1
20:57

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό βράδυ από το a-sports.gr.

20:55

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό που επικρατεί με 2-1 του ΠΑΟΚ, πηγαίνει στους 45 βαθμούς και μειώνει τη διαφορά του από τους Θεσσαλονικείς στο -2.

20:54

Λήξη του αγώνα.

20:54

90+4': Κίτιρνη κάρτα στον Ελ Καντουρί.

20:51

90+2': Κίτρινη κάρτα στον Καρλίτος.

20:51

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

20:48

88': Κίτρινη κάρτα στον Κρμέντσικ.

20:45

85': Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Έξω ο Τζόλης, μέσα ο Μουργκ.

20:44

Ο Σβιντέρσκι τσιμπάει τη μπάλα προ του Διούδη, φεύγει δεξιά, σεντράρει και ο Κρμέντσικ ο με προβολή από κοντά μειώνει σε 2-1.

20:43

83': ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!

20:42

Ο Καρλίτος φεύγει πίσω από το κέντρο από πάσα του Βιγιαφάνες, κουβαλά τη μπάλα και μπαίνει στην περιοχή, σπάει στο πέναλτι για τον Ενγκμπακοτό που σουτάρει, ο Ζ. Ζίβκοβιτς αποκρούει και στην επαναφορά ο Ιωαννίδης πλασάρει για το 2-0.

20:42

82': ΓΚΟΛ για τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!

20:41

81': Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρλίτος μπαίνει στη θέση του Χατζηγιοβάνη.

20:37

77': Μακρινό σουτ από τον Βιγιαφάνες, ψηλά άουτ.

20:36

76': Κίτρινη κάρτα στον Μπάμπα.

20:34

74': Αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ. Ροντρίγκο αντί Βιεϊρίνια.

20:33

74': Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ενγκμπακοτό αντί Αγιούμπ που έχει πρόβλημα.

20:30

69': Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Εκτελείται το κόρνερ, διώχνει προσωρινά η άμυνα του ΠΑΟΚ, σουτ στην κίνηση του Αγιούμπ από το ύψος της περιοχής, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

20:28

68': Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από τα δεξιά.

20:27

67': Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός γηπέδου ο Ουάρντα για να μπει ο Κρμέντσικ.

20:24

64': Κίτρινη κάρτα στον Κρέσπο για διαμαρτυρία.

20:22

62': Κίτρινη κάρτα στον Μολό.

20:21

61': Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ πάλι από τα αριστερά, ούτε αυτό αποφέρει κάποιο αποτέλεσμα.

20:18

58': Κόρνερ για τους Θεσσαλονικείς από τα αριστερά, απευθείας στα χέρια του Διούδη από την εκτέλεση του Βιεϊρίνια.

20:14

53': Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό με τον Ιωαννίδη να αντικαθιστά τον Μακέντα.

20:12

52': Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Μακέντα. Ζητάει αλλαγή ο Ιταλός επιθετικός.

20:11

51': Οφσάιντ ο Μακέντα, σωστή υπόδειξη.

20:07

48': Σουτ του Τζολη, μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά, εντελώς άστοχο.

20:05

46': Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο.

19:50

Στη μοναδική τους τελική στο πρώτο μέρος, έναντι επτά του ΠΑΟΚ, οι «πράσινοι» βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μακέντα στο 39' και προηγούνται με 1-0.

19:49

19:46

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

19:43

Κόντρα στη ροή του αγώνα και στην πρώτη του τελική, ο Παναθηναϊκός ανοίγει το σκορ με τον Ιταλό επιθετικό.

19:42

42': Κίτρινη κάρτα στον Σφιντέρσκι.

19:40

Ο Βιγιαφάνες αλλάζει παιχνίδι στα δεξιά για τον Χατζηγιοβάνη που κάνει σέντρα ακριβείας, ο Μακέντα νικά στον αέρα τον Ίνγκασον και με κεφαλιά σκοράρει για το 1-0.

19:38

39': ΓΚΟΛ για τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!

19:37

37': Ο Ουάρντα σεντράρει από τα αριστερά, κεφαλια του Τζόλη από το σημείο του πέναλτι, ελέγχει τη μπάλα ο Διούδης και την αφήνει να βγει εκτός αγωνιστικού χώρου.

19:35

35': Αφεντικό της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ, φτάνει με σχετική ευκολία στα καρέ του Διούδη. Σε παθητικό ρόλο οι γηπεδούχοι, που δεν έχουν ούτε τελική!

19:34

34': Κίτρινη κάρτα στον Μαουρίσιο.

19:34

33': Εκτελείται το κόρνερ από τον Βιεϊρίνια, διώχνει με το κεφάλι ο Πούγγουρας, σουτ Τζόλη απέξω, ψηλά άουτ.

19:33

33': Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους από τα δεξιά.

19:30

30': Ο Κρέσπο βρίσκει χώρο και μπαίνει στην περιοχή, κάνει ένα διαγώνιο σουτ από τα αριστερά, δύο μέτρα δίπλα από την αριστερή κάθετ δοκό του Διούδη.

19:26

26': Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ! Ο Α. Ζίβκοβιτς φεύγει στην αντεπίθεση από τα δεξιά, κάνει την κίνηση κεντρικά και σουτάρει με το εξωτερικό εκτός περιοχής, δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Διούδη.

19:24

24': Οφσάιντ ο Μακέντα, σωστό.

19:21

21': Νέο κόρνερ ξανά από τα αριστερά κερδίζουν οι φιλοξενούμενοι. Το εκτελεί ο Τζόλης, κατευθείαν στην αγκαλιά του Διούδη.

19:20

20': Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ από τα αριστερά, διώχνει ο Σένκεφελντ.

19:19

19': Πρόβλημα τραυματισμού για τον Τζόλη. Δέχεται τις περιποιήσεις του ιατρικού τιμ ο νεαρός άσος του ΠΑΟΚ.

19:16

16': Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σβαμπ γεμίζει από τα αριστερά, ο Α. Ζίβκοβιτς παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, στην εξωτερική πλευρά των διχτυών η μπάλα.

19:13

13': Ο Ελ Καντουρί δοκιμάζει ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή και αριστερά, αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι,

19:10

Ο ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Πιέζει ψηλά και προσπαθεί να κλείσει τους γηπεδούχους που δυσκολεύονται στην κυκλοφορία της μπάλας.

19:05

5': Μικρή διακοπή καθώς ο Ουάρντα είναι πεσμένος στο έδαφος και δέχεται τις πρώτες βοήθειες. Ξανά ματς στο λεπτό...

19:01

1': Έναρξη αγώνα.

18:57

Το διαιτητικό τιμ και οι δύο ενδεκάδες κάνουν τώρα την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

18:54

Τη δυσαρέσκειά τους για την κάκιστη πορεία της ομάδας τους, στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν, δείχνουν οι οργανωμένοι του Παναθηναϊκού έχοντας κρεμάσει στη θύρα 13 του γηπέδου ένα πανό που γράφει: «Παίκτες ντροπή, διοίκηση γελοία θα σας γαμ**** η θύρα 13 γιατί είστε παρωδία...».

18:50

Να σημειώσουμε ότι λίγες ώρες πριν από την έναρξη του αγώνα υπήρξε αλλαγή διαιτητή καθώς ο Εσθονός Κρίστο Τόβερ βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό και έτσι τη θέση του παίρνει ο Βέλγος Νάθαν Βερμπούμεν ο οποίος είχε αρχικά οριστεί ως υπεύθυνος VAR.

18:48

Όσον αφορά την προϊστορία, ο ΠΑΟΚ έχει κερδίσει τα τέσσερα από τα έξι τελευταία επίσημα που επισκέφθηκε τους «πράσινους», ενώ έχει πέντε νίκες στις προηγούμενες 70 επισκέψεις του! Οι τέσσερις αυτές νίκες είναι δύο στη Λεωφόρο και δύο στο «Σπύρος Λούης».

18:44

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ προέρχεται από την ισοπαλία στο ντέρμπι με τον Άρη στην Τούμπα, με τους «ασπρόμαυρους» να χάνουν την ευκαιρία να βρεθούν μόνοι δεύτεροι. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία είναι στην τέταρτη θέση με 47 βαθμούς και το μόνο δεδομένο είναι ότι δεν μπορεί να βρεθεί παρακάτω όντας στο +5 από Αστέρα και τον σημερινό του αντίπαλο. Ο ΠΑΟΚ για να βρεθεί παραπάνω χρειάζεται μόνο νίκη και απώλεια ή της ΑΕΚ (σ.σ. παίζει εκτός με Βόλο) ή του Άρη (σ.σ. παίζει εντός με ΟΦΗ) για να είναι τρίτος. Αν δεν κερδίσουν ούτε η Ένωση ούτε ο Άρης και ο «Δικέφαλος του Βορρά» κερδίσει τότε καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση.

18:39

Μετά την ήττα του στα Ιωάννινα, ο Παναθηναϊκός απώλεσε κάθε ελπίδα να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την πέμπτη θέση στην κανονική διάρκεια της σεζόν. Ακόμα, λοιπόν, και αν επικρατήσουν των Θεσσαλονικέων, στην καλύτερη περίπτωση θα μπορούν μόνο να προσπεράσουν τον Αστέρα Τρίπολης με τον οποίο ισοβαθμούν στους 42 βαθμούς, αν φυσικά ο τελευταίος δεν νικήσει εντός έδρας τον ΠΑΣ Γιάννινα. Αν οι Αρκάδες επικρατήσουν των Γιαννιωτών τότε το «τριφύλλι» ό,τι και αν κάνει με ΠΑΟΚ θα είναι σίγουρα έκτο. Εξυπακούεται ότι με ισοπαλία στο «Απόστολος Νικολαΐδης» ο Παναθηναϊκός θα χρειάζεται ήττα του Αστέρα Τρίπολης.