3
23:38

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό βράδυ από το a-sports.gr.

23:37

Η Ατλέτικο νικά 3-0 την Μαρσέιγ και κατακτά το Γιουρόπα Λιγκ για τρίτη φορά στην ιστορία της.

23:37

Τέλος στον τελικό.

23:34

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

23:34

90': Αλλαγή για την Ατλέτικο. Έξω ο Γκριεζμάν, μέσα ο Τόρες.

23:33

Ο Γκριεζμάν ανοίγει στον Ντιέγκο Κόστα στα αριστερά, εκείνος πασάρει στον Κόκε που βρίσκει υπέροχα τον Γκάμπι, ο οποίος με δεξί σουτ γράφει το 0-3.

23:33

89': ΓΚΟΛ για την ΑΤΛΕΤΙΚΟ!

23:31

88': Αλλαγή για την Ατλέτικο. Πάρτεϊ αντί Κορέα.

23:31

86': Πιέζει για το γκολ που θα την βάλει ξανά στο παιχνίδι η Μαρσέιγ.

23:27

84': Δυνατό σουτ με τη μία του Αμαβί έξω από την περιοχή, στην αγκαλιά του Όμπλακ η μπάλα.

23:25

81': ΔΟΚΑΡΙ για τη ΜΑΡΣΕΪΓ! Σέντρα του Σανσόν από δεξιά, υπέροχη κεφαλιά του Μήτρογλου, η μπάλα σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Όμπλακ.

23:21

78': Από μία κίτρινη κάρτα σε Ενζιέ και Λούκας.

23:19

75': Κίτρινη κάρτα στον Λουίζ Γκουστάβο.

23:18

74': Ο Μήτρογλου παίρνει τη θέση του Ζερμέν.

23:17

Ετοιμάζεται να περάσει στο ματς ο Μήτρογλου.

23:16

72': Κόρνερ για την Ατλέτικο, χωρίς αποτέλεσμα.

23:14

70': Κεφαλιά Σαούλ, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Λουίζ Γκουστάβο. Ζητούν πέναλτι οι Μαδριλένοι, «παίζετε» λεεί ο Κάιπερς.

23:10

67': Σουτ του Σανσόν εντός της περιοχής, ψηλά άουτ.

23:09

65': Κόρνερ για τη Μαρσέιγ, χωρίς αποτέλεσμα.

23:03

60': Κόρνερ για την Ατλέτικο, δεν αποφέρει κάτι.

22:58

55': Αλλαγή για τη Μαρσέιγ. Έξω ο Οκάμπος, μέσα ο Ενζιέ.

22:56

53': Ευκαιρία για την Ατλέτικο. Εκτελεί το κόρνερ ο Γκριεζμάν, κεφαλιά του Γοδίν, μόλις άουτ.

22:55

52': Κόρνερ για την Ατλέτικο. Σουτ έξω από την περιοχή του Γκριεζμάν, η μπάλα κοντράρει και νέο κόρνερ.

22:54

Ωραίο ένα - δύο Γκριεζμάν, Κόκε, ο Γάλλος βγαίνει απέναντι από τον Μανταντά και με υπέροχο, σκαφτό πλασέ γράφει το 0-2.

22:53

49': ΓΚΟΛ για την ΑΤΛΕΤΙΚΟ!

22:49

Υπο δυνατή βροχόπτωση διεξάγεται πλέον ο τελικός.

22:49

46': Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο.

22:49

Αλλαγή για την Ατλέτικο. Χουανφράν αντί Βρσάλικο.

22:34

Η Ατλέτικο Μαδρίτης προηγείται με 1-0 της Μαρσέιγ χάρις στο γκολ του Γκριεζμάν στο 21'.

22:34

22:33

22:31

Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Βαγγέλης Μαρινάκης.

22:27

Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.

22:25

38': Κίτρινη κάρτα στον Αμαβί.

22:23

36': Σε θέση οφσάιντ ο Ντιέγκο Κόστα, σωστή υπόδειξη.

22:20

Κλαίγοντας πήγε στον πάγκο ο άσος της Μαρσέιγ, που δέχθηκε και ένα φιλί από τον Γκριεζμάν.

22:19

32': Αλλαγή για τη Μαρσέιγ. Ο Παγίετ δεν μπορεί να συνεχίσει και αφήνει τη θέση του στον Λοπέζ.

22:18

31': Έχει πέσει στο έδαφος ο Παγιέτ, με πρόβλημα τραυματισμού.

22:17

Συμπληρώθηκαν 30 λεπτά και μετά το γκολ η Ατλέτικο ελέγχει το ματς.

22:14

26': Σουτ του Κορέα στην κίνηση από εκτέλεση φάουλ του Κόκε, μπλοκάρει ο Μανταντά.

22:11

23': Κίτρινη κάρτα στον Βρσάλικο.

22:09

Τραγικό λάθος του Ζαμπό - Ανγκισά στη μεσαία γραμμή, ο Γκριεζμάν γίνεται αποδέκτης της μπάλας, βγαίνει φάτσα με τον Μανταντά και πλασάρει εύστοχα για το 0-1.

22:08

21': ΓΚΟΛ για την ΑΤΛΕΤΙΚΟ!

22:07

19': Αδύναμο σουτ του Παγιέτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει εύκολα ο Όμπλακ.

22:02

15': Σουτ με τη μία του Κόκε, έξω από την περιοχή, δεν ανησυχεί ο Μανταντά.

21:59

12': Συρτό σουτ του Σαρ εκτός περιοχής, άουτ.

21:54

Έχει μπει καλύτερα στον τελικό η Μαρσέιγ, που πιέζει ψηλά τους Μαδριλένους...

21:53

6': Σουτ με τη μία του Ραμί, από τα όρια της περιοχής, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Όμπλακ η μπάλα.

21:51

4': Μεγάλη ευκαιρία για τη Μαρσέιγ. Εξαιρετική κάθετη του Παγιέτ στον Ζερμέν, που βγαίνει απέναντι από τον Όμπλακ αλλά πλασάρει άουτ.

21:44

1': Ξεκινάει ο μεγάλος τελικός.

21:43

Διαιτητικό τιμ και οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.

21:42

Τώρα ο Ερίκ Αμπιντάλ τοποθετεί το τρόπαιο στην ειδική βάση που υπάρχει έξω από τη φυσούνα.

21:40

Στα λευκά από τους φίλους της Μαρσέιγ το μισό γήπεδο, στα κόκκινα το άλλο μισό από αυτούς της Ατλέτικο.

21:34

Σε εξέλιξη το τελετουργικό του τελικού, με μουσική, χορό και πυροτεχνήματα.

21:33

Ο Κώστας Μήτρογλου αποθεραπεύτηκε από τη θλάση στο ισχίο και συμπεριλήφθηκε κανονικά στην αποστολή της Μαρσέιγ.

21:30

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε δεν θα βρίσκεται στον πάγκο των Μαδριλένων, λόγω τιμωρίας.

21:28

Στην αντίπερα όχθη, η Ατλέτικο ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Σπόρτινγκ Λισσαβώνας, κερδίζοντας την με 2-0 στο πρώτο ματς και την ήττα με 1-0 στον επαναληπτικό να μην της κοστίζει. Στους «4» της διοργάνωσης αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο πρώτο παιχνίδι με την Άρσεναλ στο Λονδίνο και χάρη στη νίκη της με 1-0 στη Μαδρίτη, «σφράγισε» την παρουσία της στον αποψινό τελικό.

21:26

Μετά τη φάση των ομίλων, η Μαρσέιγ απέκλεισε τη Λειψία στα προημιτελικά, ανατρέποντας, μάλιστα, την ήττα με 1-0 του πρώτου ματς, αφού κέρδισε με το εντυπωσιακό 5-2 στη ρεβάνς. Στα ημιτελικά, νίκησε τη Ζάλτσμπουργκ με 2-0 στο «Βελοντρόμ» και προκρίθηκε στον τελικό, παρά το 2-1 της ρεβάνς.

21:23

Η Μαρσέιγ θέλει να γίνει η πρώτη γαλλική ομάδα που θα κατακτήσει το τρόπαιο ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης ψάχνει την τρίτη κούπα της στη διοργάνωση.

21:21

Πρόκειται για τον 47ο τελικό της διοργάνωσης και τον 9ο από τότε που μετονομάστηκε από Κύπελλο ΟΥΕΦΑ σε Γιουρόπα Λιγκ.

21:19

Το μεγάλο παιχνίδι διεξάγεται στο «Παρκ Ολιμπίκ Λυωνέ».

21:16

Καλησπέρα σας, ο τελικός του Γιουρόπα Λιγκ ανάμεσα σε Μαρσέιγ και Ατλέτικο Μαδρίτης ξεκινά σε περίπου 25 λεπτά.