταθερά στην κορυφή * Δεύτερος ο Ατρόμητος * Τι έγινε στην 5η αγωνιστική της Α' Εθνικής

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ το κυριακάτικο (24/11) ντέρμπι με τον Άρη, συντρίβοντας με 5-0 τον συμπολίτη για την 5η αγωνιστική της Α' Εθνικής ποδοσφαίρου.

Στη Νέα Μεσημβρία η Πούλιου άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, με τη Μήτκου να γράφει το 2-0 στο 15' και το τρίτο γκολ για τις πρωταθλήτριες να έρχεται από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Βαρδαλή στο 32ο λεπτό.

Η Δημητρίου έγραψε το 4-0 στο 65' και ο θρίαμβος των «ασπρόμαυρων» ολοκληρώθηκε με το γκολ της Κακαμπούκη στα τελευταία λεπτά, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να κάνει το 5 στα 5 και με 15 βαθμούς να οδηγεί την κούρσα.

Δεύτερος με 13 πόντους ακολουθεί ο πολύ καλός φέτος Ατρόμητος, που επικράτησε με 1-0 της Γλυφάδας χάρη σε γκολ της Σάλκουνιτς, ενώ ΑΕΛ και Τρίκαλα έμειναν στο 0-0 στο θεσσαλικό ντέρμπι.

Οι Άβαντες Χαλκίδας κέρδισαν 2-1 τον Αγροτικό Αστέρα, Γιάννενα και Μεσολόγγι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, ενώ ο ΟΦΗ πήρε το διπλό με 3-1 ενάντια στις Ελπίδες Καρδίτσας.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Kυριακή (24/11)

Aτρόμητος - Γλυφάδα 1-0 (Σάλκουνιτς)

Ελπίδες Καρδίτσας - ΟΦΗ 1-3 (Μπάσκα - Κυδωνάκη 2, Τριβυζάκη)

Γιάννενα - Μεσολόγγι 2-2 (Καραγιαννίδου πέν., Βρανά αυτ. - Τριανταφύλλου, Γιαννακά)

ΠΑΟΚ - Άρης 5-0 (Πούλιου, Μήτκου, Βαρδαλή πέν., Δημητρίου, Κακαμπούκη)

ΑΕΛ - Τρίκαλα 0-0

Άβαντες Χαλκίδας - Αγροτικός Αστέρας 2-1 (Χριστοφορίδη, Νεοφύτου - Κωνσταντοπούλου)