28/03/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου 2018 - 22:02

Καταστροφή στο β' ημίχρονο για τον Ολυμπιακό

Διπρόσωποι οι «ερυθρόλευκοι» στο Κάουνας και ήττα με 83-75 από τη Ζαλγκίρις

Αρχικά ωραίος, μετά άστα να πάνε... Την πέμπτη φετινή του ήττα στην Ευρωλίγκα γνώρισε το βράδυ της Πέμπτης (6/12) ο Ολυμπιακός, χάνοντας στο Κάουνας από τη Ζαλγκίρις με 83-75 και με το ρεκόρ του να είναι πλέον στο 6-5.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν διπρόσωπη, καθώς έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με ιδαίτερη ευστοχία στα τρίποντα, αλλά στη συνέχεια μεταμορφώθηκε προς το χειρότερο, έβαλε με το ζόρι 27 πόντους και μοιραία δεν μπόρεσε να πάρει την τέταρτη εκτός έδρας νίκη της.

Ο Πρίντεζης έβαλε 16 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά μόλις 2 κατόπιν, ενώ γενικότερα δεν υπήρξε κάποιος διακριθείς από πλευράς «ερυθρόλευκων».

Γκριγκόνις, Γουάιτ και Γουόλτερς οι κορυφαίοι από πλευράς Λιθουανών, που μετρούν έξι ροζ φύλλα στα επτά τελευταία τους ραντεβού με τον Ολυμπιακό.

Τρομακτικά εύστοχος στα τρίποντα...

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν το παιχνίδι με φοβερή ευστοχία έξω από τα 6,75μ., με τον Γιώργο Πρίντεζη να μετρά 4/4 τρίποντα, ενώ συνολικά οι παίκτες του Μπλατ είχαν 7/8 στο πρώτο δεκάλεπτο!

Έτσι, ήταν λογικό να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (19-29), αλλά λογικό ήταν ότι σταδιακά θα ερχόταν και η αστοχία, με τους Λιθουανούς να παίζουν καλύτερη άμυνα στη δεύτερη περίοδο.

Η Ζαλγκίρις μείωσε σε απόσταση αναπνοής (40-42), αλλά η ευστοχία στα σουτ τριών πόντων επανήλθε για τον Ολυμπιακό στο φινάλε του ημιχρόνου, για να πάει στα αποδυτήρια με +8 (40-48).

Ήταν αλλού γι' αλλού...

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν... ματιασμένοι στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο, ενώ ήταν και πολύ άστοχοι.

Φυσικά, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ευκαιρία να εκμεταλλευθούν τη συγκυρία που τους παρουσιάστηκε, ήταν και οι ίδιοι εξαιρετικοί αμυντικά κι έτσι βρέθηκαν στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου στο +9 (68-59).

Θα περίμενε κανείς κάποια αντίδραση από τον Ολυμπιακό σε εκείνο το σημείο, αλλά αυτή δεν ήρθε ποτέ, αφού δεν υπήρχε καμία ηρεμία στο παιχνίδι της ελληνικής ομάδας, με τα λάθη να είναι συνεχή.

Έτσι, η Ζαλγκίρις έφτασε εντέλει δίκαια στην πέμπτη φετινή της νίκη στη διοργάνωση.

Tα δεκάλεπτα: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75

ZΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Γουόλτον, Γουόλτερς 14 (1), Γουόκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2), Γουάιτ 13, Γκριγκόνις 19 (3), Καβαλιάουσκας 12, Ουλανόβας 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Σπανούλης 9 (1), Τίμα 9 (3), Μιλουτίνοφ 4, Στρέλνιεκς 5 (1), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 18 (4), Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 15 (1).