03/05/2024
Γερμανία | Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2017 - 23:57

Γκολ ο Δώνης, τρίποντο στο 94' η Στουτγάρδη

Κέρδισε με 2-1 την Κολωνία η ομάδα του νεαρού Έλληνα επιθετικού

Τους τρεις βαθμούς πήρε η Στουτγάρδη το βράδυ της Παρασκευής (13/10), επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Κολωνίας στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Ο Τάσος Δώνης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 38' με πλασέ και αυτό ήταν το πρώτο τέρμα του 21χρονου διεθνή επιθετικού στο γερμανικό πρωτάθλημα, για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με τον Χάιντς στο 77'.

Εντέλει, η νίκη για τη Στουτγάρδη ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Ακολό κι έτσι οι γηπεδούχοι με 10 βαθμούς έπιασαν στην 8η θέση την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και τη Σάλκε.

Από την πλευρά της, η Κολωνία παραμένει ουραγός με μόλις 1 βαθμό.

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ: Τσίλερ, Μπάουμγκαρτλ, Μπάντστουμπερ, Καμίνσκι (18' λ.τρ. Μπεκ), Πάβαρντ, Ασκασιμπάρ, Μανγκαλά, Αόγκο, Μπρέκαλο (61' Ακολό), Δώνης (80' Γκίντσεκ), Τερόντε.

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Κλίντερ, Σέρενσεν, Χάιντς, Ράους (72' Χάντβερκερ), Γιόγιτς (66' Γκιρασί), Λέμαν, Εζτζάν (46' Πισάρο), Μπιτενκούρτ, Οσάκο, Τσόλερ.