25/05/2018
Πρωτάθλημα | Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2018 - 19:17

Αγχώθηκε, αλλά το πήρε ο Πανιώνιος

Λύγισε με πέναλτι στο 80' η καλά στημένη αμυντικά Λαμία * Σκόρερ ο Λάμπρου

Δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει στις νίκες ο Πανιώνιος για το πρωτάθλημα επικρατώντας το απόγευμα του Σαββάτου (10/2) με 1-0 της Λαμίας και εξασφάλισε έτσι πως θα παραμείνει για άλλη μία αγωνιστική στην πεντάδα.

Οι Νεοσμυρνιώτες μέσα σε λίγο καιρό κέρδισαν για τρίτη φορά τους Φθιώτες και πήραν ένα ματς στο οποίο το τρίποντο έμοιαζε μονόδρομος στην προσπάθεια που κάνουν για να βγουν και πάλι στην Ευρώπη.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Λάμπρου, ο οποίος έβαλε το μοναδικό γκολ έχοντας κερδίσει προηγουμένως ο ίδιος το πέναλτι. Εκλάμψεις είχε ο Μασούρας, φάνηκε πως δεν έχει μπει ακόμα στο κλίμα ο Νίλσεν, ενώ δεν φάνηκε ο Μπραχίμι.

Για τη Λαμία, η οποία το πάλεψε όσο και όπως μπορούσε, η συγκεκριμένη ήττα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί εντός προγράμματος. Τα δύσκολα ματς συνεχίζονται, αλλά έχει ακόμα μία απόσταση από τη ζώνη του υποβιβασμού. Επιθετικά δεν τράβηξε κανείς, αλλά στα μετόπισθεν είχαν καλή παρουσία οι Αναστασιάδης και Ασίγκμπα.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο Πανιώνιος, ο οποίος προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να βρει το γρήγορο γκολ με το οποίο θα ξεκλείδωνε την αντίπαλη άμυνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, είχαν σε καλή μέρα τον Μασούρα, που πήρε προσπάθειες πάνω του, αλλά η Λαμία άντεξε στην πίεση.

Το τερέν ήταν βαρύ και αυτό δυσκόλευε κυρίως τους γηπεδούχους που ήθελαν να παίζουν με την μπάλα κάτω και κυρίως από τα πλάγια. Σε κάποια σημεία κολλούσε η μπάλα και δεν γινόταν να παίξεις γρήγορα, κάτι που στην πορεία βελτιώθηκε, όταν σταμάτησε και η βροχή.

Για τη Λαμία, ο μοναδικός στόχος ήταν να κλείνει τους χώρους όσο καλύτερα γινόταν. Το κατάφερε με επιτυχία μετά το πρώτο τέταρτο με τον Τεννέ να έχει βάλει γι' αυτό τον λόγο τρία στόπερ. Οι δύο, Κουκόλης και Αναστασιάδης, πήραν κάρτες από νωρίς, αλλά ο πρώτος έγινε αναγκαστική αλλαγή. Αυτό έφερε και διαφοροποιήσεις εσωτερικά με τον Όμο να πηγαίνει στόπερ και τον Κουτρομάνο χαφ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάνε σε χαμηλό τέμπο το ματς και τους βγήκε. Ο Μπραχίμι δεν έπαιρνε πρωτοβουλίες, η μπάλα πήγαινε αναγκαστικά από τα πλάγια και οι όποιες σέντρες δεν είχαν αποτέλεσμα. Μέσα σε όλα τραυματίστηκε και ο Γεσίλ και ουσιαστικά ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να κάνει κάτι στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Λαμία να πατά καλύτερα και να προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό της. Για 45 λεπτά δεν είχε καν τελική, αλλά στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους απείλησε δις με καλύτερη φάση αυτή του Ακόστα. Η υπεροχή της, πάντως, δεν κράτησε για πολύ.

Μετά το 60' ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές και πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, είχε και πάλι το ίδιο πρόβλημα, δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Η μοναδική πραγματικά καλή στιγμή του ήταν στο 65', όταν ο Λάμπρου αστόχησε από κοντά μετά από σουτ του Μπραχίμι. Κλασική ευκαιρία δεν μπορούσε να βγάλει με τον Νίλσεν να μην βοηθάει καθόλου.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, η πίεση αυξανόταν με τη Λαμία να αντέχει όπως μπορεί. Δενκρατούσε, όμως, καθόλου την μπάλα στην κατοχή της και συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις το πληρώνεις. Αυτό έγινε και με τους Φθιώτες, αφού στο 79' βγήκε ένας καλός συνδυασμός για τους «κυανέρυθρους» και ο Λάμπρου ανατράπηκε. Εκτέλεσε ο ίδιος το πέναλτι ένα λεπτό μετά και έκανε το 1-0.

Στο μικρό χρονικό διάστημα που απέμενε η Λαμία κλήθηκε να αντιδράσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Μπήκε ο Άστσεριτς για να υπάρχει ένα ψηλό κορμί και το πλάνο ήταν να τον σημαδεύουν οι συμπαίκτες του με μακρινές μπαλιές. Αυτό δεν λειτούργησε και έτσι δεν άλλαξε κάτι έως το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσαμούρης (Πειραιά), βοηθοί του οι Δημητριάδης (Καστοριάς) και Νικολακάκης (Ηρακλείου), ενώ τέταρτος ο Βάτσιος (Δυτικής Αττικής).

Κίτρινες: 87' Λάμπρου, 88' Μπανανά, 90'+4 Μακρύλλος - 29' Κουκόλης, 37' Αναστασιάδης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Ουάσινγκτον (69' Μακρύλλος), Μασούρας (63' Σπιριντόνοβιτς), Λάμπρου, Μπραχίμι, Γεσίλ (45' λ. τρ. Νίλσεν).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλης (32' λ. τρ. Κουτρομάνος)(82' Άστσεριτς), Ασίγκμπα, Όμο, Μπλάζιτς, Πίτι, Ακόστα, Μπούτνικ (72' Μπουλούλης).