28/03/2024
ΜΟΥΝΤΙΑΛ | Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2022 - 23:07

Εκπληκτική Ελβετία νίκησε και συνεχίζει στο Μουντιάλ

Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν επιβλήθηκε 3-2 της Σερβίας, παρότι έχανε 2-1, και προκρίθηκε στους «16» * Δοκάρι με τον Ζίβκοβιτς είχαν οι «πλάβι»

Εκπληκτική Ελβετία συνεχίζει στα νοκ-άουτ του Μουντιάλ 2022 μετά τη νίκη της 3-2 ενάντια στη Σερβία το βράδυ της Παρασκευής (2/12) για την 3η αγωνιστική του 7ου ομίλου μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Και ήταν συγκλονιστικό καθώς η Σερβία ξεκίνησε πιο δυνατά είχε δοκάρι, δέχτηκε τέρμα από την Ελβετία, έκανε προσωρινά την ανατροπή παίρνοντας προβάδισμα με 2-1, ωστόσο η ομάδα του Μουράτ Γιακίν έκανε και εκείνη το δικό της comebackγια το τελικό 3-2 και την πρόκριση ως 2η του ομίλου με 6 βαθμούς μετά την ισοβαθμία με τη Βραζιλία. Στον αντίποδα οι απογοητευτικοί «πλάβι» γυρίζουν… σπίτι τους.

Μπορεί το ματς να έκρινε μία πρόκριση συνεπώς θα περίμενε κανείς ιδιαίτερη προσοχή από τους ποδοσφαιριστές των 2 ομάδων ωστόσο αυτοί μπήκαν δυνατά στο ματς και οι Ελβετοί μόλις στο 25ο δευτερόλεπτο άγγιξαν το γκολ αλλά ο Εμπολό αρχικά και ο Τζάκα στη συνέχεια απέτυχαν να νικήσουν τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Η… απάντηση της Σερβίας ήταν στο 10’ όταν ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ με πολύ ωραίο σουτ είδε την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Κόμπελ.

Αυτοί που άνοιξαν το σκορ ήταν εν τέλει οι Ελβετοί καθώς στο 20’ ο Σακίρι πήρε την πάσα από τον Σο και με ιδανικό τελείωμα έκανε το 0-1. Όμως 7 λεπτά μετά ο Μίτροβιτς με πολύ ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κόμπελ φέρνοντας το ματς στα ίσα. Οι Σέρβοι έφτασαν και στο 2-1 όταν ο Τάντιτς στο 35’ έκλεψε την μπάλα και πάσαρε στον Βλάχοβιτς ο οποίος με ωραίο διαγώνιο σουτ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Η Ελβετία δεν επηρεάστηκε και βρήκε απάντηση πριν την ανάπαυλα με τον Εμπολό να πλασάρει τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 44’ για το 2-2.

Με… συνέχεια από τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η Ελβετία μπήκε δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και στο 48’ ο Σακίρι σέντραρε, ο Βάργκας με τακουνάκι βρήκε τον Φρόιλερ και εκείνος με σουτ στην κίνηση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς για το 2-3. Παρά το σοκ του 2-3 οι τυπικά γηπεδούχοι έψαξαν το 3-3 όμως ο Τάντιτς απέτυχε με σουτ εκτός περιοχής να σκοράρει στο 61’ καθώς η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ 4 λεπτά μετά οι Σέρβοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σαρ στον Μίτροβιτς ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

ΣΕΡΒΙΑ (Πρέντραγκ Στοΐκοβιτς): Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μιλένκοβιτς, Βέλκοβιτς (55' Γκούντελ), Πάβλοβιτς, Ζίβκοβιτς (78' Ράντονιτς), Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (68' Μακσίμοβιτς), Λούκιτς, Κόστιτς, Τάντιτς (78' Τζούριτσιτς), Μίτροβιτς, Βλάχοβιτς (55' Γιόβιτς).

ΕΛΒΕΤΙΑ (Μουράτ Γιακίν): Κόμπελ, Βιντμέρ, Ακάντζι, Σαρ, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ, Τζάκα, Σακίρι (69' Ζακάρια), Σο (69' Φερνάντες), Βάργκας (83' Φάσναχτ), Εμπολό (90+6' Οκαφόρ).