14/05/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2018 - 22:43

Nα' ναι καλά ο Σπανούλης...

Πήρε από το χέρι τον Ολυμπιακό ο αρχηγός του και τον οδήγησε στη νίκη με 80-70 επί της Βαλένθια

Είχε κέφια ο αρχηγός και ήρθε και η 16η φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα... Με τον Βασίλη Σπανούλη να σημειώνει 25 πόντους και να μοιράζει 9 ασίστ, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Βαλένθια με 80-70 το βράδυ της Πέμπτης (22/2) στο ΣΕΦ, για να παραμείνει έτσι στη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε πολλά σκαμπανεβάσματα στο παιχνίδι, πλην του Σπανούλη βοήθησαν μόνο οι βασικοί (Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου και Μάντζαρης) και αν ο αντίπαλος ήταν πιο ισχυρός, η βραδιά θα ήταν πολύ δύσκολη για τους «ερυθρόλευκους», που άφησαν τουλάχιστον πίσω τους τον χαμένο τελικό Κυπέλλου με την ΑΕΚ.

Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Σαν Εμετέριο με 19 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε, στα... ρηχά έμεινε ο Γκριν με 13.

Ήταν διπρόσωπος...

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες έπαιξαν ωραίο μπάσκετ, ο Σπανούλης μοίραζε αφειδώς τις ασίστ, ο Παπανικολάου είχε εξουδετερώσει τον Γκριν στην άμυνα και το 22-11 προέκυψε φυσιολογικά.

Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Σφαιρόπουλου σταμάτησαν να παίζουν άμυνα και ο Σαν Εμετέριο αρχικά ήταν αυτός που βρήκε ρυθμό στην επίθεση και οι Ίβηρες μείωσαν σε 30-28.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, ανέβασε τη διαφορά στο +8 (40-32), για να ακολουθήσει αντιαθλητικό φάουλ του Σπανούλη στον Μαρτίνεθ, που αποτέλεσε την αρχή για ένα σερί 7-0 της Βαλένθια, η οποία πλησίασε σε απόσταση αναπνοής στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-39).

Tο πήρε πάνω του ο «Κill-Bill»...

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης φάνηκε να βγαίνει από... καρμπόν με το πρώτο, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν καλές άμυνες και ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (60-48), αλλά «κόλλησαν» ξανά στην επίθεση και οι Ισπανοί επέστρεψαν εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης (62-61).

Το ματς είχε γίνει ντέρμπι και ήταν η ώρα του Σπανούλη να αναλάβει δράση, με τον αρχηγό της ελληνικής ομάδας να σημειώνει 7 σερί πόντους στο τελευταίο δίλεπτο, για να μετατραπεί το εύθραυστο +1 (68-67) σε +8 (75-67).

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε με τρίποντο ο Πρίντεζης για το 78-70 και κάπως έτσι ήρθε μία ακόμη επικράτηση στο ΣΕΦ για τους Πειραιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 40-39, 62-55, 80-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 2, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 25 (1), Μιλουτίνοφ 15, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 8 (1), Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης 11 (1), Ρόμπερτς 4, Ουίλτζερ, Τόμπσον 2.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 11, Γκαρθία 5, Αμπάλντε 7, Ντούμπλιεβιτς 4, Μαρτίνεθ 2, Σαν Εμετέριο 19 (3), Πλάις, Σάστρε 2, Γκριν 13, Ντόρνεκαμπ 7 (1).