0
23:56

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό ξημέρωμα από το a-sports.gr.

23:55

Το Βέλγιο κερδίζει με 1-0 την Πορτογαλία και παίρνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Euro 2020. Εκεί θα την περιμένει η Ιταλία για μία θέση στους «4»...

23:55

Τέλος αγώνα.

23:54

90+5’: Αλλαγή για το Βέλγιο. Ο Ντεντόκερ αντικαθιστά τον Τ. Αζάρ.

23:54

90+5': Σουτ του Ζοάο Φέλιξ απέξω, άουτ.

23:50

Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

23:48

88': Κι άλλη ευκαιρία για την Πορτογαλία με τον Κουρτουά να νικάει από κοντά τον Αντρέ Σίλβα στην προβολή που έκανε.

23:47

Τρομερή η πίεση των Πορτογάλων εδώ και λίγα λεπτά...

23:46

87': Αλλαγή για το Βέλγιο, επίσης αναγκαστική! Καράσκο αντί του Ε. Αζάρ που ζήτησε να αντικατασταθεί λόγω τραυματισμού.

23:42

83': ΔΟΚΑΡΙ για την ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ! Ο Γκερέιρο πλασάρει στο σκάσιμο της μπάλας από τα όρια της μεγάλης περιοχής, στη δεξιά κάθετη δοκό της εστίας του Κουρτουά,

23:41

82': Ευκαιρία για την Πορτογαλία! Εκτελείται το κόρνερ από τον Μπρούνο Φερνάντες, καρφωτή κεφαλιά από τον Ντίας, σπουδαία επέμβαση από τον Κουρτουά.

23:40

82': Κόρνερ για τους Πορτογάλους από τα δεξιά.

23:40

81': Κίτρινη κάρτα στον Αλντερβάιρελντ.

23:39

80': Ο Μπρούνο Φερνάντες γεμίζει από τον άξονα, ο Αντρέ Σίλβα παίρνει την κεφαλιά αλλά στέλνει τη μπάλα αρκετά έξω.

23:38

79’: Διπλή αλλαγή για την Πορτογαλία. Ντανίλο αντί Παλίνια και Ολιβέιρα αντί Ρενάτο Σάντσες.

23:36

77': Κίτρινη κάρτα στον Πέπε.

23:36

76’: Έχουμε σύρραξη! Έχει σταματήσει το παιχνίδι για φάουλ του Παλίνια στον Λουκάκου και ο Πέπε πάει και... γκρεμίζει τον Τ. Αζάρ, ο οποίος προσπάθησε να συνεχίσει.

23:32

73': Εκτελεί δυνατά το φάουλ ο Κριστιάνο Ρονάλντο, στο τείχος σταματά η μπάλα.

23:31

72': Κίτρινη κάρτα στον Βερμάελεν για φάουλ στον Ζοάο Φέλιξ, περίπου 10 μέτρα έξω από την περιοχή και στην ευθεία με την εστία του Κουρτουά.

23:29

70’: Αλλαγή για την Πορτογαλία. Βγαίνει ο Ζότα, μπαίνει ο Αντρέ Σίλβα.

23:23

63': Ο Λουκάκου σουτάρει χωρίς ισορροπία έξω από την περιοχή και αριστερά, ψηλά.

23:21

61’: Καλή στιγμή για την Πορτογαλία! Σέντρα Ρενάτο Σάντσες από τα αριστερά, ο Ζοάο Φέλιξ βγαίνει στην πλάτη της βελγικής άμυνας και κάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι όμως ο Κουρτουά μπλοκάρει.

23:18

58’: Ευκαιρία για την Πορτογαλία! Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πασάρει κάθετα για τον Ζότα που σουτάρει από το ύψος του πέναλτι αλλά στέλνει τη μπάλα δύο μέτρα πάνω από την εστία του Κουρτουά.

23:15

56’: Διπλή αλλαγή για την Πορτογαλία. Ζοάο Φέλιξ αντί Μουτίνιο και Μπρούνο Φερνάντες αντί Μπερνάρντο Σίλβα.

23:10

51': Κίτρινη κάρτα στον Νταλότ.

23:06

48': Αναγκαστική αλλαγή για το Βέλγιο. Ο Μέρτενς αντικαθιστά τον Ντε Μπρόινε που αντιμετωπίζει πρόβλημα στον αριστερό αστράγαλο.

23:03

46': Ξεκινάει το δεύτερο μέρος.

22:48

Το Βέλγιο προηγείται με 1-0 της Πορτογαλίας χάρη στο γκολ του Τ. Αζάρ στο 42'.

22:48

22:47

Δύο λεπτά ο καθυστερήσεις.

22:46

Έχει τραυματιστεί ο Βέλγος μέσος και δέχεται τις περιποιήσεις του ιατρικού τιμ.

22:45

45': Κίτρινη κάρτα στον Παλίνια για φάουλ από πίσω στον Ντε Μπρόινε.

22:43

Ο Τ. Αζάρ σουτάρει με δύναμη έξω από τη μεγάλη περιοχή και αριστερά και σκοράρει για το 1-0. Αιφνιδιάστηκε ο Ρούι Πατρίσιο αφού η μπάλα πήρε φάλτσα αλλάζοντας πορεία στον αέρα.

22:42

42': ΓΚΟΛ για το ΒΕΛΓΙΟ!

22:40

40': Κόρνερ για τους Πορτογάλους από τα δεξιά, εκτελείται με πάσα, αλλά δεν αποφέρει κάτι.

22:37

37': Απειλεί το Βέλγιο! Ο Μενιέ σουτάρει με εξωτερικά φάλτσα έξω από την περιοχή και δεξιά, φεύγει λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών η μπάλα.

22:31

Πιο επικίνδυνη στο μισάωρο η Πορτογαλία, έχει κόψει τον ρυθμό των αντιπάλων της.

22:27

27': Πλασαριστό σουτ του Παλίνια έξω από την περιοχή και αριστερά, πολύ άστοχο.

22:25

25’: Ευκαιρία για την Πορτογαλία! Απευθείας η εκτέλεση του φάουλ από τον Κριστιάνο Ρονάλντο, αποκρούει με υπερένταση ο Κουρτουά, στην επαναφορά ο Παλίνια κάνει την κεφαλιά αλλά ο Βέλγος γκολκίπερ μαζεύει.

22:24

24’: Φάουλ για την Πορτογαλία κοντά στη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής.

22:21

20’: Οφσάιντ ο Κριστιάνο Ρονάλντο, σωστή υπόδειξη.

22:15

15': Οφσάιντ ο Ζότα, ήταν εκτεθειμένος.

22:11

10’: Πλασέ του Ε. Αζάρ λίγο αριστερά από το ημικύκλιο, ψηλά.

22:05

6': Ευκαιρία για την Πορτογαλία! Ο Ρενάτο Σάντσες πασάρει αριστερά στον κενό χώρο για τον Ζότα, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή και κάνει το συρτό σουτ αλλά αστοχεί.

22:03

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

22:01

21:55

Και τώρα η ανάκρουση των εθνικών ύμνων των δύο χωρών.

21:54

Το διαιτητικό τιμ και οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

21:51

Στον αντίποδα, το σύνολο του Φερνάντο Σάντος αν και φλέρταρε με τον αποκλεισμό στο 6ο γκρουπ με Γαλλία, Γερμανία και Ουγγαρία πήρε το εισιτήριο για τους «16» μέσω της τρίτης θέσης.

21:47

Οι «κόκκινοι διάβολοι» τερμάτισαν πρώτοι στον 2ο όμιλο, κάνοντας το 3Χ3 απέναντι σε Ρωσία (3-0), Δανία (2-1) και Φινλανδία (2-0).

21:42

Το ματς γίνεται στο Ολυμπιακό Στάδιο της Σεβίλλης.

21:41

Φίλες και φίλοι του a-sports.gr, καλησπέρα σας! Θα παρακολουθήσουμε παρέα την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα στο Βέλγιο και την Πορτογαλία για τη φάση των «16» του Euro 2020, ο οποίος ξεκινά σε περίπου 20 λεπτά.