0
17:22

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό απόγευμα από το a-sports.gr.

17:22

Η Ξάνθη κερδίζει εύκολα την Παναχαϊκή με 4-0, φτάνει τους 41 βαθμούς, όσους και ο Λεβαδειακός, και μπαίνει ως δεύτερη στα πλέι οφ καθώς υπερτερεί των Βοιωτών στην ισοβαθμία. Διατηρούνται έβδομοι με 29 πόντους οι Αχαιοί που θα συνεχίσουν στα πλέι άουτ.

17:20

Τέλος στο ματς.

17:17

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

17:16

89': Ο Θυμιάνης κάνει το φαλτσαριστό σουτ σχεδόν από τη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα φεύγει αρκετά έξω.

17:14

87': Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά, τα πάντα έχουν κριθεί στα Πηγάδια...

17:09

Ο Πατάπης κάνει αβίαστο λάθος έξω από την περιοχή της Παναχαϊκής, ο Τεσίγια κλέβει, μπαίνει στην περιοχή και απέναντι από τον Κολοβούρη, πασάρει αριστερά στον αμαρκάριστο Μικελτάτζε ο οποίος σπρώχνει τη μπάλα στην άδεια εστία για το 4-0.

17:09

82': ΓΚΟΛ για την ΞΑΝΘΗ!

17:08

81': Εκτελεί το κόρνερ ο Σιατραβάνης, κεφαλιά από τον Θυμιάνη στο πρώτο δοκάρι, εντελώς άστοχη.

17:07

80': Κόρνερ για τους Θρακιώτες από τα δεξιά.

17:04

78': Πέμπτη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Παντελιάδης αντικαθιστά τον Τ. Παπάζογλου.

17:01

Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

16:58

71': Ολοκληρώνει της αλλαγές της η Παναχαϊκή. Τσερούτι αντί Μασούρα και Κόκας αντί Μαρκοπουλιώτη.

16:57

70': Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Θ. Παπάζογλου αντί Καπνίδη και Τεσίγια αντί Δημούτσου.

16:56

70': Ευκαιρία για την Παναχαϊκή! Ο Μπάτροβιτς κοντρολάρει και σουτάρει με τη μία λίγο μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ίτσο.

16:54

68': Εκτελεί απευθείας το φάουλ ο Μπάτροβιτς, η μπάλα σκάει στο έδαφος και καταλήγει στην αγκαλιά του Ίτσο.

16:54

67': Φάουλ για την Παναχαϊκή πολλά μέτρα έξω από την περιοχή και λίγο δεξιά.

16:51

64': Ευκαιρία για την Παναχαϊκή! Ο Αραβίδης ευνοείται από τις κόντρες και σουτάρει από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Ίτσο μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

16:47

61': Διπλή αλλαγή και για την Ξάνθη. Τζούρμαν αντί Τσαμούρη και Θυμιάνης αντί Τάτου.

16:46

60': Διπλή αλλαγή για την Παναχαϊκή, με τον Μπάτροβιτς να παίρνει τη θέση του Κουσκουνά και τον Σταμόπουλο αυτή του Μπρους.

16:44

Ο Τάτος σουτάρει αρκετά έξω από την περιοχή και στην ευθεία με την εστία, η μπάλα χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κολοβούρη και στην επαναφορά ο Καπνίδης πλασάρει στην κενή εστία ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

16:44

57': ΓΚΟΛ για την ΞΑΝΘΗ!

16:43

55': Πιέζουν και για τρίτο γκολ οι γηπεδούχοι...

16:37

Ο Τάτος δοκιμάζει ένα δυνατό ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή και αριστερά και σκοράρει για το 2-0.

16:36

49': ΓΚΟΛ για την ΞΑΝΘΗ!

16:32

46': Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

16:17

Ανώτερη η Ξάνθη, προηγείται με 1-0 της Παναχαϊκής από το 20' χάρη σε γκολ του Καπνίδη ο οποίος στο 36' είχε και δοκάρι.

16:17

16:17

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

16:16

45': Ο Μαρκοπουλιώτης με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι αλλά η φάση είναι ως μη γενόμενη καθώς ο αμυντικός των φιλοξενούμενων υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.

16:15

44': Σέντρα του Αραβίδη από τα αριστερά, βγαίνει και μαζεύει ο Ίτσο.

16:10

39': Οφσάιντ ο Καπνίδης, σωστή υπόδειξη.

16:07

36': ΔΟΚΑΡΙ για την ΞΑΝΘΗ! Ο Σιατραβάνης σεντράρει από τα δεξιά, ο Καπνίδης παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταματά στη συμβολή των δοκών του Κολοβούρη.

16:04

33': Οφσάιντ ο Κουσκουνάς, ήταν σε αντικανονική θέση.

16:02

32': Στο 58% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Ξάνθης έναντι 42% των φιλοξενούμενων.

16:01

30': Πρώτη αλλαγή για την Παναχαϊκή, αναγκαστική. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μουστακόπουλος και αφήνει τη θέση του στον Αργυρόπουλο.

15:59

28': Μικρή διακοπή για να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες στον Μουστακόπουλο.

15:55

25': Έχει πάρει μέτρα μετά το γκολ που πέτυχε η Ξάνθη.

15:50

Ο Βόλτερς εκτελεί το κόρνερ, ο Καπνίδης πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0.

15:50

20': ΓΚΟΛ για την ΞΑΝΘΗ!

15:50

19': Ακόμα ένα κόρνερ για τους γηπεδούχους από τα αριστερά.

15:48

18': Κόρνερ για την Ξάνθη από τα αριστερά, σταματά η φάση για επιθετικό φάουλ του Καπνίδη στον Πατάπη.

15:47

16': Δυνατό σουτ του Τάτου έξω από το ημικύκλιο αρκετά άστοχο.

15:44

13': Σέντρα - σουτ του Μαρκοπουλιώτη από τα δεξιά, απευθείας άουτ.

15:41

11': Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους από τα αριστερά με τον Γιούση, περνά από όλους η μπάλα και καταλήγει πλάγιο άουτ.

15:37

6': Κόρνερ για την Ξάνθη από τα αριστερά, διώχνει σε πλάγιο άουτ ο Αραβίδης.

15:36

Συμπληρώθηκαν πέντε λεπτά στα Πηγάδια χωρίς κάτι αξιοσημείωτο.

15:31

1': Ξεκινάει ο αγώνας.

15:27

Το διαιτητικό τιμ και οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν τώρα την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

15:25

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, η Παναχαϊκή είχε επικρατήσει με 1-0 με γκολ του Ανάκογλου στο 8’.

15:22

Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι θέλουν μόνο νίκη και ισοπαλία ή ήττα του Διαγόρα από την Α.Ε. Καραϊσκάκης στην Άρτα προκειμένου να είναι αυτοί που θα μπουν αντί των Ροδιτών στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

15:17

Από την άλλη, οι «κοκκινόμαυροι» είναι έβδομοι με 29 βαθμούς και την προηγούμενη αγωνιστική αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τον Εργοτέλη στην Πάτρα.

15:12

Οι Θρακιώτες, που προέρχονται από εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί του Ο.Φ. Ιεράπετρας, έχουν 38 βαθμούς και ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση της κατάταξης με τον Λεβαδειακό.

15:09

Φίλες και φίλοι του a-sports.gr, καλησπέρα σας! Μαζί θα δούμε την εξέλιξη του αγώνα Ξάνθη - Παναχαϊκή για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Σούπερ Λίγκας 2, που ξεκινά σε περίπου 20 λεπτά.

ΞΑΝΘΗ
Ίτσο, Πέτροβιτς, Τ. Παπάζογλου, Τσαμούρης, Δημούτσος, Μπριλάντε, Σιατραβάνης, Βόλτερς, Τάτος, Μικελτάτζε, Καπνίδης.
Αναπ: Μπέντο, Τεσίγια, Θ. Παπάζογλου, Θυμιάνης, Τζούρμαν, Ντίνας, Παντελιάδης, Σρόιχεν, Έμπερτ.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ
Κολοβούρης, Μαρκοπουλιώτης, Πατάπης, Πλιάτσικας, Πάνος, Μπρους, Μουστακόπουλος, Μασούρας, Γιούσης, Αραβίδης, Κουσκουνάς.
Αναπ: Σούλης, Μπελεζάκης, Σταμόπουλος, Αργυρόπουλος, Κόκας, Παπαδόπουλος, Σκεπετάρης, Τσερούτι, Μπάτροβιτς.
Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας) Βοηθοί: Κουφός (Μακεδονίας), Τυριακίδης (Μακεδονίας) 4ος: Γιουματζίδης (Πέλλας)