0
22:26

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό βράδυ από το a-sports.gr

22:25

Τελευταίο φιλικό πριν την πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας 1 εκεί που ο Παναθηναϊκός ξεκινά τις υποχρεώσεις του με αντίπαλο την Λαμία εκτός έδρας και η Ξάνθη στο ίδιο γήπεδο απέναντι στην ΑΕΚ.

22:24

Πολύ ωραία εμφάνιση, στο πρώτο μέρος και νίκη 3-0 για τον Παναθηναϊκό μία εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Μακέντα στο 37' το 1-0 και στο 53' το 3-0. Ενδιάμεσα στο 41' ο Κολοβός το 2-0. Προσπάθησαν στην επανάληψη οι Ακρίτες.

22:24

Λήξη του φιλικού, Παναθηναϊκός - Ξάνθη 3-0.

22:22

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

22:21

Εκτελείται το κόρνερ από τον Μπαριέντος, ο Κολοβέτσιος παραχωρεί νέο κόρνερ, το οποίο περνά ανεκμετάλλευτο.

22:21

90': Κόρνερ κερδίζει η Ξάνθη από προσπάθεια του Μπαριέντος και παρέμβαση του Αλεξανδρόπουλου.

22:19

88': Σουτ του Μολό λίγο έξω από την περιοχή με υπερένταση σε κόρνερ ο Αμπάντ που έδειξε να αιφνιδιάζεται. Πρώτη τελική στην εστία για το "τριφύλλι" στο δεύτερο μέρος.

22:18

87': Υπόδειξη οσφάιντ στον Αμορίμ, ο παίκτης της Ξάνθης είναι έστω και οριακά οφσάιντ.

22:14

Ανεκμετάλλευτο πέρασε το κόρνερ για τους Ακρίτες.

22:13

82': Πολύ ωραίο σουτ του Ντε Αμορίμ με τον Κότσαρη να διώχνει σε κόρνερ, ενώ η μπάλα βρήκε το πόδι του Αποστολάκη.

22:11

80': Κίτρινη κάρτα στον Ντε Λούκας για φάουλ πάνω στον Ζαχίντ. Ο παίκτης των Ακριτών παραδέχεται ότι έκανε φάουλ.

22:10

79': Ωραίο σουτ του Εντουάρντο από πλευράς Ξάνθης με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κότσαρη.

22:09

76': Πρώτο σουτ στην εστία για την Ξάνθη με τον Κοβάτσεβιτς, όμως ο Κότσαρης μπλοκάρει την μπάλα.

22:08

75': Αλλαγή για την Ξάνθη, Ντίρεσταμ αντί Μπαξεβανίδη.

22:07

74': Σωτήρια προβολή του Καρασαλίδη στον Βέργο που ετοιμάζονταν να βγει τετ-α-τετ με τον Αμπάντ.

22:03

Κακό το δεύτερο ημίχρονο χωρίς φάσεις με εξαίρεση το τρίτο γκολ των Αθηναίων.

22:02

71': Μίνι ένταση ανάμεσα σε Ρενέλα και Κολοβέτσιο με τον Λαρισαίο στόπερ του Παναθηναϊκού να πετά την μπάλα στο πρόσωπο του παίκτη της Ξάνθης.

22:01

69': Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Μπαριέντος να περνά στη θέση του Τέρκι και τον Ντε Λούκας αντί του Ντουρίτσκοβιτς.

21:57

66': Οφσάιντ στον Ζαχίντ σωστή υπόδειξη.

21:55

Μόνο ο Ζαχίντ συνεχίζει από την αρχική ενδεκάδα του Παναθηναϊκού.

21:52

61': Πέντε αλλαγές για τον Παναθηναϊκό, ο Κότσαρης αντί του Διούδη, ο Βέργος αντί του Μακέντα, ο Θεοχάρης αντί του Κουρμπέλη, ο Αλεξανδρόπουλος αντί του Δώνη και ο Καμπετσής αντί του Κολοβού.

21:51

60': Αλλαγή για την Ξάνθη, ο Ντε Αμορίμ στο ματς αντί του Στάρτζεον.

21:49

57': Πρώτη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Ρενέλα να κλέβει την μπάλα από το λάθος του Κολοβέτσιου, να περνά και τον Διούδη, όμως από πλάγια αριστερά το σουτ του πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

21:47

55': Πρώτο κόρνερ για την Ξάνθη περνά ανεκμετάλλευτο.

21:46

54': Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Φοσέ να αποχωρεί από το ματς και τον Τεξέιρα να μπαίνει στο ματς.

21:45

Στη πρώτη του αξιόλογη στιγμή στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός κάνει τρία τα τέρματά του. Ο Ζαχίντ με ωραία κάθετη βγάζει τον Μακέντα τετ-α-τετ με τον Αμπάντ και ο Ιταλός στράικερ κάνει το 3-0. Δύο τέρματα για τον επιθετικό των "πράσινων".

21:44

53': ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

21:37

Πέντε αλλαγές για τον Δώνη. Κολοβέτσιος, Μαυρομάττης, Ζαγαρίτης, Μολό και Αποστολάκης μπαίνουν στο γήπεδο στις θέσεις των Νούνες, Πούγγουρα, Ινσούα, Χατζηθεοδωρίδη, Γιόχανσον.

21:36

46': Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

21:35

46': Ο Ρενέλα αντί του Λισγάρα στη πρώτη αλλαγή της Ξάνθης.

21:33

Με πολλές αλλαγές αναμένεται το δεύτερο ημίχρονο.

21:17

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός προηγείται 2-0 της Ξάνθης με τέρματα των Μακέντα (37') και Κολοβού (41'). Πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας του Δώνη με κινητήριο μοχλό τον Ζαχίντ και τους Κολοβό, Μακέντα συν τα ακραία μπακ Γιόχανσον, Ινσούα. Τίποτε η ομάδα του Ραμίρεθ στο πρώτο ημίχρονο.

21:17

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις.

21:15

43': Πρώτη φάση από πλευράς Ξάνθης με τον Ντουρίτσκοβιτς να εκτελεί φάουλ και τον Διούδη να αφήνει την μπάλα να περνά άουτ.

21:13

Δεύτερο τέρμα για τους "πράσινους". Ο Γιόχανσον ξεκινά και πάλι την φάση πασάροντας στον Ινσούα και εκείνος με γέμισμα στη περιοχή βρίσκει τον Μακέντα που σουτάρει για να διώξει ο Αμπάντ. Ο Κολοβός παίρνει το ριμπάουντ και με σουτ κάνει το 2-0.

21:12

41': ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

21:10

Ανοίγει το σκορ στο ΟΑΚΑ για τον Παναθηναϊκό με ένα πολύ ωραίο σε συνεργασία των παικτών του "τριφυλλιού" τέρμα. Ο Γιόχανσον στο χώρο του κέντρου με ωραία προσπάθεια αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο, πασάρει στον Ζαχίντ και ο τελευταίος βρίσκει τον Μακέντα που μπαίνει στη περιοχή από αριστερά και με πλασέ στην απέναντι γωνία κάνει το 1-0.

21:09

37': ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

21:05

34': Ο Μακέντα εκτελεί το φάουλ, η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

21:04

33': Φάουλ για τον Παναθηναϊκό με τον Λισγάρα να σταματά αντιαθλητικά τον Δώνη. Κίτρινο κάρτα στον Γιαννιώτη αμυντικό.

21:03

32': Εκτέλεση κόρνερ, το οποίο παραχώρησε ο Σόσα, από τον Χατζηθεοδωρίδη, σε πλάγιο ο Μαλεζάς.

21:01

29': Νέα μεγάλη στιγμή για τον Παναθηναϊκό με τον πολύ καλό Ζαχίντ να βρίσκει ωραία τον Ινσούα, κοντρόλ του τελευταίου και σουτ μέσα από την περιοχή, όμως είναι αδύναμο και έτσι ο Αμπάντ μπλοκάρει την μπάλα.

20:59

28': Μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού για το 1-0. Από βαθιά μπαλιά του Κουρμπέλη προς τον Ζαχίντ, ο Καρασαλίδης δεν μπορεί να απομακρύνει, με τον παίκτη του Παναθηναϊκού να γίνει αποδέκτης να αποφεύγει αρχικά τον Σόσα και εν συνεχεία τον Καρασαλίδη να σουτάρει όμως την μπάλα να περνά ξυστά από το δεξί δοκάρι της Ξάνθης.

20:56

25': Εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ ο Μακέντα παίρνει την πρώτη κεφαλιά, όμως προ του κινδύνου ο Αμπάντ βγαίνει και μπλοκάρει την μπάλα.

20:53

22': Εκτέλεση του κόρνερ με την μπάλα να καταλήγει στον Ζαχίντ ο οποίος κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Δώνη με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

20:52

21': Τρίτο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό μετά από προσπάθεια του Γιόχανσον και την μπάλα να βρίσκει στον Καρασαλίδη και να περνά κόρνερ.

20:51

19': Σε θέση οφσάιντ υποδεικνεύεται ο Κολοβός, λάθος του επόπτη καθώς καλύπτεται ο παίκτης του "τριφυλλιού".

20:48

16': Φάουλ κερδίζει ο Παναθηναϊκός, το εκτελεί ο Κολοβός με την μπάλα να βρίσκει σε παίκτη της Ξάνθης και να καταλήγει κόρνερ.

20:45

13': Ο Κολοβός κάνει σέντρα προς τον Χατζηθεοδωρίδη ο οποίος βρίσκει με την μία τον Ζαχίντ με τον τελευταίο να αιφνιδιάζεται και το σουτ του αδύναμο με τον Αμπάντ να μπλοκάρει την μπάλα.

20:44

Το κόρνερ εκτελεί ο Χατζηθεοδωρίδης αλλά στο πουθενά...

20:43

11': Σέντρα του Ινσούα σε κόρνερ ο Λισγάρας.

20:42

Υπερέχει ο Παναθηναϊκός, αλλά χωρίς κάτι ιδιαίτερο.

20:40

Mε 4-3-3 η διάταξη του Παναθηναϊκού με τον Διούδη στην εστία, τον Γιόχανστον στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Ινσούα στο αριστερό και τους Πούγγουρα, Νούνες δίδυμο στα στόπερ. Μπροστά τους στην τριάδα οι Κουρμπέλης, Δώνης και Ζαχίντ, με τον Χατζηθεοδωρίδη δεξί εξτρέμ και τον Κολοβό αριστερό, με τον Μακέντα καθαρό φορ.

20:39

Με 3-4-1-2 η Ξάνθη, με τον Αμπάντ κάτω από τα δοκάρια και τριάδα στα στόπερ τους Καρασαλίδη, Λισγάρα, Μαλεζά, ο Μπαξεβανίδης βρίσκεται στην δεξιά πλευρά και ο Σόσα στην αριστερή, με τους Ντουρίτσκοβιτς και Κοβάσεβιτς αμυντικά χαφ. Πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού ο Τερκί και δίδυμο στην επίθεση οι Φοσέ, Στάρτζεον.

20:37

Πέντε λεπτά στο ΟΑΚΑ τίποτα το αξιόλογο.

20:32

1': Έναρξη του φιλικού

20:31

Επίσημη φωτογράφιση για Παναθηναϊκό και Ξάνθη.

20:30

Μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

20:26

Αρκετά φιλικά έδωσε φέτος η ομάδα του Γιώργου Δώνη το πρώτο όμως μπροστά στο κοινό του. Βέβαια πολύ λίγος κόσμος ο οποίος προτίμησε να περάσει ...διαφορετικά το Σαββατόβραδο του.

20:22

Λίγος ο κόσμος στο ΟΑΚΑ μετά βίας ξεπερνούν τα 500 άτομα οι φίλαθλοι στην Καλογρέζα

20:21

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την φιλική αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Ξάνθη στην πρόβα τζενεράλε των δύο ομάδων εν' όψει της έναρξης της Σούπερ Λίγκας 1.