1
23:38

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό βράδυ από το a-sports.gr.

23:38

Τελικό και στη Στοκχόλμη, με τη Σουηδία να κερδίζει με 1-0 τη Γεωργία και να τίθεται επικεφαλής του ομίλου.

23:37

Η Ελλάδα παίρνει σπουδαία ισοπαλία 1-1 μέσα στην Ισπανία και ξεκινάει ονειρικά τις υποχρεώσεις στην πρεμιέρα των προκριματιών του Μουντιάλ του 2022.

23:37

Λήξη του αγώνα.

23:33

90+3': Πιέζουν οι Ισπανοί...

23:31

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

23:26

Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας, κρατάει το 1-1 η Ελλάδα.

23:23

83': Κίτρινη κάρτα στον Γιακουμάκη.

23:21

81': Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα.

23:20

80': Πέμπτη και τελευταία αλλαγή για την Ελλάδα. Εκτός ο Τσιμίκας, μπαίνει ο Κυριακόπουλος.

23:19

79': Αλλαγή ζητά ο Τσιμίκας, που δείχνει να έπαθε κράμπα.

23:18

78': Αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Γιακουμάκης αντικαθιστά τον Μπακασέτα.

23:16

75': Καλή στιγμή για την Ισπανία. Παράλληλο γύρισμα του Γκαγιά μέσα από την περιοχή και αριστερά, πάει να κάνει το πλασέ ο Ογιαρθάμπαλ αλλά πιάνει αέρα.

23:15

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σουηδία συνεχίζει να προηγείται με 1-0 της Γεωργίας.

23:12

72': Κλείνουν τις αλλαγές τους οι Ισπανοί. Τιάγκο αντί Κόκε και Ογιαρθάμπαλ αντί Φεράν Τόρες.

23:10

70': Ο Φεράν Τόρες σεντράρει από τα δεξιά, σκαστή κεφαλιά από τον Μοράτα, μπλοκάρει εύκολα ο Βλαχοδήμος.

23:05

65': Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μασούρας αφήνει τη θέση του στον Φορτούνη.

23:03

64': Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους. Πέδρι αντί Όλμο και Μπράιαν Χιλ αντί Κανάλες.

22:58

Ο Μπακασέτας εκτελεί με δύναμη στο κέντρο της εστίας και ψηλά, πέφτει δεξιά ο Ουνάι Σιμόν και μέσα. Ισοφαρίζει σε 1-1 η Εθνική μας.

22:57

56': ΓΚΟΛ για την ΕΛΛΑΔΑ!

22:56

Ο Ινίγο Μαρτίνεθ διώχνει τη μπάλα και στη συνέχεια βρίσκει στο γόνατο τον Μασούρα. Επικίνδυνο το μαρκάρισμα από τον Ισπανό στόπερ που βλέπει και την κίτρινη κάρτα. Θα μπορούσε να βγει και κόκκινη εδώ πάντως...

22:56

55': ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΕΛΛΑΔΑ!

22:50

50': Από τα δεξιά ο Φεράν Τόρες δίνει στον Μοράτα που πλασάρει με τη μία από το ύψος της μεγάλης περιοχής, λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βλαχοδήμου η μπάλα.

22:49

49': Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Μασούρας, ήταν εκτεθειμένος.

22:46

46': Σέντρα στο β' ημίχρονο.

22:45

Διπλή αλλαγή για την Εθνική μας, με τον Τζόλη να αντικαθιστά τον Μάνταλο και τον Σιώπη τον Λημνιό.

22:44

Αλλαγή για την Ισπανία. Ο Ινίγο Μαρτίνεθ παίρνει τη θέση του Σέρχιο Ράμος.

22:31

Ημίχρονο και στη Στοκχόλμη, με τη Σουηδία να προηγείται με 1-0 της Γεωργίας.

22:30

Η Εθνική μας βρίσκεται πίσω στο σκορ με 1-0 από την Ισπανία χάρη στο γκολ του Μοράτα στο 33'. Δίκαιο το προβάδισμα των γηπεδούχων που ήταν πολύ ανώτεροι...

22:30

Λήξη πρώτου ημιχρόνου, χωρίς καθυστερήσεις.

22:26

41': Οφσάιντ ο Μασούρας, ήταν σε αντικανονική θέση.

22:21

Σουηδία - Γεωργία 1-0 με γκολ του Κλάεσον στο 35'.

22:17

Από πάσα του Κόκε, ο Μοράτα φεύγει στην πλάτη της άμυνας, κοντρολάρει και πρωτού σκάσει η μπάλα κάτω πλασάρει εύστοχα με το αριστερό για το 1-0.

22:17

33': ΓΚΟΛ για την ΙΣΠΑΝΙΑ!

22:17

32': ΔΟΚΑΡΙ για την ΙΣΠΑΝΙΑ! Ο Ντάνι Όλμο κόβει προς τα μέσα από τα αριστερά και εξαπολύει ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

22:13

Στη Στοκχόλμη, στο 30', παραμένει το 0-0 ανάμεσα στη Σουηδία και τη Γεωργία.

22:11

26': Ο Λημνιός βρίσκεται σε καλό σημείο λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο Ράμος τον κόβει με τακουνάκι.

22:05

20': Οι «φούριας ρόχας» έχουν τη συντριπτική κατοχή, στο 72% το ποσοστό έναντι 28% της Εθνικής μας που δυσκολεύεται πολύ να κρατήσει μπάλα.

21:59

14': Εκτελείται το κόρνερ από τα αριστερά, σταματά η φάση για επιθετικό φάουλ του Ρόδρι στον Μπουχαλάκη.

21:58

14': Ευκαιρία για την Ισπανία! Ο Κόκε σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, πάνω στον Τσιμίκα, νέο σουτ από τον Ισπανό μέσο, βάζει κόντρα ο Τζαβέλλας και κόρνερ.

21:53

7': Διαρκώς στην επίθεση οι Ισπανοί...

21:46

2': Απειλούν οι γηπεδούχοι! Σέντρα του Φεράν Τόρες από τα δεξιά, κεφαλιά του Όλμο στο ύψος της μικρής περιοχής, αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

21:45

1': Ξεκινάει ο αγώνας.

21:40

Και τώρα η ώρα των εθνικών ύμνων. Πρώτα της Ελλάδας, θα ακολουθήσει της Ισπανίας.

21:39

Το διαιτητικό τιμ και οι δύο ενδεκάδες κάνουν την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

21:38

Αξίζει να σημειωθεί ότι σαν σήμερα ήτοι ανήμερα 25ης Μαρτίου είχε αγωνιστεί η Εθνική μας ομάδα και το 2017 πάλι σε εκτός έδρας παιχνίδι, πάλι για την προκριματική φάση Μουντιάλ. Ήταν στις 25/3/17 όταν αντιμετώπισε το Βέλγιο για τα προκριματικά του Παγκοσμίου κυπέλλου του 2018. Μάλιστα η «γαλανόλευκη» κρατούσε μία σπουδαία νίκη μέχρι το 90' όταν ο Λουκάκου πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Μήτρογλου να έχει δώσει το προβάδισμα στις αρχές του β' ημιχρόνου.

21:36

Η δεύτερη νίκη του αντιπροσωπευτικού μας συγκρότηματος ήταν στις 13 Μαρτίου 1957 σε αγώνα για το Κύπελλο Φιλίας Ανατολικής Μεσογείου. Στο γήπεδο της Λεωφόρου είχε νικήσει με 2-0 με σκόρερ τους Υφαντή και Πανάκη.

21:32

Τελευταία επίσκεψη της «γαλανόλευκης» στη χώρα της Ιβηρικής Χερσονήσου ήταν στις 7 Ιουνίου 2003. Τότε, στη Σαραγόσα, με γκολ του Στέλιου Γιαννακόπουλου είχε επικρατήσει με 1-0 και έβαλε τον θεμέλιο λίθο για ό,τι ακολούθησε το επόμενο καλοκαίρι στο Euro της Πορτογαλίας.

21:29

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί 6 φορές επί ισπανικού εδάφους και συνολικά 13 φορές, με την Ελλάδα να μετρά 2 νίκες, 3 ισοπαλίες και 8 ήττες.

21:24

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σουηδία υποδέχεται τη Γεωργία ενώ ρεπό έχει το Κόσοβο.

21:22

Ο αγώνας διεξάγεται στο «Νουέβο Λος Κάρμενες», έδρα της Γρανάδα.

21:16

Φίλες και φίλοι του a-sports.gr, καλησπέρα σας! Μαζί θα δούμε την εξέλιξη του αγώνα Ισπανία - Ελλάδα για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, που ξεκινά σε περίπου 30 λεπτά.