3
-
1
23:36

90'+3' Λήξη της συνάντησης. Ο Ολυμπιακός στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ!

23:36

Σκόρερ ο Ντομίνγκες απέναντι στον Μίτροβιτς, που ανέλαβε χρέη τερματοφύλακα αντί του Προτό.

23:36

ΓΚΟΛ για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

23:34

Ο τερματοφύλακας Προτό ανατρέπει τον Βάις και αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα. Με οκτώ η Άντερλεχτ!

23:34

90'+2' Τρίτο πέναλτι για τον Ολυμπιακό.

23:32

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

23:30

88' Κλείνει τις αλλαγές ο Μίτσελ βγάζοντας τον Φουστέρ. Στη θέση του μπήκε ο Εντινγκά.

23:29

87' Δεύτερη αποβολή για την Άντερλεχτ. Ο Ν’ Σακάλα δέχτηκε κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Βάις. Συνεχίζει με εννέα η Άντερλεχτ.

23:28

86' H Άντερλεχτ πιέζει στα τελευταία λεπτά...

23:25

83' Ωραίο σουτ του Φουστέρ αλλά η μπάλα περνά άουτ.

23:24

82' Τελευταία αλλαγή για την Άντερλεχτ. Τίλεμανς εντός, Πράετ εκτός.

23:22

79' O Προτό μπλοκάρει το σουτ του Ολαϊτάν μέσα από την περιοχή.

23:14

72' Ο Άτσεαμπονγκ αποτελεί τη δεύτερη αλλαγή της Άντερλεχτ. Μπήκε αντί του Βαν Ντεν Μπόρε.

23:13

71' Σουτ του Ολαϊτάν, σημαντική απόκρουση του Προτό.

23:13

Ο τερματοφύλακας Προτό αποκρούει με τα πόδια και αυτό το πέναλτι, που εκτέλεσε ο Βάις!

23:12

Το κέρδισε ο Βάις από τον Ν’ Σακάλα.

23:12

70' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό.

23:08

67' Επικίνδυνο σουτ του Ζιλέ, ο Ρομπέρτο αποκρούει με δυσκολία.

23:05

65' Κίτρινη κάρτα στον Κλιεστάν.

23:04

«Γυρίζει» το παιχνίδι η Μπενφίκα και προηγείται 2-1 της Παρί Σεν Ζερμέν.

23:02

62' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σαβιόλα αποχωρεί, γνωρίζοντας την αποθέωση και τον αντικαθιστά ο Ντομίνγκες.

22:59

Ο Φουστέρ επιχειρεί σουτ, ο Σαβιόλα πετάγεται στην πορεία της μπάλας και με προβολή πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα του βάζοντας ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 2-1.

22:58

58' ΓΚΟΛ για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

22:57

57': Από λάθος του Σάμαρη, ο Νάχαρ γίνεται απειλητικός αλλά το σουτ που επιχειρεί, αποτελεί εύκολη λεία για τον Ρομπέρτο.

22:54

54' Αλλαγή και για την Μπενφίκα. Έξω ο Μιλιβόγιεβιτς, μέσα ο Νούιτινγκ.

22:54

54' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βάις στον αγωνιστικό χώρο, ο Μασάντο στη θέση του.

22:53

53' Κίτρινη κάρτα στον Φουστέρ.

22:51

50' Ο Προτό αποκρούει, στην αριστερή του γωνιά, το πέναλτι του Σαβιόλα και κρατάει το 1-1!

22:50

Ο Κογιατέ κάνει χέρι εντός περιοχής και αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με δέκα παίκτες συνεχίζει η Άντερλεχτ.

22:50

49' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό.

22:47

Χωρίς αλλαγές στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

22:47

46' Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.

22:32

Η Μπενφίκα «απάντησε» στην Παρί Σεν Ζερμέν. 1-1 και στην Πορτογαλία...

22:31

45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

22:31

45' Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

22:29

44' Ο Ολαϊτάν σουτάρει από κοντά, αλλά ο Μπεμπά σώζει και απομακρύνει σε κόρνερ.

22:26

Την ίδια ώρα, πάντως, τα νέα από την Πορτογαλία είναι πολύ καλά για τον Ολυμπιακό αφού η Παρί Σεν Ζερμέν πέτυχε γκολ απέναντι στην Μπενφίκα και προηγείται 1-0.

22:24

Σε αντεπίθεση της Άντερλεχτ μετά από κόρνερ του Ολυμπιακού, ο Πρατ βγάζει τον Κλιεστάν μόνο του απέναντι στον Ρομπέρτο και εκείνος πλασάρει σωστά, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

22:24

39' ΓΚΟΛ για την ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ!

22:18

Έπειτα από σέντρα του Φουστέρ και κόντρα της μπάλας, ο Σαβιόλα με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Άντερλεχτ και ανοίγει το σκορ.

22:18

33' ΓΚΟΛ για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

22:17

32' Συνεργασία του Φουστέρ με τον Σαβιόλα αλλά ο τελευταίος πλασάρει άουτ από πλάγια θέση.

22:16

31' Μακρινό σουτ του Κάμπελ, η μπάλα άουτ.

22:10

25' Επικίνδυνη διαγώνια μπαλιά του Σαβιόλα με αποδέκτη τον Κάμπελ αλλά δεν έφτασε στον προορισμό της.

22:07

22' Εκτέλεση φάουλ από τον Χολέμπας, η μπάλα περνά άουτ.

22:06

21' Κίτρινη κάρτα στον Μιλιβόγιεβιτς.

21:59

14' Ο Μασάντο εκτελεί μακρινό φάουλ αλλά ο τερματοφύλακας Προτό απομακρύνει σε κόρνερ, έστω και με δυσκολία αφού η μπάλα έσκασε μπροστά του.

21:55

10' Ο Ολυμπιακός διατηρεί τον έλεγχο της αναμέτρησης, ενώ οι Βέλγοι έχουν ρίξει το βάρος στην άμυνα.

21:53

8' Σουτ του Μίτροβιτς, η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία του Ρομπέρτο.

21:51

6' Κίτρινη κάρτα στον Κουγιατέ.

21:47

3' Σουτ από τον Ολαϊτάν, η μπάλα βρίσκει σε χέρι αμυντικού στην περιοχή, όμως ήταν εξ επαφής και ο Σταρκ έδωσε συνέχεια στο ματς.

21:45

1' Εναρξη της αναμέτρησης.

21:44

Ο Νταβίντ Φουστέρ αρχηγός του Ολυμπιακού απόψε. «Κάπτεν» της Άντερλεχτ ο Ζιλέ.

21:43

Ελάχιστες στιγμές μάς χωρίζουν από τη σέντρα.

21:41

Στον αγωνιστικό χώρο βγαίνουν οι δύο ομάδες με τον διαιτητή και τους βοηθούς του.

21:37

Πανό για τον Νέσλον Μαντέλα, που έφυγε από τη ζωή πριν από λίγες ημέρες, υπάρχει στο Καραϊσκάκη και αναγράφει: «Madiba, the world will never forget».

21:36

Τσουχτερό το κρύο στο γήπεδο, όπου ψιχαλίζει κατά διαστήματα. Η θερμοκρασία έχει υποχωρήσει στους 9 βαθμούς.

21:35

Υπενθυμίζεται πως ο Μίτσελ δεν υπολογίζει απόψε στα πλάνα του τους Κώστα Μήτρογλου και Γιάννη Μανιάτη. Ο πρώτος είναι τραυματίας, ο δεύτερος τιμωρημένος.

21:32

Οι δύο αντίπαλοι έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμα και οι παίκτες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια.

21:31

Με σκούρες μπλε εμφανίσεις θα παίξει απόψε ο Ολυμπιακός. Είναι οι ίδιες που οι παίκτες του φόρεσαν και στο αντίστοιχο ματς στο Βέλγιο. Λευκές φανέλες για την Άντερλεχτ.

21:31

Λίγοι περισσότεροι από 25.000 βρίσκονται αυτή τη στιγμή οι φίλαθλοι στο Καραϊσκάκη.

21:28

H ομάδα του Μίτσελ χρειάζεται τη νίκη απέναντι στους βαθμολογικά αδιάφορους Βέλγους για να προκριθεί στην επόμενη φάση. Αν δεν τα καταφέρει, θέλει το ίδιο αποτέλεσμα με την Μπενφίκα, η οποία την ίδια ώρα αντιμετωπίζει την Παρί Σεν Ζερμέν.

21:25

Η πιο μεγάλη ώρα έφτασε για τον Ολυμπιακό. Στις 21:45 θα υποδεχθεί την Άντερλεχτ στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ρομπέρτο, Σαλίνο, Χολέμπας, Μανωλάς, Σιόβας, Σάμαρης, Μασάντο, Κάμπελ, Σαβιόλα, Φουστέρ, Ολαϊτάν.
Αναπ: Μέγιερι, Παπαδόπουλος, Μπονγκ, Εντινγκά, Ντομίνγκεζ, Γιαταμπαρέ, Βάις.
ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ
Προτό, Βαν Ντεν Μπόρε, Κουγιατέ, Μπεμπά, Ν’ Σακάλα, Μιλιβόγεβιτς, Κλιεστάν, Ζιλέ, Ναχάρ, Πράετ, Μίτροβιτς.
Αναπ: Καμίνσκι, Ναούτινγκ, Ντε Ζέου, Τίλεμανς, Βάρκας, Σιριάκ, Ατσεάμπονγκ.
Διαιτητής: Βόλφγκανγκ Σταρκ (Γερμανία) - Βοηθοί: Γιαν Χέντρικ Σάλβερ, Μάικ Πίκελ (Γερμανία)