16/04/2024
Ισπανία | Δευτέρα 2 Μαΐου 2016 - 23:38

Υποβιβάστηκε η Λεβάντε

Η ομάδα του Χάβι Γκράθια ηττήθηκε 3-1 από τη Μάλαγα στο «Ροσαλέδα» * Η ταυτότητα της 36ης αγωνιστικής

Το πικρό ποτήρι του υποβιβασμού στη Β’ Ισπανίας γεύθηκε τη Δευτέρα του Πάσχα (2/5) η Λεβάντε, καθώς ηττήθηκε 3-1 εκτός έδρας από τη Μάλαγα στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 36ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιθιόν.

Ο Ντούγε Τσοπ βρήκε δίχτυα στο 30ό και το 89ο λεπτό, με συνέπεια να γίνει ο μοναδικός παίκτης των γηπεδούχων στο φετινό πρωτάθλημα που βάζει δύο γκολ σε ένα ματς.

Ο Χοσέ Μοράλες είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 42’ για τη Λεβάντε, ενώ ο Τσόρι Κάστρο φρόντισε να βάλει τέλος στις όποιες ελπίδες της, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Να σημειωθεί, πάντως, ότι ενδεχομένως η έκβαση του ματς να ήταν διαφορετική αν στο 75ο λεπτό ο διαιτητής και ο βοηθός επέτρεπαν στον Μοράλες να χριστεί σκόρερ (έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ).

Αυτή ήταν η έκτη ήττα της Λεβάντε στα επτά τελευταία παιχνίδια στην έδρα της Μάλαγα, η οποία φιλοδοξεί να τερματίσει στη 10άδα (τώρα είναι 8η), προκειμένου να κερδίσει πριμ.

ΜΑΛΑΓΑ: Οτσόα, Τόρες, Ροσάλες (11’ Φιλιπένκο), Αλμπεντόσα, Ρίκα, Καμάτσο, Ανιόρ (62’ Άτσου), Φόρναλς, Κάστρο, Τσοπ, Σάρλες.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Μαρίνιο, Γκαρσία (86’ Βερδού), Πέδρο Λόπεζ, Φεντάλ, Μετζανί, Βέρζα, Χοσέ Μάρι (80’ Καμαράσα), Μοράλες, Ρόσι, Κασαντέσους (68’ Ντέιβερσον), Κουέρο.

H TAYTOTHTA ΤΗΣ 36ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Μ. Παρασκευή (29/4)

Χιχόν - Έιμπαρ 2-0 (43' Καρμόνα, 82' Μενέντες)

Μ. Σάββατο (30/4)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (80' Μπέιλ)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Ράγιο Βαγεκάνο 1-0 (55' Γκριεζμάν)

Μπέτις - Μπαρτσελόνα 0-2 (50' Ράκιτιτς, 81' Σουάρεζ)

Γρανάδα - Λας Πάλμας 3-2 (13' Ρουμπέν Ρότσινα, 22' Ελ Αραμπί, 71' Ρικάρντο Κόστα - 3', 12' Τζόναθαν Βιέρα)