Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό βράδυ από το a-sports.gr.

23:37

Τελικό και στη Σεβίλλη, με τους Ισπανούς να επικρατούν με 3-1 του Κοσόβου.

23:36

Τρομερό πισωγύρισμα για την Εθνική μας αφού μετά το 1-1 στην Ισπανία, μένει στο 1-1 και με τη Γεωργία στην Τούμπα.

23:36

Λήξη αναμέτρησης.

23:33

90+1': Κίτρινη κάρτα στον Κανκάβα.

23:33

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

23:30

88': Ο Φορτούνης σκοράρει με δυνατό σουτ αλλά το γκολ δεν μετράει καθώς προηγούμενως ο Γιακουμάης ήταν σε θέση οφσάιντ.

23:29

87': Πέμπτη και τελευταία αλλαγή για την Ελλάδα, με τον Σιώπη να αντικαθιστά τον Μπουχαλάκη.

23:28

86': Ευκαιρία για τη Γεωργία. Πλασαριστό σουτ του Κανκάβα έξω από την περιοχή και δεξιά, με υπερένταση σε κόρνερ ο Βλαχοδήμος που δεν αποφέρει κάτι.

23:27

85': Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους από τα δεξιά, κόβει ο Κυρ. Παπαδόπουλος.

23:26

84': Διπλή αλλαγή για τη Γεωργία. Κβεκβεσκίρι αντί Κιτεϊσβίλι και Τζιγκαούρι αντί Λομπχανίτζε.

23:24

82': Αδύναμο σουτ Κβιλιτάια έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Βλαχοδήμος.

23:22

80': Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα.

23:21

Ο Κβαρατσκέλια κόβει από τα αριστερά προς την περιοχή, αδειάζει τον Μαυρία, μπαίνει μέσα και με σουτ στην κλειστή γωνία του Βλαχοδήμου σκοράρει για το 1-1.

23:20

78': ΓΚΟΛ για τη ΓΕΩΡΓΙΑ!

23:20

Η Ισπανία τριπλασιάζει τα τέρματά της κόντρα στο Κόσοβο με γκολ του Μορένο στο 75'.

23:18

Ο Λημνιός κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, στο ύψος της μικρής περιοχής ο Κακαμπάτζε πάει να διώξει και με πλασέ στέλνει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα. Παίρνει το προβάδισμα με 1-0 η Εθνική μας με αυτογκόλ.

23:18

76': ΓΚΟΛ για την ΕΛΛΑΔΑ!

23:16

74': Αλλαγή για τη Γεωργία. Εκτός γηπέδου ο Αμπουρτζάνια για να μπει ο Γκβίλια.

23:15

73': Κόρνερ για τους Γεωργιανόυς από τα δεξιά, καθαρίζει ο Τζαβέλλας.

23:14

Στο 70ό λεπτό το Κόσοβο μειώνει στην Ισπανία με τον Χαλίμι...

23:13

71': Κίτρινη κάρτα στον Γιακουμάκη, με το που μπήκε στο παιχνίδι!

23:12

70': Διπλή αλλαγή για την Ελλάδα. Γιακουμάκης αντί Παυλίδη και Μασούρας αντί Μπακασέτα.

23:11

69': Εκτελείται το κόρνερ από τα αριστερά, διώχνει ο Τζαβέλλας με το κεφάλι.

23:11

68': Ευκαιρία για τη Γεωργία! Ο Αμπουρτζάνια εκτελεί το φάουλ αλλά ο Βλαχοδήμος με τα δύο χέρια αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

23:09

67': Κίτρινη κάρτα στον Κυρ. Παπαδόπουλο για δυνατό μαρκάρισμα στον Κιτεϊσβίλι στη γραμμή του ημικυκλίου.

23:05

63': Κβιλιτάια αντί Ζιβζιβάτζε η πρώτη αλλαγή της Γεωργίας.

23:05

62': Κίτρινη κάρτα στον Κιτεϊσβίλι.

23:01

59': Κίτρινη κάρτα στον Φορτούνη.

22:56

54': Κόρνερ για την Ελλάδα από τα αριστερά, διώχνει η άμυνα των φιλοξενούμενων.

22:53

51': Κόρνερ από τα δεξιά για τους Γεωργιανούς, διώχνει ο Κυρ. Παπαδόπουλος.

22:47

46': Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

22:46

Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Λημνιός παίρνει τη θέση του Τζόλη.

22:35

Ημίχρονο και στη Σεβίλλη, με την Ισπανία να προηγείται με 2-0 του Κοσόβου.

22:31

Η Εθνική έβγαλε ενέργεια στο ξεκίνημα και είχε τη μεγάλη ευκαιρία με τον Τζόλη στο 8' αλλά στη συνέχεια οι Γεωργιανοί πήραν μέτρα, κρατώντας αρκετά τη μπάλα στα πόδια τους.

22:31

Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Ελλάδα - Γεωργία 0-0.

22:30

45+1': Κόρνερ για την Ελλάδα από τα αριστερά, δεν υπάρχει συνέχεια, φάουλ του Κυρ. Παπαδόπουλου πάνω στον Λόρια.

22:30

Ενα λεπτό οι καθυστερήσεις.

22:29

44': Κόρνερ για τη Γεωργία από τα αριστερά, δεν φέρνει κάποιο όφελος.

22:27

42': Αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μαυρίας αντικαθιστά τον Μπακάκη.

22:25

40': Πεσμένος στο χορτάρι ο Μπακάκης, δεν μπορεί να συνεχίσει...

22:23

38': Απειλεί η Ελλάδα. Ο Μπακάκης σεντράρει από τα δεξιά, ο Φορτούνης κάνει την κεφαλιά από το πέναλτι αλλά ο Λόρια μπλοκάρει σταθερά.

22:22

Και δεύτερο γκολ οι Ισπανοί με τον Φεράν Τόρες στο 36'.

22:21

36': Ο Κιτεϊσβιλι σκοράρει φάτσα με τον Βλαχοδήμο αλλά νωρίτερα έχει υποδειχθεί ορθώς σε θέση οφσάιντ.

22:20

Η Ισπανία ανοίγει το σκορ απέναντι στο Κόσοβο με γκολ του Όλμο στο 34'.

22:17

32': Σουτ του Φορτούνη μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα σπάει πάνω στον Γκιορμπελίτζε και καταλήγει στην αγκαλιά του Λόρια.

22:12

28': Ο Κβαρατσκέλια ξεκινάει από τα αριστερά της περιοχής, κινείται περιμετρικά κάνοντας ό,τι θέλει τους παίκτες της Εθνικής και φτάνει στην απέναντι πλευρά, σουτάρει αλλά ο Τζαβέλλας με τάκλιν αυτοθυσίας παραχωρεί κόρνερ που περνά ανεκμετάλλευτο.

22:11

27': Στο 56% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Ελλάδας έναντι 44% της Γεωργίας.

22:09

25': Κόρνερ για τη «γαλανόλευκη» από τα δεξιά, διώχνει ο Λόρια και νέο κόρνερ από τον Κιτεϊσβίλι που δεν αποφέρει κάτι.

22:04

19': Κόρνερ για τους Γεωργιανούς από τα αριστερά, σταματά η φάση για επιθετικό φάουλ του Ντβάλι.

22:02

18': Οφσάιντ ο Κβαρατσκέλια, ήταν εκτεθειμένος.

22:01

Πιέζει ψηλά η Εθνικής μας στο ξεκίνημα του αγώνα και δείχνει διάθεση να παίξει από τα άκρα...

22:01

15': Κίτρινη κάρτα στον Αμπουρτζάνια.

21:57

13': Οφσάιντ ο Φορτούνης, σωστή υπόδειξη.

21:52

8': Ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Φορτούνης πασάρει στον Γιαννούλη, που κάνει το γύρισμα μέσα από την περιοχή και αριστερά, πλασέ Τζόλη από το ύψος του πέναλτι, άουτ.

21:50

6': Κακή η εκτέλεση του Κβαρατσκέλια, ψηλά πάνω από την εστία η μπάλα.

21:49

5': Φάουλ για τη Γεωργία από τα αριστερά, κοντά στη γωνία της περιοχής.

21:45

1': Ξεκινάει ο αγώνας.

21:40

Ώρα για την ανάκρουση των εθνικών ύμνων... Πρώτα της Γεωργίας, θα ακολουθήσει της Ελλάδας.

21:39

Τελικά ο Μπακάκης βρίσκεται στην αρχική ενδεκάδα...

21:39

Το διαιτητικό τιμ και οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν τώρα την επίσημο είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

21:37

Να σημειώσουμε ότι στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ισπανία υποδέχεται το Κόσοβο στη Σεβίλλη ενώ η Σουδία έχει ρεπό.

21:33

Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για την Εθνική, καθώς κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης ο Μπακάκης αισθάνθηκε ενοχλήσεις. Να δούμε αν θα ξεκινήσει ο δεξιός οπισθοφύλακας της ΑΕΚ.

21:31

Ευχάριστες μνήμες ξυπνά στην Ελλάδα ο προπονητής της Γεωργίας, Βίλι Σανιόλ. Ο Γάλλος τεχνικός ήταν στην αποστολή των «τρικολόρ» στο Euro 2004 όντας ποδοσφαιριστής της Μπάγερν, αν και στον ιστορικό προημιτελικό δεν αγωνίστηκε.

21:26

Τέλος, η πρώτη φορά που συναντήθηκαν Ελλάδα και Γεωργία ήταν ένα φιλικό στα Ιωάννινα τον Μάιο του 1996 με την Εθνική μας ομάδα να επικρατεί με 2-1.

21:22

Το πρώτο επίσημο... ραντεβού ήταν για τα προκριματικά του Euro 2000 με την Ελλάδα να κάνει το 2/2 αλλά να μην προκρίνεται στα τελικά της διοργάνωσης. Η «γαλανόλευκη» νίκησε εντός έδρας με 3-0 και εκτός έδρας με 2-1. Ίδιο σκηνικό, ήτοι 2/2 αλλά όχι πρόκριση, είχαμε και στα προκριματικά του Μουντιάλ 2006 με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να επικρατεί 1-0 στο ματς του Φαλήρου και 3-1 σε αυτό της Τιφλίδας.

21:17

Επτά αναμετρήσεις, έξι επίσημες και μία φιλική υπάρχει στο παρελθόν των δύο ομάδων. Η Εθνική μας μετρά στα επτά παιχνίδια, έξι νίκες και μία ισοπαλία η οποία μάλιστα ήταν εντός έδρας. Αυτή για τα προκριματικά του Euro 2012, μάλιστα ήταν πρεμιέρα, όταν η Γεωργία απέσπασε ισοπαλία 1-1, απώλεια που δεν στοίχισε την πρόκριση. Στο παιχνίδι στην Τιφλίδα η Ελλάδα νίκησε 2-1.

21:12

Μετά το 1-1 που πήρε στην Ισπανία, η Εθνική μας θέλει να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη απέναντι στη Γεωργία που μετρά δύο ήττες από Σουηδούς (1-0) και Ισπανούς (1-2).

21:06

Η σέντρα στην Τούμπα είναι προγραμματισμένη για τις 21:45.

21:01

Φίλες και φίλοι του a-sports.gr, καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα - Γεωργία, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου των προκριματικών του Μουντιάλ του 2022.