81
18:58

Ευχαριστούμε που μείνατε κοντά μας, καλό βράδυ από το a-sports.gr.

18:57

Ο Ολυμπιακός επικράτησε δίκαια εκμεταλλευόμενος το κακό τελευταίο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού και κάνει το... 1-0 στα τρόπαια φέτος κόντρα στον "αιώνιο" αντίπαλό του. 10ο Κύπελλο για τον Ολυμπιακό.

18:56

Λήξη του τελικού, Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 73-81.

18:55
Καλάθι

2/2 βολές από τον Βεζένκοφ και 73-81 ο Ολυμπιακός.

18:54

Ο Παναθηναϊκός ότι πόντους έχει βάλει στο τελευταίο δεκάλεπτο είναι από βολές. Ο Ολυμπιακός έχει καπαρώσει το τρόπαιο.

18:54
Καλάθι

73-79 με 2/2 βολές από τον Ελληνοαμερικάνο.

18:53

Φάουλ του Γουάιτ στον Ντόρσεϊ και βολές.

18:53
Καλάθι

Ξανά 2/2 βολές ο Νέντοβιτς και 73-77.

18:52

Φάουλ του Βεζένκοφ στον Νέντοβιτς και βολές για τον Σέρβο άσο.

18:51

Ο Ολυμπιακός πολύ κοντά στο 10ο Κύπελλο της ιστορίας του.

18:48

Τάιμ άουτ και με την επιστροφή ο Νέντοβιτς θα εκτελέσει 2 βολές.

18:48
Καλάθι

0/2 βολές από τον Μέικον.

18:47

Πέμπτο φάουλ και για τον Ολυμπιακό, πλέον κάθε φάουλ σημαίνει βολές.

18:47
Καλάθι

69-75 με καλάθι του Μάρτιν.

18:46
Καλάθι

Βολές για τον Γουάιτ, 2/2 και μειώνει ο Παναθηναϊκός σε 69-73.

18:43
Καλάθι

Τρίποντο του Ντόρσει και 67-73 ο Ολυμπιακός. Σημαντικό το προβάδισμα των Πειραιωτών.

18:40

Ξανά ματς στα "Δύο Αοράκια"...

18:38

Ο Παναθηναϊκός πληρώνει σε μεγάλο βαθμό το ότι ο Νέντοβιτς είναι άποντος από τη δεύτερη περίοδο!!!

18:37

Μικρή διακοπή στο ματς καθώς υπάρχει πρόβλημα στο χρονόμετρο.

18:36

0-12 το επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο. Πολύ άστοχοι οι παίκτες του Πρίφτη, χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά.

18:35

Καλεί άμεσα τάιμ άουτ ο Πρίφτης.

18:35
Καλάθι

Καλάθι του Μακ Κίσικ και 67-70 ο Ολυμπιακός.

18:34

0/2 βολές ο Βεζένκοφ παραμένει το 67-68.

18:33

Πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό που συμπλήρωσε 5 φάουλ. Οπότε από εδώ και πέρα κάθε φάουλ είναι βολές.

18:32
Καλάθι

Μακ Κίσικ στις βολές για τον Ολυμπιακό, 2/2 και προβάδισμα ο Ολυμπιακός με 67-68. Πρώτο προβάδισμα Ολυμπιακού μετά το 31-34 στη δεύτερη περίοδο.

18:29
Καλάθι

Χασάν Μάρτιν και στον πόντο ο τελικός, μειώνει 67-66 ο Ολυμπιακός.

18:26
Καλάθι

Δίποντο του Ντόρσεϊ και 67-64. Μειώνει και άλλο ο Ολυμπιακός. Σερί 0-6 από τους Πειραιώτες.

18:20

Λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 67-58.

18:19
Καλάθι

Δίποντο από τον Κασελάκη και 67-58 ο Παναθηναϊκός.

18:19
Καλάθι

Τρίποντο του Γουόκαπ και 65-58 μειώνει ο Ολυμπιακός.

18:18
Καλάθι

Κάρφωμα του Έβανς και ξανά στο +10 οι "πράσινοι", 65-55.

18:17
Καλάθι

2/2 βολές ο Ντόρσεϊ και 63-55 μειώνει ο Ολυμπιακός.

Καλάθι

Ξανά στο +10 ο Παναθηναϊκός, καλάθι του Μέικον και 61-51.

18:14
Καλάθι

Μειώνει και άλλο ο Ολυμπιακός με τον Παπανικολάου σε 59-51.

18:13
Καλάθι

Νέο καλάθι του Φαλ και 59-49.

18:11
Καλάθι

Κάρφωμα του Γουάιτ και 59-47 για τον Παναθηναϊκό.

18:10
Καλάθι

Τρίποντο του Σαντ Ρος και πρώτη φορά διψήφια διαφορά για τον Παναθηναϊκό.

18:09
Καλάθι

1/2 βολές από τον Αμερικανό και 54-47.

18:09

Τρίτο φάουλ του Παπαγιάννη και βολές για τον Φαλ.

18:07
Καλάθι

Καλάθι του Γουάιτ και 54-46 ο Παναθηναϊκός.

18:06
Καλάθι

Καλάθι του Ντόρσεϊ και μειώνει στους 6 ο Ολυμπιακός (52-46).

18:05
Καλάθι

52-44 με καλάθι του Παπαγιάννη.

18:05
Καλάθι

Τρίποντο του Σλούκα και μειώνει ο Ολυμπιακός, 50-44.

18:04
Καλάθι

Κάρφωμα του Παπαγιάννη και 50-41.

18:04
Καλάθι

Κάρφωμα του Φαλ μπροστά στον Νέντοβιτς και 48-41.

18:04
Καλάθι

Τρίποντο του Μέικον και 48-39 ο Παναθηναϊκός.

18:03

Έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου...

17:48

Με έναν εκπληκτικό Νέντοβιτς που έχει πετύχει 19 πόντους και κρίσιμα καλάθια των Μέικον, Παπαγιάννη ο ΠΑΟ προηγείται του Ολυμπιακού στο ημίχρονο 45-39. Πολύ ωραίο παιχνίδι ο Ολυμπιακός πληρώνει στη δεύτερη περίοδο τα γρήγορα φάουλ του χάνοντας το προβάδισμα που είχε.

17:47

Ημίχρονο στα "Δύο Αοράκια", Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 45-39.

17:47
Καλάθι

Καλάθι του Μέικον και 45-39.

17:45
Καλάθι

Καλάθι του Φαλ και 43-39. Ο άσος του Ολυμπιακού κέρδισε και φάουλ, αλλά αστοχεί στη βολή.

17:45
Καλάθι

43-37 με κάρφωμα του Παπαγιάννη.

17:44
Καλάθι

Στις βολές ο Γουάιτ, 2/2 ο Αμερικανός και 41-37 ο Παναθηναϊκός.

17:42
Καλάθι

Ο Γουάιτ στις βολές από φάουλ του Παπανικολάου, ευστοχεί στην πρώτη, ευστοχεί και στη δεύτερη και 39-37 ο Παναθηναϊκός.

17:41
Καλάθι

Ο ΜακΚίσικ ισοφαρίζει 37-37 με τη συμπληρωματική βολή.

17:40

2:54 για το ημίχρονο έχουμε τάιμ άουτ.

17:39
Καλάθι

Καλάθι του ΜακΚίσικ που μειώνει σε 37-36, κερδίζει και φάουλ.

17:38
Καλάθι

Προβάδισμα μετά από ώρα για τον Παναθηναϊκό, τρίποντο Νέντοβιτς στη λήξη της επίθεσης και 37-34.

17:38
Καλάθι

Και νέο τρίποντο του Νέντοβιτς, ο Παναθηναϊκός ισοφαρίζει 34-34.

17:37
Καλάθι

Απαντά με τρίποντο ο Βεζένκοφ, 31-34.

17:37
Καλάθι

Κάρφωμα του Έβανς, ισοφαρίζει σε 31-31 ο Παναθηναϊκός.

17:37
Καλάθι

Ο Σλούκας σκοράρει και δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, 29-31.

17:35
Καλάθι

2 βολές από τον Κασελάκη φέρνουν ξανά ισορροπία στο ματς, 29-29.

17:34
Καλάθι

Καλάθι του Σλούκα με ταμπλό ξανά μπροστά οι Πειραιώτες με 27-29.

17:33
Καλάθι

Τρίποντο του Μέικον και ισοφαρίζει ο Παναθηναϊκός σε 27-27.

17:32
Καλάθι

Νέο καλάθι του Βεζένκοφ και 24-27 ο Ολυμπιακός.

17:31
Καλάθι

Φάουλ και βολές για τον Νέντοβιτς. Εύστοχος και στις δύο ο Σέρβος και 24-25.

17:30
Καλάθι

Χάνει την πρώτη βολή ο Βεζένκοφ, βάζει τη δεύτερη και 22-25.

17:28

Αντιαθλητικό φάουλ κερδίζει ο Βεζένκοφ από τον Κασελάκη και 2 βολές για τον Βεζένκοφ. Έγινε έλεγχος και στο instant replay.

17:28
Καλάθι

Καλάθι του Ζαν Σαρλ και ξανά προβάδισμα του Ολυμπιακού, 22-24.

17:28
Καλάθι

Τρίποντο του Νέντοβιτς και νέα ισοπαλία (22-22).

17:27
Καλάθι

Βολές τώρα για τον Γουόκαπ βάζει την πρώτη, χάνει τη δεύτερη και 19-22.

17:26
Καλάθι

Δύο βολές για τον Νέντοβιτς μετά από φάουλ του Σαρλ, εύστοχος και στις δύο και 19-21.

17:24

Έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου.

17:22

Λήξη του πρώτου δεκαλέπτου στο +4 ο Ολυμπιακός, 17-21.

17:21

Καλός ρυθμός δυνατές μονομαχίες, 1 λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

17:19
Καλάθι

15-19 για τον Ολυμπιακό με καλάθι του Βεζένκοφ.

17:17
Καλάθι

Στη γραμμή των βολών ο Σλούκας, 2/2 και 15-17.

17:16
Καλάθι

15-15 καθώς ισοφαρίζει με τρίποντο ο Νέντοβιτς.

17:14
Καλάθι

12-15 με τον Ντόρσεϊ, στο +3 για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός.

17:14
Καλάθι

Εύστοχος ο Βεζένκοφ στη βολή και 12-13.

17:13
Καλάθι

Πολύ ωραίο καλάθι Βεζένκοφ, 12-12 και κερδίζει και φάουλ.

17:12
Καλάθι

12-10 με τη συμπληρωματική βολή του Νέντοβιτς.

17:12
Καλάθι

11-10 με τον Νέντοβιτς που κερδίζει και φάουλ.

17:12
Καλάθι

9-10 από τρίποντο του Ντόρσεϊ.

17:10
Καλάθι

Ο Παπαγιάννης σκοράρει και δίνει προβάδισμα ξανά στην ομάδα του, 9-7.

17:09
Καλάθι

Ο Σλούκας με τη βολή ισοφαρίζει σε 7-7.

17:09

Τεχνική ποινή στον Δημήτρη Πρίφτη για διαμαρτυρία.

17:08
Καλάθι

Ο Ντόρσει με τρίποντο κάνει το 7-6.

17:07
Καλάθι

Τρίποντο Βεζένκοφ και 7-3, πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού.

17:05

Το γρήγορο 7-0 του ΠΑΟ και τα άστοχα σουτ του Ολυμπιακού με Φαλ, Σλούκα αναγκάζουν τον Μπαρτζώκα να πάρει τάιμ άουτ.

17:05
Καλάθι

Λέι απ του Μποχωρίδη και 7-0 ο Παναθηναϊκός.

17:04
Καλάθι

Τρίποντο του Γουάιτ και 5-0 ο Παναθηναϊκός.

17:04
Καλάθι

Παπαγιάννης και 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

17:02

Έναρξη της αναμέτρησης, τζάμπολ και πρώτη κατοχή για τον Παναθηναϊκό.

17:01

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Άλκη Καμπανού.

16:56

Η παρουσίαση των διαιτητών αυτή τη στιγμή.

16:54

Και τώρα ξεκινά η παρουσίαση του έτερου φιναλίστ του Παναθηναϊκού.

16:52

Ξεκίνησε η παρουσίαση των φιναλίστ πρώτα ο τυπικά φιλοξενούμενος Ολυμπιακός.

16:50

Το τελετουργικό του τελικού με παραδοσιακούς κρητικούς χορούς υπό τους ήχους της κρητικής λύρας.

16:49

Δίπλα δίπλα στα επίσημα κάθονται ο πρόεδρος της ΕΟΚ, ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, αλλά και οι παράγοντες του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού.

16:48

2.500 κόσμος βρίσκεται στο γήπεδο με την Ομοσπονδία να ανακοινώνει το sold out για τον μεγάλο τελικό. Δρακόντεια τα μέτρα ασφαλείας.

16:47

Η ΕΟΚ έχει ανακοινώσει ότι ο τελικός είναι αφιερωμένος στη μνήμη του αδικοχαμένου Άλκη Καμπανού.

16:46

Μοναδική απουσία, αλλά σημαντική για τον Παναθηναϊκό ο αρχηγός του Ιωάννης Παπαπέτρου, ενώ ο Ολυμπιακός δεν έχει κάποια απουσία.

16:45

Αναφορικά με τις μέχρι στιγμής φετινές συναντήσεις οι δύο ομάδες μετράνε από μία νίκη και μάλιστα στην έδρα του αντιπάλου. Το... πρώτο τζάμπολ έγινε στις 22 Νοεμβρίου 2021 στο ΣΕΦ για την Basket League με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη 81-76 έχοντας φοβερό τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός πήρε... το αίμα του πίσω στην Ευρωλίγκα αναγκάζοντας τον ΠΑΟ να κάνει... μαύρα Χριστούγεννα καθώς τον συνέτριψε στο ΟΑΚΑ με 84-65 όντας κλάσεις ανώτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.