19/04/2024
Γερμανία | Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2022 - 23:53

Ματσάρα στο Γκελσενκίρχεν και νικήτρια η Άουγκσμπουργκ

Πέρασε με τρίποντο (2-3) από την έδρα της Σάλκε * Στο 1-1 η Χέρτα με τη Χοφενχάιμ

Η Άουγκσμπουργκ ήταν η νικήτρια στη ματσάρα με αντίπαλο τη Σάλκε στο Γκελσενκίρχεν την Κυριακή (2/10) καθώς επικράτησε με 3-2 για την 8η αγωνιστική της Μπουντσελίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με 0-2, η Σάλκε επέστρεψε έκανε το 2-2, όμως εν τέλει η Άουγκσμπουργκ πήρε τη νίκη με 3-2 και έφτασε τους 12 πόντους, ισόβαθμη στην 8η θέση με Βέρντερ Βρέμης και Γκλάντμπαχ. Από την άλλη οι «μπλε» είναι με 6 πόντους στη 15η θέση.

Ο Ντεμίροβιτς στο 9’ έκανε το 0-1 και στο 21’ πέτυχε και το 0-2, με τον Τερόντε στο 33ο λεπτό να κάνει το 1-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο Κράους στο 63’ έφερε το ματς στα ίσια για το 2-2, όμως με τη συμπλήρωση 77 λεπτών αγώνα ο Χαν πέτυχε το τέρμα νίκης της ομάδας του για το 2-3.

Στο άλλο ματς της Κυριακής στο Βερολίνο Χέρτα και Χοφενχάιμ μοιράστηκαν βαθμούς στο τελικό 1-1, σε ματς που ο Κράμαριτς στο 25’ έκανε το 0-1 για τη Χοφενχάιμ, με τον Λουκεμπάκιο στο 37’ να κάνει το 1-1 που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε. Στους 7 βαθμούς και τη 14η θέση η Χέρτα, 5η με 14 η Χοφενχάιμ μαζί με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή (30/9)

Μπάγερν Μονάχου - Λεβερκούζεν 4-0 (3' Σανέ, 17' Μουσιάλα, 39' Μανέ, 84' Μίλερ)

Σάββατο (1/10)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Ουνιόν Βερολίνου 2-0 (12’ Γκέτσε, 42’ Λίντστρομ)

Κολωνία - Ντόρτμουντ 3-2 (53’ Κάιντς, 56’ Τίγκες, 71’ Λιούμπισιτς - 31’ Μπραντ, 78’ αυτ. Σμιτς)

Φράιμπουργκ - Μάιντς 2-1 (3’ Γκρέγκοριτς, 37’ Κιέρεχ – 52΄Μάρτιν)

Λειψία - Μπόχουμ 4-0 (15’, 53’ Βέρνερ, 23’, 85’ πέν. Ενκουνκού

Βόλφσμπουργκ - Στουτγάρδη 3-2 (23’ Μαρμούς, 38’ Άρνολντ, 90+1’ Γκέρχαρντ – 22’ Γκιρασί, 45+1’ Μαυροπάνος)

Βέρντερ Βρέμης - Γκλάντμπαχ 5-1 ()5’, 13’ Φούλκρουγκ, 8’ Ντουκς, 37’ αυτ. Μπενσεμπαϊνί, 73’ Βάιζερ – 63’ Τουράμ)

Κυριακή (2/10)

Χέρτα Βερολίνου - Χόφενχαϊμ 1-1 (37' Λουκεμπάκιο - 25' Κράμαριτς)

Σάλκε - Άουγκσμπουργκ 2-3 (33' Τερόντε, 63' Κράους - 9'-21' Ντεμίροβιτς, 77' Χαν)