2
-
1
23:38

«Αυτοκτονία» του Ολυμπιακού, που ουσιαστικά πλήρωσε μία αμυντική αδράνεια στο ξεκίνημα του ματς και άλλη μία στο τέλος και έχασε ένα παιχνίδι στο οποίο έπαιζε με παίκτη παραπάνω για ένα ολόκληρο ημίχρονο.

23:37

Τέλος του αγώνα.

23:33

Τετ α τετ του Καβάνι με τον Ρομπέρτο από κάθετη του Μαρκίνιος, ο Ουρουγουανός δεν «συγχωρεί» την αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού και κάνει το 2-1.

23:32

90': ΓΚΟΛ για την Παρί!

23:32

Ο Ροντρίγκο το τρίτο γκολ των Πορτογάλων.

23:31

Περνάει και πάλι μπροστά στο σκορ η Μπενφίκα στο Βέλγιο. 3-2 νικάνε οι Πορτογάλοι. Άσχημη εξέλιξη αυτή για τον Ολυμπιακό, καθώς δεν του επιτρέπει να πανηγυρίσει από σήμερα την πρόκριση.

23:30

87': Κίτρινη κάρτα στον Καβάνι.

23:28

85': Τελευταία αλλαγή για την Παρί. Βγαίνει ο Ματουιντί και μπαίνει ο Λούκας Μόουρα.

23:25

82': Κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη.

23:24

Ο Ντομίνγκεζ ήταν οφσάιντ τη στιγμή που ο Μανωλάς πήρε την κεφαλιά.

23:23

Από κόρνερ του Χολέμπας, ο Μανωλάς πιάνει την κεφαλιά, ο Ντομίνγκεζ βάζει την προβολή, ο Σιριγκού αποκρούει και ο Μανωλάς με κοντινό πλασέ κάνει το 1-1.

23:23

80': ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!

23:21

78': Αλλαγή για τους γηπεδούχους. Βγαίνει ο Ιμπραΐμοβιτς, μπαίνει ο Μαρκίνιος.

23:19

77': Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Κάμπελ, μέσα ο Σαβιόλα.

23:19

Στις Βρυξέλλες η Άντερλεχτ ισοφάρισε σε 2-2 με γκολ του Μπρούνο.

23:17

74': Σωτήρια επέμβαση του Ρομπέρτο ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα από κόντρα του Μανωλά στον Ματουιντί που μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή του Ολυμπιακού από αριστερά..

23:16

Δεν έχουν «καθαρό» μυαλό οι παίκτες του Μίτσελ και δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν μέχρι στιγμής το αριθμητικό πλεονέκτημα.

23:15

72': Επικίνδυνο σουτ του Ραμπιό, πέφτει στην αριστερή του γωνία και αποκρούει ο Ρομπέρτο.

23:14

Κάκιστος ο Σλοβάκος μέχρι στιγμής.

23:14

71': Κίτρινη κάρτα στον Βάις.

23:10

67': Κίτρινη και στον Ντομίνγκεζ.

23:10

67': Κίτρινη και στον Ματουιντί.

23:09

66': Κίτρινη κάρτα στον Φαν ντερ Βιλ.

23:08

Ένταση στον αγωνιστικό χώρο, καθώς ο Μότα έπεσε στον αγωνιστικό χώρο, οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν έβγαλαν την μπάλα έξω και υπήρξε μια μικρή σύρραξη.

23:04

61': Καλή στιγμή για την Παρί. Δυνατό σουτ του Ιμπραΐμοβιτς από το ύψος της περιοχής, η μπάλα φεύγει πάνω απ' την εστία.

23:03

Πιέζει πολύ ο Ολυμπιακός.

23:01

58': Μακρινό σουτ του Χολέμπας, ψηλά άουτ η μπάλα.

23:01

Λογικά θα γυρίσει ο Μανιάτης δεξί μπακ.

23:01

57': Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Ντομίνγκεζ, έξω ο Σαλίνο.

22:58

Ετοιμάζεται να βάλει τον Ντομίνγκεζ στο ματς ο Μίτσελ.

22:54

51': Τρομερή απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιμπραΐμοβιτς, αποκρούει δύσκολα ο Ρομπέρτο.

22:53

Η Μπενφίκα γυρίζει το ματς στο Βέλγιο και προηγείται με 2-1 πλέον με αυτογκόλ του Μπεμπά.

22:52

49': Αλλαγή για την Παρί. Έξω ο Λαβέτσι, μέσα ο Ραμπιό.

22:52

49': Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά.

22:49

46': Αποβολή για την Παρί. Σωστή δεύτερη κίτρινη στον Βεράτι.

22:48

46': Έναρξη β' μέρους.

22:48

Με μια αλλαγή ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός. Μπαίνει ο Βάις, βγαίνει ο Μπονγκ.

22:44

71%-29% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Παρί στο πρώτο 45λεπτο, αλλά ο Ολυμπιακός έχει περισσότερες τελικές, μετρώντας 7 έναντι 4 των Γάλλων.

22:35

Ο Ολυμπιακός μπήκε «ψαρωμένος» στο παιχνίδι και το πλήρωσε στην πρώτη φάση που του έκανε η Παρί. Από εκείνο το σημείο και μετά έχει δείξει σημάδια αντίδρασης, έχει χάσει δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες με τον Μήτρογλου, αλλά πρέπει να είναι προσεκτικός, καθώς οι Γάλλοι βγαίνουν από τη δεξιά τους πλευρά πολύ επικίνδυνα.

22:33

Τέλος α' μέρους.

22:33

45': Σουτ του Λαβέτσι από το ύψος της περιοχής, άουτ η μπάλα.

22:26

39': Ευκαιρία για την Παρί, με δυνατό σουτ του Καβάνι μέσα απ' την περιοχή, πέφτει και αποκρούει ο Ρομπέρτο.

22:23

37': Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό. Το εκτελεί με σέντρα ο Σάμαρης, ο Κάμπελ παίρνει την κεφαλιά, άουτ η μπάλα.

22:22

Υπάρχει μια επαφή, αλλά δύσκολα δίνεται τέτοιο πέναλτι.

22:22

36': Μαρκάρισμα του Τιάγκο Σίλβα πάνω στον Μήτρογλου μέσα στην περιοχή.

22:20

34': Νέα μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό, με τον Σιριγκού να αποκρούει συρτό σουτ που έκανε ο Μήτρογλου μέσα απ' την περιοχή.

22:19

Ισοφαρίζει σε 1-1 στο άλλο ματς του ομίλου η Μπενφίκα με τον Μάτιτς.

22:17

31': Επικίνδυνη φάση από την Παρί. Ματουιντί και Μάξουελ συνδυάστηκαν ωραία, ο Βραζιλιάνος μπήκε στην περιοχή, αλλά στο γύρισμά του δεν βρέθηκε παίκτης των Γάλλων να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

22:15

29': Κίτρινη κάρτα στον Βεράτι.

22:13

Ο Φουστέρ εκτέλεσε με πάσα στον Σάμαρη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έκανε κάκιστη σέντρα με δεξί εξωτερικό.

22:12

26': Νέο κόρνερ για τον Ολυμπιακό, από μακρινό σουτ του Μήτρογλου που απομάκρυνε ο Σιριγκού.

22:10

24': Σουτ του Καβάνι μέσα απ' την περιοχή, κοντράρει στον Μπονγκ η μπάλα.

22:09

Εκτελεί ο Χολέμπας, αδύναμο σουτ του Μανιάτη μέσα απ' την περιοχή, διώχνουν οι αμυντικοί της Παρί.

22:08

22': Δεύτερο κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

22:06

20': Ελέγχουν το ματς με συνεχή κυκλοφορία της μπάλας οι Παριζιάνοι, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που περιμένει στο μισό γήπεδο κυρίως.

22:04

Σκοράρει η Άντερλεχτ στο άλλο ματς του ομίλου. 1-0 οι Βέλγοι με γκολ του Μπεμπά.

21:58

12': Τρομερή ευκαιρία για τον Ολυμιακό. Από μπαλιά του Κάμπελ, ο Μήτρογλου μόνος του μέσα στην περιοχή κάνει το πλασέ, αλλά ο Σιριγκού πέφτει και αποκρούει σε κόρνερ.

21:57

Το κακό για τον Ολυμπιακό είναι ότι δέχτηκε το γκολ από την θεωρητικά πιο αμυντικογενή του πτέρυγα.

21:54

Υποδειγματική ανάπτυξη από τους γηπεδούχους. Ο Καβάνι βγήκε μακριά απ' την περιοχή και άνοιξε δεξιά για τον Φαν ντερ Βιλ, ο Ολλανδός μπακ κάνει συρτή σέντρα και ο Ιμπραΐμοβιτς από κοντά δεν δυσκολεύεται να νικήσει τον Ρομπέρτο για το 1-0.

21:53

7': ΓΚΟΛ για την Παρί με τον Ιμπραΐμοβιτς!

21:52

5': Δύσκολο σουτ του Μήτρογλου από πολύ πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, ψηλά άουτ η μπάλα.

21:48

Στη δεξιά πτέρυγα της Παρί βρίσκεται στο ξεκίνημα του αγώνα ο Καβάνι, με τον Λαβέτσι στην αριστερή. Στην κορυφή της επίθεσης φυσικά ο Ιμπραΐμοβιτς.

21:47

1': Έναρξη του ματς.

21:45

Κατάμεστο είναι το «Παρκ Ντε Πρενς».

21:43

Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες με τον διαιτητή και τους βοηθούς του.

21:34

Οι «ερυθρόλευκοι» εξασφαλίζουν την πρόκριση ακόμα και με ισοπαλία αρκεί η Μπενφίκα να μην νικήσει στο Βέλγιο την Άντερλεχτ στο άλλο ματς του ομίλου.

21:29

Οι περίπου 1.800 οπαδοί του Ολυμπιακού έχουν πάρει θέση στις εξέδρες εδώ και πολύ ώρα, ενώ σιγά - σιγά γεμίζει και το υπόλοιπο γήπεδο.

21:16

Από την άλλη πλευρά οι Παριζιάνοι ξεκινάνε με την τριπλέτα «φωτιά» Ιμπραΐμοβιτς - Καβάνι - Λαβέτσι στην επίθεση και εξασφαλίζουν την πρωτιά στον όμιλο ακόμα και με ισοπαλία.

21:12

Αυτό σημαίνει ότι ο Μίτσελ άφησε στον πάγκο Σαβιόλα και Βάις, καθώς στη δεξιά πτέρυγα ξεκινάει τον Κάμπελ, ενώ πίσω από τον Μήτρογλου θα βρίσκεται ο Φουστέρ.

21:11

Κάτι που έκανε ο Βαλβέρδε στα ματς του Τσάμπιονς Λιγκ με τον Ολυμπιακό, έχοντας τον Χολέμπας μπροστά από τον Μαρκάνο, για να νιώθει πιο ασφαλής αμυντικά.

21:10

Με απλά λόγια ο τεχνικός του Ολυμπιακού βάζει στην αριστερή πλευρά στο 4-2-3-1 του, τους Μπονγκ ως μπακ και Χολέμπας μπροστά του.

21:10

Το πιο δύσκολο φετινό παιχνίδι των «ερυθρόλευκων» και γι’ αυτό ο Μίτσελ τους παρατάσσει με... συνταγή Βαλβέρδε.

21:10

Στις 21:45 ο Ολυμπιακός ρίχνεται στη μάχη για την προσπάθεια εξασφάλισης του «εισιτηρίου» για την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν.

ΠΑΡΙ
Σιριγκού, Φαν ντερ Βιλ, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ, Μάξουελ, Τιάγκο Μότα, Ματουιντί, Βεράτι, Λαβέτσι, Καβάνι, Ιμπραΐμοβιτς
Αναπ: Ντουσέ, Μαρκίνιος, Ντιν, Μενέζ, Ραμπιό, Παστόρε, Λούκας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας, Μπονγκ, Μανιάτης, Σάμαρης, Φουστέρ, Κάμπελ, Χολέμπας, Μήτρογλου
Αναπ: Μέγιερι, Παπαδόπουλος, Μασάντο, Εντινγκά, Ντομίνγκεζ, Βάις, Σαβιόλα
Διαιτητής: Κρεγκ Τόμσον (Σκωτία) Βοηθοί: Άλαν Μουλβάνι (Σκωτία), Ντέρεκ Ρόουζ (Σκωτία)