1
21:44

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό βράδυ από το a-sports.gr.

21:43

Η Ισπανία κερδίζει στα πέναλτι την Ελβετία και προκρίνεται στα ημιτελικά του Euro 2020 όπου θα αντιμετωπίζει το νικητή του ζευγαριού Βέλγιο - Ιταλία.

21:42

Τέλος!

21:42

Βάζει το πέναλτι ο Ογιαρθάμπαλ και 1-3 η Ισπανία.

21:41

Εκτελεί ο Βάργκας αλλά στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

21:40

Βάζει το πέναλτι ο Μορένο και η Ισπανία προηγείται με 1-2.

21:40

Ακάντζι και αποκρούει ο Σιμόν, παραμένει το 1-1.

21:39

Ρόδι από την άσπρη βούλα, του λέει «όχι» ο Ζόμερ.

21:38

Εκτελεί στα αριστερά Σχαρ, πέφτει σωστά ο Ουνάι Σιμόν και αποκρούει.

21:37

Όλμο και στα δίχτυα, 1-1.

21:36

Ευστοχεί ο Γκαβράνοβιτς και 1-0 η Ελβετία.

21:35

Στο δοκάρι η εκτέλεση του Μπουσκέτς.

21:34

Πρώτη θα εκτελέσουν οι Ισπανοί.

21:31

Οι Ελβετοί άντεξαν στο σφυροκόπημα της Ισπανίας και η αναμέτρηση θα κριθεί στα πέναλτι.

21:31

Τέλος παράτασης, Ελβετία - Ισπανία 1-1.

21:30

120+1': Κίτρινη κάρτα στον Γκαβράνοβιτς.

21:30

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

21:28

119': Έκτη και τελευταία αλλαγή για την Ισπανία. Ο Ρόδρι αντί του Πέδρι.

21:27

118': Νέο σουτ από τον Μορένο μέσα από την περιοχή, λέει ξανά «όχι» ο εκπληκτικός απόψε Ζόμερ.

21:25

115': Εκτελείται το κόρνερ από τον Όλμο, κεφαλιά Μπουσκέτς στο πρώτο δοκάρι υπό την πίεση του Γκαβράνοβιτς, μπλοκάρει σταθερά ο Ζόμερ.

21:24

115': Κόρνερ για την Ισπανία από τα αριστερά

21:24

9-23 υπέρ της Ισπανίας οι τελικές, με τις 14 εξ αυτών να είναι από τον Μορένο!

21:22

113': Τιάγκο στη θέση του Πάου Τόρες για την Ισπανία.

21:21

112': Σουτ του Όλμο εντός περιοχής και δεξιά, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

21:20

111': Γύρισμα Άλμπα από τα αριστερά, μονοκόμματο σουτ από τον Όλμο βρίσκει και αυτό σε ετοιμότητα τον Ζόμερ.

21:20

110': Ακόμα μία στιγμή για την Ισπανία, με το σουτ του Μάρκος Γιορέντε να σταματάει με τάκλιν αυτοθυσίας ο Ροντρίγκες.

21:15

106': Σέντρα στο β' ημίχρονο της παράτασης.

21:12

Μικρή διακοπή για ανάσες...

21:12

Ολοκληρώνεται το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

21:11

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

21:09

Τέταρτη επέμβαση του Ελβετού γκολκίπερ στα τελευταία 7 λεπτά, κρατά το 1-1.

21:09

103': Διαγώνιο σουτ Ογιαρθάμπαλ από τα δεξιά της περιοχής και πάλι ο Ζόμερ σε κόρνερ που δεν αποφέρει κάτι.

21:06

101': Κι άλλη ευκαιρία για την Ισπανία, με τον Ζόμερ να αποκρούει εξ επαφής την προβολή του Μορένο.

21:06

100': Διπλή αλλαγή για την Ελβετία. Εμπαμπού αντί Βίντμερ και Σχαρ αντί Ζακάρια.

21:05

100': Εκτελείται το κόρνερ, κεφαλιά του Μορένο, στο πλάι και έξω.

21:05

100': Κόρνερ για την Ισπανία από τα δεξιά.

21:04

Πολιορκούν τους Ελβετούς οι Ισπανοί, να δούμε πόσο και αν θα αντέξουν...

21:01

96': Εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά, κεφαλιά του Μάρκο Γιορέντε στο πρώτο δοκάρι πάνω στον Ζόμερ.

21:01

95': Απειλεί ξανά η Ισπανία με τον Άλμα να εξαπολύει το δυνατό και φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή και αριστερά και τον Ζόμερ να διώχνει σε κόρνερ.

20:58

92': Ευκαιρία για την Ισπανία! Παράλληλο γύρισμα του Άλμπα από τα αριστερά, ο Μορένο πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με πλασέ δεν μπορεί να σκοράρει.

20:55

91': Έναρξη παράτασης.

20:54

Αλλαγή για την Ισπανία. Έξω ο Φεράν Τόρες, μπαίνει ο Ογιαρθάμπαλ.

20:51

Ελβετία - Ισπανία στο 1-1 και πάμε σε παράταση...

20:50

Τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

20:49

90+3': Κίτρινη κάρτα στον Λαπόρτ.

20:48

90+2’: Φάσναχτ αντί Ζούμπερ για την Ελβετία.

20:48

90+2’: Αλλαγή για την Ισπανία, με τον Μάρκος Γιορέντε να αντικαθιστά τον Κόκε.

20:47

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

20:44

87': Μικρή διακοπή, έχει χτυπήσει ο Άλμπα και δέχεται ιατρική φροντίδα. Σηκώνεται ο αριστερός μπακ της Ισπανίας και το ματς συνεχίζεται στο λεπτό.

20:41

84': Σουτ του Μορένο με το αριστερό από τα όρια της μεγάλης περιοχής, στην αγκαλιά του Ζόμερ.

20:37

81': Διπλή αλλαγή για την Ελβετία. Σο αντί Σακίρι και Γκαβράνοβιτς αντί Σεφέροβιτς.

20:35

79': Φάουλ - γέμισμα του Κόκε από τα δεξιά, ο Μορένο παίρνει την κεφαλιά, άουτ.

20:33

77': Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Φρόιλερ για επικίνδυνη προβολή με τα δύο πόδια πάνω στον Μορένο! Με δέκα παίκτες συνεχίζει η Ελβετία...

20:30

73': Οφσάιντ ο Φεράν Τόρες, σωστή υπόδειξη.

20:25

Λαπόρτ και Πάου Τόρες «τρακάρουν» μεταξύ τους, ο Φρόιλερ επωφελείται και γυρίζει αριστερά στο ύψος του πέναλτι για τον Σακίρι που πλασάρει εύστοχα γράφοντας το 1-1.

20:24

68': ΓΚΟΛ για την ΕΛΒΕΤΙΑ!

20:23

67': Κίτρινη κάρτα στον Βίντμερ.

20:20

64': Μεγάλη ευκαιρία για την Ελβετία! Πάσα τρύπα του Βάργκας στον Ζούμπερ, που πλασάρει από τη γωνία της μεγάλης περιοχής και αριστερά αλλά ο Ουνάι Σίμον αποκρούει σε κόρνερ που δεν αποφέρει κάτι.

20:19

63': Κόρνερ για την Ισπανία από τα αριστερά, βγαίνει πρώτος στο πρώτο δοκάρι ο Ακάντζι και διώχνει.

20:17

Συμπληρώσαμε μία ώρα αγώνα στην Αγία Πετρούπολη, με τους Ισπανούς να είναι πλέον πιο προσεκτικοί και να μη ρισκάρουν για ένα δεύτερο γκολ.

20:12

56': Ευκαιρία για την Ελβετία! Ο Ροντρίγκες εκτελεί το κόρνερ, ο Ζακάρια παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, σημαδεύοντας την απέναντι γωνία, αλλά η μπάλα φεύγει λίγο εκατοστά έξω.

20:11

55': Κόρνερ για την Ελβετία από τα αριστερά, νέο κόρνερ παραχωρεί ο Λαπόρτ.

20:11

55’: Αλλαγή για την Ισπανία. Εκτός γηπέδου ο Μοράτα, μπαίνει ο Μορένο.

20:09

52': Ο Σακίρι εκτελεί απευθείας με πολλά φάλτσα το κόρνερ, θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Ουνάι Σιμόν, όμως η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

20:08

52': Κόρνερ για τους Ελβετούς από τα δεξιά

20:07

50': Γύρισμα του Όλμο από τα αριστερά, δύσκολη κεφαλιά του Κόκε από το ύψος του πέναλτι, χωρίς καμία τύχη.

20:04

48': Κόρνερ για την Ελβετία από τα δεξιά, δεν φέρνει κάποιο όφελος.

20:02

46': Ξεκινάει το δεύτερο μέρος.

20:01

Αλλαγή για την Ισπανία. Ο Όλμο αντικαθιστά τον Σαράμπια.

19:47

Η Ισπανία προηγείται με 1-0 της Ελβετίας χάρη στο αυτογκόλ του Ζακάρια στο 8'.

19:46

Φινάλε στο πρώτο ημίχρονο.

19:45

19:39

39': Ο Σακίρι ξανά στην εκτέλεση, ο Βίντμερ την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, άστοχη.

19:39

39': Ακόμη ένα κόρνερ για την Ελβετία από τα δεξιά.

19:34

34': Εκτελεί ο Σακίρι, κεφαλιά του Ακάντζι, ψηλά άουτ.

19:34

34': Κόρνερ για την Ελβετία από τα δεξιά.

19:29

28': Συνεχίζουν οι Ίβηρες να έχουν την υπεροχή, με τους Ελβετούς από την άλλη να είναι εντελώς ακίνδυνοι.

19:25

25': Απειλεί η Ισπανία! Εκτελείται το κόρνερ από τον Κόκε, ο Αθπιλικουέτα παίρνει την κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι αλλά ο Ζόμερ μπλοκάρει σταθερά στο κέντρο της εστίας.

19:24

25': Κόρνερ για τους Ισπανούς από τα δεξιά.

19:23

23’: Αναγκαστική αλλαγή για την Ελβετία, καθώς ο Εμπολό αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και αφήνει τη θέση του στον Βάργκας.

19:19

20': Πρώτο κόρνερ στο ματς για την Ελβετία από τα δεξιά, περνά ανεκμετάλλευτη η εκτέλεση από τον Σακίρι.

19:17

17': Με το δεξί πόδι εκτελεί απευθείας το φάουλ ο Κόκε, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

19:16

16': Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τους Ισπανούς. Τρία περίπου μέτρα έξω από την περιοχή και αριστερά έχει στηθεί η μπάλα...

19:15

15': Κόρνερ για την Ισπανία από τα αριστερά, απομακρύνει με το κεφάλι ο Εμπολό.

19:13

13': Οφσάιντ ο Σεφέροβιτς, ήταν σε αντικανονική θέση.

19:10

Ο Κόκε εκτελεί το κόρνερ, η μπάλα καταλήγει στον Άλμπα που σουτάρει στην κίνηση έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα κοντράρει στον Ζακάρια, μπερδεύει τον Ζόμερ και καταλήγει στα δίχτυα. Αυτογκόλ και 0-1.

19:08

8': ΓΚΟΛ για την ΙΣΠΑΝΙΑ!

19:07

8': Κόρνερ για την Ισπανία από τα δεξιά.

19:05

Οι Ισπανοί, όπως αναμενόταν, έχουν την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα.

19:02

2': Ο Σακίρι σουτάρει με το αριστερό από μακρινή απόσταση, η μπάλα κοντράρει στον Πάου Τόρες και στη συνέχεια ο Ουνάι Σιμόν μαζεύει εύκολα.

19:01

18:56

Και τώρα η ώρα των εθνικών ύμνων των δύο χωρών…

18:55

Το διαιτητικό τιμ και οι δύο ενδεκάδες κάνουν την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρα.

18:53

Συντριπτικά υπέρ των Ισπανών είναι η παράδοση καθώς σε 22 συναντήσεις της με την Ελβετία μετρούν 16 νίκες, έχοντας ηττηθεί μόλις μία φορά.

18:50

Οι «φούριας ρόχας» στον αντίποδα, πήραν το εισιτήριο για τους «8» με το εντυπωσιακό 5-3 επί της Κροατίας στην παράταση.

18:47

Στη φάση των «16» οι Ελβετοί έκαναν την έκπληξη αποκλείοντας στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4 (καν. διάρκεια και παράταση 3-3) το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης, Γαλλία.

18:43

Ο αγώνας ξεκινά σε λιγότερο από 20 λεπτά και διεξάγεται στη «Γκάζπρομ Αρένα» της Αγίας Πετρούπολης.

18:40

Φίλες και φίλοι του a-sports.gr, καλησπέρα σας! Θα παρακολουθήσουμε παρέα την εξέλιξη του πρώτου προημιτελικού του Euro 2020 ανάμεσα στην Ελβετία και την Ισπανία.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Ζόμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκες, Βίντμερ, Ζούμπερ, Ζακάρια, Φρόιλερ, Σακίρι, Εμπολό, Σεφέροβιτς.
Αναπ: Εμβογκό, Κόμπελ, Εμπαμπού, Βάργκας, Σο, Φάσναχτ, Μπενίτο, Γκαβράνοβιτς, Φερνάντες, Σχαρ, Τσιούμαρτ, Λοτομπά.
ΙΣΠΑΝΙΑ
Ουνάι Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Λαπόρτ, Πάου Τόρες, Άλμπα, Μπουσκέτς, Κόκε, Πέδρι, Φεράν Τόρες, Σαράμπια, Μοράτα.
Αναπ: Ντε Χέα, Σάντσεθ, Ντιέγκο Γιορέντε, Μάρκος Γιορέντε, Μορένο, Τιάγκο, Έρικ Γκαρθία, Γκαγιά, Ρόδρι, Όλμο, Τραορέ, Ογιαρθάμπαλ.
Ρέφερι: Όλιβερ (Αγγλία) Βοηθοί: Μπαρτ (Αγγλία), Μπένετ (Αγγλία) 4ος: Χάτεγκαν (Ρουμανία) Διαιτητής ήταν ο Όλιβερ (Αγγλία) VAR: Κάβαναγκ (Αγγλία) AVAR: Ντίνγκερτ (Γερμανία), Μπετς (Αγγλία), Άτγουελ (Αγγλία) 4ος: Χάτεγκαν (Ρουμανία)