Kαι η μεγάλη στιγμή, ο Μέσι σηκώνει την κούπα! Πρωταθλήτρια κόσμου 2022 η Αργεντινή.

Οι Γάλλοι παίρνουν τα μετάλλιά τους.

20:30

Ο Λιονέλ Μέσι παίρνει, βέβαια, το βραβείο του καλύτερου παίκτη του τουρνουά.

20:29

Το βραβείο για τον πρώτο σκόρερ παίρνει ο εμφανώς στενοχωρημένος Κιλιάν Εμπαπέ, που τελείωσε το τουρνουά με 8 γκολ.

20:27

Κορυφαίος γκολκίπερ ο Εμιλιάνο Μαρτίνες.

20:26

Ο Έντσο Φερνάντες παίρνει το βραβείο του καλύτερου νέου παίκτη της διοργάνωσης.

20:24

Το διαιτητικό τιμ παίρνει τα μετάλλιά του.

20:21

Το τρόπαιο έκανε την εμφάνισή του στον αγωνιστικό χώρο, αρχίζει πλέον η διαδικασία της απονομής των μεταλλίων σε νικητές και ηττημένους.

20:10

Η απονομή δεν έχει ξεκινήσει ακόμα, αλλά ο Μέσι και η παρέα του προφανώς και δεν έχουν κανένα θέμα να περιμένουν όσο χρειαστεί για να σηκώσουν την κούπα. Ντελίριο ενθουσιασμού, βέβαια, και στις κερκίδες από τους οπαδούς των Λατινοαμερικανών.

19:57

Θα ακολουθήσει σε λίγο η απονομή του τροπαίου, θα το σηκώσει φυσικά ο Μέσι, που στα 35 του χρόνια κι έχοντας κερδίσει και το Μουντιάλ μετά το Κόπα Αμέρικα μπορεί να αποχωρήσει ήρεμος από την αγαπημένη του Εθνική Αργεντινής.

19:56

Η Γαλλία χάρη στον Εμπαπέ έμεινε ζωντανή σε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο από νωρίς, αλλά τελικά παραδίδει τα σκήπτρα της.

19:55

Για τρίτη φορά στην ιστορία της η «αλμπισελέστε» κατακτά την κορυφή του κόσμου. Ο Λιονέλ Μέσι τα κατάφερε.

19:54

4-2 ο Μοντιέλ, η Αργεντινή παγκόσμια πρωταθλήτρια για το 2022.

19:53

3-2 ο Κολό Μουανί.

19:53

3-1 ο Παρέδες, η Αργεντινή δεν μπορεί να το χάσει πλέον το τρόπαιο...

19:48

Η Γαλλία ξεκινά πρώτη τις εκτελέσεις με τον Εμπαπέ.

19:44

120'+5: Λήξη και της παράτασης, 3-3. Στα πέναλτι θα κριθεί η κούπα και μοιάζει άδικο αυτό το σκηνικό και για τους δύο αντιπάλους.

19:43

120'+3: Στην αντεπίθεση ο Λαουτάρο Μαρτίνες κάνει άστοχη κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.

19:42

120'+3: Τεράστια απόκρουση του Εμιλιάνο Μαρτίνες σε τετ α τετ με τον Κολό Μουανί!

19:41

120'+1: Ντιμπάλα αντί Ταγλιαφίκο.

19:40

120'+1: Ντισασί αντί Κουντέ.

19:40

120'+1: Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

19:39

120': Ο Εμπαπέ τη σέντρα από αριστερά, ο Κολό Μουανί δεν μπορεί να βρει την μπάλα, λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι περνά αυτή.

19:37

Δύο γκολ ο Μέσι, τρία γκολ ο Εμπαπέ, τελικός που έχει μείνει ήδη στην ιστορία, όποιος κι αν επικρατήσει τελικά...

19:37

Δεύτερο εύστοχο πέναλτι ο Εμπαπέ, που φτάνει σε χατ τρικ, 3-3.

19:37

118': ΓΚΟΛ για τη ΓΑΛΛΙΑ!

19:36

116': Και κίτρινη στον Μοντιέλ.

19:35

116': ΠΕΝΑΛΤΙ για τη ΓΑΛΛΙΑ! Το σουτ του Εμπαπέ, χέρι κάνει ο Μοντιέλ.

19:34

116': Πεζέλα αντί ΜακΆλιστερ, πέμπτη αλλαγή για την Αργεντινή.

19:33

114': Κίτρινη στον Παρέδες για δυνατό φάουλ στον Καμαβινγκά.

19:32

113': Αποχωρεί τραυματίας ο Βαράν, στη θέση του ο Κονατέ.

19:29

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες από την ασίστ του Φερνάντες το κοντινό σουτ από δεξιά, σπουδαία απόκρουση ο Γιορίς, αλλά ο Μέσι ακολουθεί τη φάση και με σουτ πετυχαίνει το 3-2, καθώς η μπάλα έχει περάσει εμφανώς τη γραμμή πριν τη διώξει ο Κουντέ.

19:28

108': ΓΚΟΛ για την ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ!

19:26

107': Σουτ του Μέσι από δεξιά, πέφτει στη γωνία του και διώχνει ο Γιορίς.

19:25

106': Έναρξη β' ημιχρόνου παράτασης.

19:22

105'+1: Λήξη α' ημιχρόνου παράτασης.

19:22

105'+1: Ο Λαουτάρο Μαρτίνες βγαίνει στην πλάτη της γαλλικής άμυνας, πλασάρει άστοχα όμως. Σημαντική ευκαιρία για την Αργεντινή.

19:21

105': Λαουτάρο Μαρτίνες και Μοντιέλ διαδοχικά σουτ, οι Γάλλοι (Ουπαμεκανό αρχικά και Βαράν εν συνεχεία) με ζόρια διώχνουν σε κόρνερ. Αυτό περνά χωρίς κάτι σημαντικό.

19:18

102': Λαουτάρο Μαρτίνες αντί Άλβαρες, Παρέδες αντί Ντε Πολ, δύο αλλαγές για την Αργεντινή.

19:11

96': Φοφανά αντί Ραμπιό, πέμπτη αλλαγή για τη Γαλλία.

19:06

91': Μοντιέλ αντί Μολίνα, δεύτερη αλλαγή για την Αργεντινή.

19:06

91': Έναρξη α' ημιχρόνου παράτασης.

19:01

90'+9: Λήξη της κανονικής διάρκειας, 2-2 και παράταση. Ο Εμπαπέ κράτησε ζωντανή τη Γαλλία στον τελικό του Μουντιάλ 2022.

19:01

90'+8: Κίτρινη στον Ακούνια, σταματά με φάουλ στην αντεπίθεση τον Κομάν.

18:59

90'+7: Ο Μέσι το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, εντυπωσιακά διώχνει σε κόρνερ ο Γιορίς. Αυτό περνά ανεκμετάλλευτο.

18:57

90'+5: Κίτρινη για διαμαρτυρία στον Ζιρού, που είναι στον πάγκο από το α' ημίχρονο.

18:56

90'+4: Σουτ του Ραμπιό από θέση μέσα αριστερά, πέφτει και μπλοκάρει ο Εμιλιάνο Μαρτίνες.

18:55

90'+3: Σουτ του Εμπαπέ εκτός περιοχής, κόντρα στον Οταμέντι, κόρνερ για τη Γαλλία. Αυτό περνά ανεκμετάλλευτο.

18:52

90': Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

18:49

87': Κίτρινη για θέατρο στον Τουράμ.

18:44

Ο Κομάν κλέβει από τον Μέσι και δίνει στον Ραμπιό, αυτός βρίσκει τον Εμπαπέ, ο οποίος κάνει το 1-2 με τον Tουράμ και με υπέροχο σουτ πέφτοντας από αριστερά της περιοχής βάζει... φωτιά στον τελικό, 2-2!

18:43

81': ΓΚΟΛ για τη ΓΑΛΛΙΑ!

18:42

Ο Εμπαπέ νικά τον Εμιλιάνο Μαρτίνες, που έχει ακουμπήσει λίγο την μπάλα, 2-1.

18:42

80': ΓΚΟΛ για τη ΓΑΛΛΙΑ!

18:41

79': ΠΕΝΑΛΤΙ για τη ΓΑΛΛΙΑ! Για ανατροπή του Κολό Μουανί από τον Οταμέντι.

18:34

72': Πλασέ του Φερνάντες εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Γιορίς χωρίς πρόβλημα.

18:33

71': Κομάν αντί Γκριεζμάν, Καμαβινγκά αντί Τεό Ερναντέζ, δύο αλλαγές για τη Γαλλία.

18:33

71': Ο Εμπαπέ το σουτ εντός περιοχής, ψηλά άουτ η μπάλα.

18:30

68': Εκτελεί ο Γκριεζμάν το κόρνερ από αριστερά, με τον ώμο βρίσκει την μπάλα ο Κολό Μουανί, άουτ.

18:29

67': Κόρνερ παραχωρεί ο Οταμέντι για τη Γαλλία.

18:26

64': Ακούνια αντί Ντι Μαρία, πρώτη αλλαγή για την Αργεντινή. Από τραυματισμό προερχόταν ο Ντι Μαρία, όσο έπαιξε ήταν εξαιρετικός.