ΠΑΟΚ | Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2018 - 14:00

Ο Πρίγιοβιτς ο πιο γρήγορος... 50άρης

Σπάει όλα τα κοντέρ ο άσος του ΠΑΟΚ

Πήγε στον ΠΑΟΚ και έχει κάνει τη διαφορά πριν καν συμπληρώσει δύο χρόνια ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς.

Ο Σέρβος άσος σημειώνει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο και το έπραξε από την πρώτη χρονιά του στην Τούμπα, όταν σημείωσε 27 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, κάτι που αποτελεί κορυφαία για ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ σε μια αγωνιστική περίοδο.

Φέτος, έκανε άλλο ένα ρεκόρ.

Με το γκολ του κόντρα στην ΑΕΛ έφτασε τα 50 σε 83 ματς, πράττοντάς το πιο γρήγορα από κάθε άλλον παίκτη που έχει φορέσει τη φανέλα του «Δικεφάλου του Βορρά».

Μέχρι πρότινος, το ρεκόρ ανήκε στον Κώστα Φρατζέσκο που έφτασε τα 50 σε 99 ματς.

Αναλυτικά το θέμα του ΠΑΟΚ: «Πριν καν συμπληρώσει δύο χρόνια στην Τούμπα, ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς έχει ήδη εξασφαλίσει τη δική του περίοπτη θέση στην ιστορία του ΠΑΟΚ. Η αποτελεσματικότητα και η επαφή του με τα δίχτυα τον καθιστούν έναν από τους κορυφαίους επιθετικούς που έχουν φορέσει την ασπρόμαυρη φανέλα.

Η προηγούμενη σεζόν έκλεισε με τον Πρίγιοβιτς να σημειώνει 27 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις. Επίδοση που αποτελεί τόσο προσωπικό όσο και συλλογικό ρεκόρ, ως η κορυφαία για ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ σε μια αγωνιστική περίοδο.

Ο Σέρβος δεν σήκωσε το πόδι από το γκάζι και έχει βαλθεί να σπάσει το δικό του ρεκόρ, δεδομένου ότι έχει ήδη πετύχει 13 γκολ σε 24 παιχνίδια. Το τελευταίο, όμως, χρονικά κόντρα στην ΑΕΛ έμελλε να είναι ιστορικό. Ο Πρίγιοβιτς ευστόχησε από την άσπρη βούλα κι έφτασε τα 50 γκολ σε 83 αγώνες. Δηλαδή πιο γρήγορα από όλους τους προκατόχους του στην ιστορία του ΠΑΟΚ.

Το ρεκόρ μέχρι το βράδυ της Κυριακής ανήκε στον Κώστα Φραντζέσκο. Ο παλαίμαχος άσος στις 26 Σεπτεμβρίου 1999, στην αναμέτρηση ΠΑΟΚ – Καλαμάτα 4-2 με μία από τις συνηθισμένες εκτελέσεις φάουλ, έφτασε τα 50 τέρματα στην 99η συμμετοχή του με τον Δικέφαλο, όντας ο μόνος μαζί με τον Πρίγιοβιτς που χρειάστηκαν διψήφιο αριθμό αγώνων.

Τρίτος στη σχετική λίστα είναι ο Χρήστος Δημόπουλος, ο οποίος τα έφτασε στην 104η συμμετοχή του, ενώ ακολουθεί ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης με 113 αγώνες και ο Κώστας Ορφανός με 117, ένα λιγότερο από τον Γιώργο Κούδα.