1
23:40

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό ξημέρωμα από το a-sports.gr.

23:38

Η Εθνική μας ομάδα φεύγει αλώβητη από τις Βρυξέλλες πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση κόντρα στο Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης.

23:38

Φινάλε στο ματς, Βέλγιο - Ελλάδα 1-1.

23:37

90+4': Οφσάιντ ο Κούτρης, ήταν εκτεθειμένος.

23:34

Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

23:34

90’: Αλλαγή τερματοφύλακα για το Βέλγιο. Ο Μινιολέ παραχωρεί τη θέση του στον Σελς που κάνει ντεμπούτο.

23:30

88': Σέντρα του Μασούρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Κυρ. Παπαδόπουλου πάνω στον Μινιολέ.

23:29

87': Κόρνερ για την Ελλάδα από τα δεξιά, περνά ανεκμετάλλευτο.

23:29

Μπήκαμε στο 85', δεν απειλείται η Εθνική...

23:25

82’: Τίλεμανς αντί Αλντερβάιρελντ για το Βέλγιο.

23:23

80’: Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Εθνική. Ανδρούτσος εκτός για να μπει ο Σάλιακας που κάνει ντεμπούτο με τη «γαλανόλευκη». Βγαίνει και ο Μπακασέτας αφήνοντας τη θέση του στον Μάνταλο.

23:17

74': Τροσάρ και Σαντλί αντί Καράσκο και Τ. Αζάρ για τους Βέλγους.

23:16

73': Συρτό σουτ Τ. Αζάρ απέξω, κακό, δεν ανησυχεί ο Βλαχοδήμος.

23:13

70': Ώρα για cooling break...

23:12

69': Νέα διπλή αλλαγή για την Ελλάδα. Ζέκα και Σιώπης στις θέσεις των Μπουχαλάκη και Γαλανόπουλου. Φρεσκάρει τον άξονα ο Φαν'τ Σιπ.

23:08

Πολύ καλό χτύπημα φάουλ του Μασούρα από τα δεξιά, κεφαλιά ψαράκι από τον Κυρ. Παπαδόπουλο στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μινιολέ και στην επαναφορά ο Τζαβέλλας με σουτ στην κίνηση ισοφαρίζει σε 1-1.

23:08

66': ΓΚΟΛ για την ΕΛΛΑΔΑ!

23:05

62’: Εκτελείται το κόρνερ από τον Μπακασέτα, κεφαλιά του Πέλκα στο δεύτερο δοκάρι, αρκετά άστοχη.

23:05

61’: Ο Μασούρας, από μακρινή μπαλιά του Μπουχαλάκη, βγαίνει στην πλάτη του Μπογιάτα και σουτάρει μέσα από την περιοχή και δεξιά αλλά ο Μινιολέ αποκρούει σε κόρνερ.

23:03

60’: Διπλή αλλαγή για την Ελλάδα. Κούτρης αντί Τσιμίκα και Πέλκας αντί Παυλίδη.

23:02

59': Επικίνδυνη σέντρα του Ανδρούτσου από τα δεξιά, τρυπώνει πονηρά στη βελγική άμυνα ο Γιαννούλης και πάει να πάρει την κεφαλιά αλλά δεν βρίσκει τη μπάλα.

22:59

57': Κόρνερ για τους Βέλγους από τα αριστερά, δεν φέρνει κάποιο αποτέλεσμα.

22:57

54' Σκοράρει ο Μπατσουαγί, αλλά είναι σε θέση οφσάιντ. Γυρίζει τη φάση πίσω ο διαιτητής, έχει δοθεί φάουλ του Μπουχαλάκη πάνω στον Ντεναγιέρ.

22:53

51': Φάουλ γέμισμα του Μασούρα από τα αριστερά, απομακρύνει ο Ντεντόκερ.

22:48

46': Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο.

22:48

Διπλή αλλαγή για το Βέλγιο. Μέρτενς αντί Ντοκού και Μπατσουαγί αντί Λουκάκου.

22:32

Με γκολ του Τ. Αζάρ στο 20', το Βέλγιο προηγείται με 1-0 της Ελλάδας.

22:32

Λήξη πρώτου μέρους.

22:32

Σουτ του Μπακασέτα από θέση μέσα αριστερά, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

22:31

22:22

36': ΔΟΚΑΡΙ για το ΒΕΛΓΙΟ! Χαμηλή πάσα του Ντόκου μέσα από την περιοχή και δεξιά, ο Λουκάκου αφήνει με ωραία προσποίηση για τον Τ. Αζάρ ο οποίος σουτάρει από πλάγια θέση, στη δεξιά κάθετη δοκό του Βλαχοδήμου και έξω η μπάλα.

22:16

30': Προσπαθεί να ισορροπήσει το ματς η Εθνική καθώς, μετά το γκολ που πέτυχε, το Βέλγιο έχει την υπεροχή.

22:11

25' Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων. Συνέχεια στο ματς μετά από ένα λεπτό.

22:09

23': Εκτελείται το κόρνερ, βγαίνει με τις γροθιές ο Βλαχοδήμος, η μπάλα φτάνει στον Αλντερβάιρελντ που κάνει το σουτ, κόντρα στον Παυλίδη και στα χέρια του Έλληνα γκολκίπερ η μπάλα.

22:09

23': Κόρνερ για το Βέλγιο από τα δεξιά.

22:06

Ο Τ. Αζάρ κάνει το 1-2 με τον Καράσκο, μπαίνει στην περιοχή και με κοντινό πλασέ εκτελεί τον Βλαχοδήμο για το 1-0. Κοιμήθηκε εδώ η ελληνική άμυνα, με τον σκόρερ να μπαίνει με τη μπάλα στα δίχτυα.

22:06

20': ΓΚΟΛ για το ΒΕΛΓΙΟ!

22:01

16': Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Λουκάκου.

22:01

14’: Απειλεί το Βέλγιο! Παράλληλη πάσα του Πράετ από τα δεξιά για τον Λουκάκου, που πλασάρει από τη μικρή περιοχή, σωτήρια επέμβαση του Βλαχοδήμου με το στήθος.

21:55

10': Νέα ευκαιρία για την Ελλάδα! Από τα δεξιά ο Μασούρας σπάει στο ύψος της περιοχής για τον Μπακασέτα σουτ με τη μία ωστόσο και πάλι ο Μινιολέ αποσοβεί το γκολ.

21:49

3’: Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα! Μετά από λάθος του Αλντερβάιρελντ, ο Μασούρας μπαίνει στην περιοχή, φάτσα με τον Μινιολέ πλασάρει αλλά ο Βέλγος γκολκίπερ αποκρούει με το πόδι.

21:45

21:41

Και τώρα η ώρα των εθνικών ύμνων. Πρώτα της Ελλάδας, θα ακολουθήσει του Βελγίου.

21:40

Το διαιτητικό τιμ και οι δύο ενδεκάδες κάνουν τώρα την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

21:39

Η «γαλανόλευκη» νίκησε το Βέλγιο το 1990 με 2-0 στο ΟΑΚΑ, το 1999 με 1-0 σε τουρνουά της Κύπρου και το 2005 με 3-2 στην Πάτρα ενώ στις Βρυξέλλες μετρά μία ήττα με 2-0 το 1985 και μία ισοπαλία 1-1 το 2017 σε επίσημο επίπεδο. Τέλος, έχασε και στο μοναδικό φιλικό στη βελγική πρωτεύουσα με 2-0 το 2005.

21:36

Απόλυτα ισορροπημένη η παράδοση μεταξύ των δύο ομάδων, με 3 νίκες έκαστος και 3 ισοπαλίες!

21:32

Πρόκειται ομολογουμένως για ένα πολύ απαιτητικό τεστ για την Εθνική μας κόντρα στους πανίσχυρους και Νο 1 στην κατάταξη της ΦΙΦΑ, «κόκκινους διάβολους», που προετοιμάζονται για τη συμμετοχή τους στα τελικά του Euro 2020.

21:29

Ο αγώνας ξεκινά στις 21:45 και διεξάγεται στο «Ρουά Μποντουάν» των Βρυξελλών.

21:22

Φίλες και φίλοι του a-sports.gr, καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του φιλικού αγώνα ανάμεσα στο Βέλγιο και την Ελλάδα.