28/03/2024
ΜΟΥΝΤΙΑΛ | Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2022 - 19:44

Με ήρωα τον Λιβάκοβιτς η Κροατία στους «8» του Μουντιάλ

Έπιασε τρία πέναλτι ο τερματοφύλακας των «βατρένι» και οδήγησε την εθνική του ομάδα στα προημιτελικά, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης κόντρα στην Ιαπωνία

Ήταν εξ αρχής το πιο αμφίρροπο ζευγάρι της φάσης των «16» και τελικά πήγε μέχρι το… τέλος για να κριθεί.

Και όπου η λέξη τέλος η διαδικασία των πέναλτι για Ιαπωνία και Κροατία στο μεταξύ τους ματς το απόγευμα της Δευτέρας (5/12) με έπαθλο το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Μουντιάλ 2022 του Κατάρ.

Μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου δεν άλλαξε κάτι και έτσι η λύση δόθηκε από τη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι όπου «μίλησε» ο πορτιέρο της Κροατίας Ντομινίκ Λιβάκοβιτς.

Ο πορτιέρο της Ντιναμό Ζάγκρεμπ απέκρουσε τρία πέναλτι στη διαδικασία και ουσιαστικά ήταν εκείνος που έστειλε την ομάδα του στην οκτάδα όπου περιμένει τον νικητή του αγώνα Βραζιλία - Νότια Κορέα με έπαθλο μία θέση στην τετράδα.

Όπως συνέβη στο Μουντιάλ του 2018 όταν η Κροατία χρειάστηκε τα πέναλτι τόσο στη φάση των «16» τότε όσο και στη φάση των «8», με Δανία και Ρωσία αντίστοιχα, για να προκριθεί, έτσι συνέβη και στο ματς με την Ιαπωνία, η οποία για δεύτερη φορά που πήγε στα πέναλτι αποκλείστηκε όπως συνέβη το 2010 στους «16» με την Παραγουάη.

Η Κροατία είχε τον έλεγχο του ματς, την υπεροχή τόσο στο πρώτο ημίχρονο, όσο και στο δεύτερο. Στο πρώτο έψαξε να βρει το γκολ, δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία με τον Πέρισιτς και η σωστά αμυνόμενη Ιαπωνία πήρε το προβάδισμα με τον Μαέντα. Στο δεύτερο ο Πέρισιτς βρήκε αυτή τη φορά δίχτυα για τη «βατρένι», με την ομάδα του Ντάλιτς να ψάχνει και το δεύτερο γκολ, όπως και εκείνη του Μοριγιάσου ειδικά στα πρώτα λεπτά, πριν πάνε στην παράταση αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Οι Ιάπωνες θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 2’ όταν η κεφαλιά του Τανιγκούχι πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 8’ από λάθος του Τομιγιάσου ο Πέρισιτς πήρε την μπάλα μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά έκανε το σουτ με τον Γκόντα να αποκρούει, ο Κράμαριτς αδράνησε και έτσι ο Ιάπωνας τερματοφύλακας μπλόκαρε την μπάλα.

Η Κροατία δεν είχε το «καθαρό μυαλό» και χαρακτηριστικά στο 26’ ο Πέτκοβιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας καθυστέρησε και όταν πάσαρε στον Κράμαριτς, ο Γκόντα βγήκε και μπλόκαρε την μπάλα, με την Ιαπωνία να… προειδοποιεί στο 41’ όταν ο Μαέντα πέρασε την κάθετη στον Καμάντα όμως ο τελευταίος δεν έκανε καλό πλασέ και η μπάλα πέρασε άουτ.

Τελικά, στο 44’ και στο δεύτερο σερί κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του Μοριγιάσου, ο Ντόαν ανέλαβε την εκτέλεση με πάσα στον Ίτο ο οποίος από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Γιοσίντα βρήκε την μπάλα, οι Κροάτες δεν την απομάκρυναν και ο Μαέντα που καιροφυλακτούσε νίκησε με κοντινό σουτ τον Λιβάκοβιτς για το 1-0.

Με ευκαιρία της Ιαπωνίας ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα στα πρώτα δευτερόλεπτα ωστόσο το πολύ ωραίο σουτ του Καμάντα από το ύψος της περιοχής πέρασε πάνω από την εστία, με την Κροατία στην πρώτη της στιγμή στο δεύτερο μέρος να ισοφαρίζει. Ήταν το 55ο λεπτό μετά από ωραία συνεργασία των παικτών της, ο Μπρόζοβιτς από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Πέρισιτς με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκόντα για το 1-1.

Η Ιαπωνία προσπάθησε να… απαντήσει κατευθείαν και έτσι στο 57’ ο Έντο με ωραίο ξαφνικό σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Λιβάκοβιτς να διώξει σε κόρνερ, ενώ ο Μόντριτς στο 63’ ανάγκασε τον Γκόντα σε μία σπουδαία επέμβαση σε κόρνερ στο δυνατό σουτ με το εξωτερικό που επιχείρησε, σε μία φάση που ξεκίνησε ο Μπούντιμιρ ο οποίος είχε περάσει στο ματς ένα λεπτό νωρίτερα στη θέση του Πέτκοβιτς.

Ο τεχνικός της Ιαπωνίας έκανε τις πρώτες του κινήσεις από τον πάγκο με τους Μιτόμα, Ασάνο να μπαίνουν αντί των Ναγκατόμο και Μαέντα αντίστοιχα, αλλαγές έκανε και ο Ντάλιτς με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει και τις δύο ομάδες να προσέχουν τις άμυνες τους πρώτα από όλα καθώς κάθε λάθος θα κόστιζε. Ο Πέρισιτς στο 77’ έκανε ωραίο σουτ που πέρασε κόρνερ με το 90λεπτο να τελειώνει στο 1-1.

Στην παράταση, ο Ντάλιτς πέρασε στο 99’ εκτός αγώνα τον κουρασμένο Μόντριτς, αλλά και τον Κόβασιτς για να μπουν στο ματς οι Μάγιερ και Βλάσιτς αντίστοιχα, το σκορ δεν άλλαξε στο εξτρά ημίωρο και έτσι η λύση θα δινόταν μέσα από τα πέναλτι. Ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε τα πέναλτι των Μιναμίνο, Μιτόμα, Γιοσίντα, οι Κροάτες ευστόχησαν σε όλα εκτός από τον Λιβάγια και έτσι πήραν την πρόκριση με 3-1.

Ο Λιβάκοβιτς σαφώς και παίρνει τον τίτλο του κορυφαίου της αναμέτρησης με τις αποκρούσεις πέναλτι, πραγματική κατάθεση ψυχής στο γήπεδο από τον 37χρονο Μόντριτς, συγκλονιστική παρουσία οι Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς. Για την Ιαπωνία ο Ντόαν ήταν ο καλύτερος της ομάδας του όπως και οι Μαέντα, Ασάνο όσο αγωνίστηκαν.

Πάσαλιτς 1-3

Διαιτητής: Ελφάθ (ΗΠΑ), Βοηθοί: Πάρκερ (ΗΠΑ), Άτκινς (ΗΠΑ), 4ος: Γκχόρμπαλ (Αλγερία), VAR: Γκάλο (Κολομβία), AVAR: Μπασκουνάν (Χιλή).

Κίτρινες: 90’ Κόβασιτς, 116’ Μπάρισιτς

ΙΑΠΩΝΙΑ (Χατζίμε Μοριγιάσου): Γκόντα, Τομιγιάσου, Τανιγκούχι, Γιοσίντα, Τζούνια Ίτο, Ναγκατόμο (64’ Μιτόμα), Έντο, Μορίτα (106’ Τανάκα), Ντόαν (87’ Μιναμίνο), Καμάντα (75’ Σακάι), Μάεντα (64’ Ασάνο).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Τζουράνοβιτς, Μπάρισιτς, Γκβαρντιόλ, Λόβρεν, Μπρόζοβιτς, Κόβασιτς (99’ Βλάσιτς), Μόντριτς (99’ Μάγιερ), Κράμαριτς (68’ Πάσαλιτς), Πέρισιτς (106’ Όρσιτς), Πέτκοβιτς (62’ Μπούντιμιρ, 106’ Λιβάγια).