0
21:26

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό βράδυ από το a-sports.gr.

21:24

Θρίαμβος του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι με την ΑΕΚ καθώς την κερδίζει με 3-0, φτάνει τους 39 βαθμούς και σφραγίζει και μαθηματικά τη συμμετοχή του στα πλέι οφ. Μένει στους 42 η τρίτη Ένωση...

21:24

Τέλος στο ματς.

21:21

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

21:17

86': Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Αϊτόρ και αφήνει τη θέση του στον Χατζηγιοβάνη.

21:16

84': Έχει μείνει στο έδαφος ο ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού και δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

21:14

84': Κίτρινη κάρτα στον Λε Ταλέκ για σκληρό φάουλ στον Αϊτόρ.

21:10

80': Ο Μάνταλος με φάουλ φέρνει τη μπάλα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Τζαβέλλας την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, μαζεύει ο Διούδης.

21:07

76’: Καρλίτος αντί Ιωαννίδη και Βιτάλ αντί Αλεξανδρόπουλου για τον Παναθηναϊκό.

21:04

74': Αλλαγή για τον ΑΕΚ. Βγαίνει ο Σιμόες για να μπει ο Λε Ταλέκ.

21:03

73': Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο.

21:03

73': Κόρνερ για την Ένωση από τα αριστερά, δεν φέρνει κάποιο όφελος.

21:01

70': Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός του ματς στη Λεωφόρο...

20:56

66': Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τον Κουρμπέλη να αντικαθιστά τον Γκατσίνοβιτς.

20:52

61': Κι άλλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους! Φεύγει στην αντεπίθεση ο Παλάσιος, ο Ιωαννίδης περνά τον Τσιντώτα, πλασάρει, αλλά ο Ρότα σταματά τη μπάλα σχεδόν πάνω στη γραμμή!

20:50

60': Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟ! Ο Αϊτόρ εκτελεί ένα φάουλ από τα δεξιά, εξ επαφής κεφαλιά του Σένκεφελντ, στοπ με τα πόδια από τον Τσιντώτα, στη συνέχεια η μπάλα στρώνεται στον Παλάσιος, αλλά το σουτ του κοντράρει στα σώματα.

20:46

56': Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Αραούχο σουτάρει με υπερένταση από το ύψος της μικρής περιοχής, βρίσκει λίγο στον Σένκεφελντ η μπάλα, ύστερα στο εξωτερικό μέρος του δοκαριού και φεύγει κόρνερ που δεν αποφέρει κάτι. Τρίτο δοκάρι για την Ένωση...

20:39

48': Τεράστια φάση για την ΑΕΚ! Συρτό αριστερό σουτ του Αραούχο από τα όρια της περιοχής, πέφτει στη δεξιά του γωνία ο Διούδης και αποκρούει με τα δάχτυλα σε κόρνερ, που δεν αποφέρει κάτι.

20:35

46': Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο.

20:34

Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ στην ανάπαυλα! Μοχαμάντι αντί Χατζισαφί, Μάνταλος αντί Τσούμπερ και Αραούχο αντί Ανσαριφάρντ.

20:20

Οι γηπεδούχοι κάνουν... πάρτι απέναντι στην Ένωση. Στο 16' με πέναλτι του Αϊτόρ το 1-0, για να ακολουθήσουν άλλα δύο τέρματα από Παλάσιος στο 18' και Ιωαννίδη στο 29'.

20:19

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-0.

20:17

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

20:16

44’: Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Αλεξανδρόπουλος μπαίνει στην περιοχή, πασάρει στον Ιωαννίδη που γυρίζει και πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο Τσιντώτας μπλοκάρει.

20:12

39': ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ! Με πολλά φάλτσα η εκτέλεση του κόρνερ από τον Αϊτόρ, με υπερένταση και με τη βοήθεια του αριστερού δοκαριού απομακρύνει τη μπάλα ο Τσιντώτας.

20:10

39': Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από τα δεξιά.

20:07

36': Κόρνερ από τα αριστερά κερδίζει η ΑΕΚ, εκτελεί χαμηλά ο Άμραμπατ, διώχνει στο πρώτο δοκάρι ο Αϊτόρ.

20:05

33': Κίτρινη κάρτα στον Ρούμπεν Πέρεθ.

20:04

32': Κόρνερ για τους γηπεδούχους από τα αριστερά, βγάζει η «κιτρινόμαυρη» άμυνα.

20:03

31': Φάση για την ΑΕΚ! Φάουλ - γέμισμα του Άμραμπατ από τα αριστερά, κεφαλιά Σάκχοφ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

20:01

Σέντρα του Αϊτόρ από τα αριστερά, στο πρώτο δοκάρι πετάγεται ο Ιωαννίδης ανάμεσα σε Τζαβέλλα και Βράνιες και με πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

20:01

29': ΓΚΟΛ για τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!

19:57

27': Φωνές των «κιτρινόμαυρων» για ένα σπρώξιμο στον Βράνιες μέσα στην περιοχή, δεν υπάρχει κάτι.

19:57

26': Και δεύτερο ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Εκτελείται το κόρνερ από τα δεξιά, βολέ του Τσούμπερ μέσα από την περιοχή, η μπάλα στην αριστερή κάθετη δοκό του Διούδη.

19:57

25’: ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Ο Ανσαριφάρντ πλασάρει από την αριστερή γωνία της μικρής περιοχής, κόντρα στον Βέλεθ, γλύφει το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα και καταλήγει κόρνερ.

19:52

21': Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από τα δεξιά, εκτελείται με πάσα, σε νέο κόρνερ ο Άμραμπατ που δεν αποφέρει κάτι.

19:51

Εντυπωσιακό ξεκίνημα από τους γηπεδούχους, δείχνει να τα έχει χαμένα η ΑΕΚ...

19:50

Ο Παλάσιος φεύγει στην αντεπίθεση από τα δεξιά, περνάει με τρομερό τσίμπημα της μπάλας τον Τζαβέλλα μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει, κόντρα στον Βράνιες και... 2-0.

19:49

18': ΓΚΟΛ για τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!

19:48

Ο Αϊτόρ εκτελεί στο κέντρο της εστίας, ο Τσιντώτας πέφτει δεξιά και γίνεται το 1-0.

19:48

16': ΓΚΟΛ για τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!

19:47

15': Και δίνει πέναλτι, σωστά, και κίτρινη κάρτα στον Ρότα. Χαμηλά στον αστράγαλο βρήκε τον αντίπαλό του ο δεξιός μπακ της ΑΕΚ.

19:46

Πάει να δει τη φάση στο VAR ο διαιτητής για υποψία πέναλτι...

19:46

14: Ο Αλεξανδρόπουλος μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά και πέφτει κάτω από μαρκάρισμα του Ρότα, άουτ λέει ο Νόμπρε.

19:42

11': Μακρινό σουτ από τον Λιβάι Γκαρσία, αρκετά άστοχο.

19:41

9': Ο Άμραμπατ μπαίνει στην περιοχή, από πάσα του Λιβάι Γκαρσία, και κάνει το πλασέ με τον Διούδη να αποκρούει. Ως μη γενόμενη όμως η φάση καθώς ο Μαροκινός άσος υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

19:36

5': Απειλεί η ΑΕΚ! Ο Άμραμπατ εκτελεί το κόρνερ, ο Βράνιες παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα φεύγει ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

19:35

4': Κόρνερ για την Ένωση από τα δεξιά.

19:35

Η ΑΕΚ κυκλοφορεί τη μπάλα στο ξεκίνημα του αγώνα.

19:32

19:28

Το διαιτητικό τιμ και οι δύο ενδεκάδες κάνουν τώρα την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

19:23

Η «μπίλια» κάθεται στο πράσινο αναφορικά με τις αναμετρήσεις των δύο ομάδων όταν ο Παναθηναϊκός είναι γηπεδούχος. Συγκεκριμένα, σε 68 ματς πρωταθλήματος, το «τριφύλλι» μετράει 31 νίκες, 12 ήττες ενώ υπάρχουν και 25 ισοπαλίες.

19:19

Το παιχνίδι του πρώτου γύρου είχε λήξει με σκορ 1-0 υπέρ των «κιτρινόμαυρων», χάρη σε ένα γκολ του Σιμάνσκι στο 2’.

19:14

Από την πλευρά της η Ένωση, είναι τρίτη με 42 βαθμούς και, μετά το 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ, θα κυνηγήσει ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα θέλοντας να «χτίσει» ψυχολογία για τη συνέχεια.

19:09

Οι «πράσινοι», που προέρχονται από την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον Παναιτωλικό, θέλουν το «τρίποντο» ώστε να κάνουν το αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της συμμετοχή τους στα πλέι οφ καθώς αυτή τη στιγμή έχουν 36 βαθμούς και είναι στη τέταρτη θέση της κατάταξης μαζί με τον Άρη, του οποίου υπερέχουν στην ισοβαθμία.

19:06

Φίλες και φίλοι του a-sports.gr, καλησπέρα σας! Θα δούμε παρέα την εξέλιξη του ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 μεταξύ Παναθηναϊκού και ΑΕΚ, το οποίο ξεκινά σε περίπου 25 λεπτά.

Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Ρούμπεν Πέρεθ, Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης.
Αναπ: Μπρινιόλι, Καρλίτος, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας, Βιτάλ.