20/04/2024
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ | Σάββατο 31 Ιουλίου 2021 - 19:14

Φιλικά νικητής στα πέναλτι ο Παναθηναϊκός

Καλή εικόνα στο α' ημίχρονο κόντρα στη Φένλο από τους «πράσινους», που από την άσπρη βούλα επικράτησαν με 5-3 κι ενώ είχε λήξει στο ισόπαλο 2-2 η κανονική διάρκεια

Έδειξε σημάδια βελτίωσης και χαμογέλασε στα πέναλτι... Ο Παναθηναϊκός έδωσε το Σάββατο (31/7) συνέχεια στα φιλικά του παιχνίδια κι επιβλήθηκε από την άσπρη βούλα με 5-3 της Φένλο, σε ένα ματς όπου η κανονική διάρκεια έληξε στο ισόπαλο 2-2 και πήρε έτσι και μια κούπα, μια και προβλεπόταν τρόπαιο για τον νικητή.

Επί ολλανδικού εδάφους η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έδειξε καλό πρόσωπο στο α' ημίχρονο, διάστημα στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά με ανατροπή προηγήθηκε με 2-1 κι ενώ θα μπορούσε να έχει σημειώσει και άλλα τέρματα, έχοντας καλές συνεργασίες στον επιθετικό τομέα.

Στο δεύτερο μέρος έπεσε αρκετά ο ρυθμός λόγω των πολλών αλλαγών, ισοφάρισαν οι Ολλανδοί και τελικά ήταν πιο εύστοχοι οι «πράσινοι» στα πέναλτι, με τον Σέρβο τεχνικό να πρέπει να έμεινε αρκετά ευχαριστημένος απ' όσα είδε από τους παίκτες του στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού.

Το 0-1 πέτυχε ο Μπράκεν στο 10', με Αϊτόρ στο 38' κι Ενγκμπακοτό στο 45' να δίνουν το προβάδισμα στον ΠΑΟ, ενώ το 2-2 σημείωσε ο Φαν Ρόιχεν στο 72'.

Ο Ξενόπουλος ήταν αυτός που απέκρουσε το πέναλτι του Φαν Ρόιχεν, ήταν απόλυτα εύστοχοι οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς από την πλευρά τους, με Μαουρίσιο, Αϊτόρ και Σιδερά να ξεχωρίζουν.

ΦΕΝΛΟ (Γιος Λούχουκαϊ): Ζίμα, Ντα Γκράσα, Κόγκλιν, Χούπερτς, Ντε Μπουρ (80' Πάτσονικ), Μπράκεν (85' Σμανς), Φαν Ντάικ (61' Φαν Ρούιχεν), Εσανούσι (61' Γιάνσεν), Ρέμερ, Μούνστερς (46' Λέλιντα), Βερχέιγεν (61' Σρόιχεν).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης (64' Ξενόπουλος), Κώτσιρας (46' Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνκαρ (46' Σάντσες), Βέλεθ (60' Σερπέζης), Σιδεράς (60' Ρόμπι), Μαουρίσιο (46' Αλεξανδρόπουλος), Πέρεθ (46' Αγιούμπ), Αϊτόρ (46' Χατζηγιοβάνης), Ενγκμπακοτό (46' Σαβιέρ), Καρλίτος (46' Μπουζούκης), Ιωαννίδης (46' Μακέντα).