16/04/2024
Ειδήσεις | Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022 - 23:44

Πεντάρα με βασικό τον Ζίβκοβιτς η Σερβία

Οι «πλάβι» επικράτησαν με 5-1 του Μπαχρέιν * Βασικός ο Ενκουλού, μπήκε ως αλλαγή ο Κούντε στο 1-1 του Καμερούν με τον Παναμά

Τις τελευταίες τους αναμετρήσεις εν όψει του Μουντιάλ στο Κατάρ δίνουν οι ομάδες και την Παρασκευή (18/11) έγιναν τρία παιχνίδια με ομάδες που ετοιμάζονται για τη συμμετοχή τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Σερβία με βασικό για ένα ημίχρονο τον Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ επικράτησε με 5-1 του Μπαχρέιν (ΦΩΤΟ) με τον Σέρβο άσο να αγωνίζεται ως δεξί μπακ-χαφ μέχρι να αντικατασταθεί από τον Βλάχοβιτς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Τάντιτς άνοιξε το σκορ στο 8’ για να ισοφαρίσει προσωρινά για το Μπαχρέιν με πέναλτι στο 15’ ο Χιλάλ. Ο Τάντιτς στο 50ο λεπτό έκανε το 1-2 για τη Σερβία και ένα λεπτό μετά ο Βλάχοβιτς πέτυχε το 1-3. Ο Τζούρισιτς στο 87’ πέτυχε το 1-4 και ο Γιόβιτς στο 89’ το τελικό 1-5.

Η Σερβία συμμετέχει στον 7ο όμιλο με αντιπάλους τη Βραζιλία, την Ελβετία και το Καμερούν το οποίο αναδείχθηκε ισόπαλο με 1-1 με τον Παναμά σε ένα ματς όπου ξεκίνησε βασικός ο Ενκουλού του Άρη και αγωνίστηκε για 77 λεπτά, ενώ αλλαγή πέρασε ο Κούντε του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο.

Για την… ιστορία ο Τσούπο Μοτίνγκ άνοιξε το σκορ για τα «αδάμαστα λιοντάρια» στο 48’ και ο Μουρίγιο ισοφάρισε στο 55’ για τον Παναμά στο τελικό 1-1.

Τέλος, το Βέλγιο που συμμετέχει στον 6ο όμιλο με Κροατία, Καναδά, Μαρόκο ηττήθηκε με 2-1 από την Αίγυπτο. Οι Βέλγοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 από τα γκολ των Μοσταφά (33’) και Τρεζεγκέ (47’) με τον Οπέντα στο 76’ να μειώνει στο τελικό 2-1.