19/10/2019
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2019 - 01:06

Eντυπωσιακοί και εξάσφαιροι οι Νέοι του Παναθηναϊκού

Οι «πράσινοι» σάρωσαν την Ξάνθη με 6-0 * Στο 90' κέρδισε την ΑΕΚ η ΑΕΛ (3-2) * Τρίποντα για Βόλο, ΟΦΗ και Παναιτωλικό

Με εμφατικό τρόπο γύρισε το Σάββατο (5/10) στις νίκες η Κ19 του Παναθηναϊκού, συντρίβοντας την Ξάνθη με 6-0 στο Κορωπί για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων της Σούπερ Λίγκας 1.

Έτσι, οι «πράσινοι» συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα με 16 βαθμούς, με τον Σπίνο να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά στο 6', ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βαγιαννίδης έγραψε το 2-0.

Ο Σούλτσε στο 35' με κεφαλιά και ο Σερπέζης με ωραίο πλασέ στο 38' διαμόρφωσαν το 4-0, με τον Σούλτσε να φτάνει στο χατ τρικ χάρη στα τέρματα που πέτυχε στο 40' και το 73'.

Την ίδια στιγμή, η ΑΕΛ πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 επί της ΑΕΚ και ήταν ο Μαλάκος στο 90' αυτός που χάρισε το τρίποντο στους «βυσσινί».

Χαλάτσης στο 28' και Πίνακας στο 50' είχαν δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στους Θεσσαλούς και η Ένωση είχε ισοφαρίσει με δύο γκολ του Χριστόπουλου στο 52' και το 55' (με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το δεύτερο).

Από την πλευρά του, ο ΟΦΗ με γκολ των Κουράκη στο 30', Καλαϊτζάκη ένα λεπτό αργότερα και Ψαρρά στο 84' επιβλήθηκε με 3-0 του Πανιωνίου, ενώ ο Παναιτωλικός πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λαμίας με 1-0 και το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Κωνσταντόπουλος στο 6ο λεπτό.

Τέλος, ο Βόλος κέρδισε 2-1 τον Ατρόμητο με σκόρερ τους Κυζιρίδη στο 25' και Ρακή στο 36', ενώ οι Περιστεριώτες είχαν προηγηθεί στο 5'.