19/03/2024
Αγγλία | Σάββατο 18 Αυγούστου 2018 - 16:48

Έ-Χ-ασε μεγάλη ευκαιρία η Νιούκαστλ

Ο Έθεριτζ απέκρουσε πέναλτι στις καθυστερήσεις και κράτησε το 0-0 για την Κάρντιφ μέσα στην έδρα της * Με δέκα από το 66' οι «καρακάξες»

Την ευκαιρία να πανηγυρίσει ένα σημαντικό εκτός έδρας «τρίποντο» έχασε το Σάββατο (18/8) η Νιούκαστλ.

Οι «καρακάξες» είδαν τον Έθεριτζ να αποκρούει το πέναλτι του Κένεντι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, μένοντας, έτσι, στο 0-0 στην έδρα της Κάρντιφ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, με τον Κένεντι να είναι τυχερός που γλίτωσε την αποβολή για χτύπημα εκτός φάσης στον Καμαράσα.

Πάντως, η Νιούκαστλ δεν τη γλίτωσε, καθώς στο 66' έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χέιντεν με απευθείας κόκκινη για από πίσω χτύπημα στον Τζον Μέρφι.

Ο Ζοχορέ έχασε σημαντικές ευκαιρίες, με τους νεοφώτιστους να είναι καλύτεροι στο δεύτερο μέρος, αλλά να βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο στις καθυστερήσεις για χέρι του Μόρισον.

Ο Κένεντι ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Έθεριτζ απέκρουσε πέναλτι, χαρίζοντας στην ομάδα του τον πρώτο βαθμό της.

ΚΑΡΝΤΙΦ: Έθεριτζ, Μανγκά, Μόρισον, Μπαμπά, Άρτερ, Μπένετ, Ραλς, Μέρφι (78’ Μέντες Λάινγκ), Καμαράσα (77’  Ριντ), Χόιλετ (83’ Πάτερσον), Ζοχορέ

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Κλαρκ, Λάσκελς, Ντάμετ, Μανκίγιο (46’ Χέιντεν), Σέλβεϊ, Ντιαμέ, Ρίτσι (70’ Μέρφι), Κένεντι, Χοσελού, Αγιόθε (65’ Μούτο).

Aναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής: