29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2022 - 21:30

Ζημι-άρης ο Βόλος!

Αποφασισμένοι για πλέι οφ οι Θεσσαλοί νίκησαν με 2-0 τους «κίτρινους» στο Πανθεσσαλικό * Καλύτερη αλλά όχι αποτελεσματική η ομάδα του Πάρντιου μετά την αποβολή του Άλχο

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Βόλος το βράδυ της Κυριακής (2/10) απέναντι στον Άρη με 2-0 για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Θεσσαλοί ήταν καλύτεροι για ένα ημίχρονο πήραν τους τρεις βαθμούς και έφτασαν στους 11 πιάνοντας στη 2η θέση τον Ολυμπιακό (σ.σ. 2-0 τον Ατρόμητο), αλλά και τον ΠΑΟΚ ο οποίος αγωνίζεται αυτή τη στιγμή με τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Τούμπας.

Από την άλλη η ομάδα του Άλαν Πάρντιου σε ένα ισορροπημένο μέχρι το 25’ παιχνίδι, δέχτηκε δύο γκολ σε 5 λεπτά και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Παρότι ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενη και την αποβολή του Άλχο στο 55ο λεπτό δεν βρήκε… απαντήσεις στα γκολ των Βολιωτών και παρέμειναν στους 10 πόντους.

Ο Βόλος που αναγκάστηκε να παίξει σχεδόν για όλο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, κράτησε το προβάδισμα μέχρι τέλους, αν και δέχτηκε αρκετή πίεση από τους «κίτρινους» όμως οι τελευταίοι πλήρωσαν την αναποτελεσματικότητά τους στην τελική προσπάθεια με συνέπεια να μην δώσουν συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα. Μάλιστα, ακυρώθηκε και γκολ του Βόλου μέσω VAR, τέρμα που ορθά δεν μέτρησε.

Σε ένα ισορροπημένο μέχρι το 25ο λεπτό πρώτο ημίχρονο Βόλος και Άρης έδειχναν πως το γκολ δεν θα αργούσε να έρθει. Τελικά το πέτυχαν οι γηπεδούχοι και μάλιστα εις διπλούν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 2-0 υπέρ τους, με την απουσία του Μπράμπετς να είναι κάτι παραπάνω αισθητή στο κέντρο της άμυνας των «κίτρινων».

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός και μόλις στο 5’ σε φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου, ο Εμπακατά από τα δεξιά έκανε το γύρισμα στον Νταμπό αυτός δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε, έφτασε ξανά στον Εμπακατά όμως στο πλασέ του, ο Ντέλετιτς έβαλε σωτήρια την κόντρα. Ο Άρης βγήκε μπροστά και στο 11’ έχασε μοναδική ευκαιρία για το 0-1 όταν ο Μαντσίνι έκανε τη σέντρα, ο Ουές δεν έδιωξε σωστά, η μπάλα έφτασε στον Ντιόπ ο οποίος από το ύψος της περιοχής έκανε το πλασέ, όμως αυτό πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν.

Ένα λεπτό μετά ο Βόλος «απάντησε» στις ευκαιρίες με τον Ντέλετιτς να σεντράρει από τα αριστερά, ο Οζέγκοβιτς «τρύπησε» το αμυντικό δίδυμο Φαμπιάνο, Πίρσμαν, όμως η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα. Στο 19’ οι γηπεδούχοι άγγιξαν ξανά το γκολ όμως ο Τσοκάνης με κεφαλιά είδε τον Πίρσμαν να παραχωρεί κόρνερ, ενώ μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Άρης έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, ο Μαντσίνι πάσαρε στον Ντιόπ όμως ο επιθετικός των «κίτρινων» δεν πλάσαρε σωστά.

Τελικά, στο 26’ οι Θεσσαλοί πήραν το προβάδισμα μετά από φάση διαρκείας. Ο Οζέγκοβιτς έκανε ωραία ενέργεια, μπήκε στην περιοχή αποφεύγοντας τον Πίρσμαν, έκανε το σουτ, ο Κουέστα έδιωξε την μπάλα, ο Ντέλετιτς όμως καιροφυλαχτούσε και με κοντινή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Κουέστα για το 1-0. Δεν πέρασαν τρία λεπτά και ο Βόλος κέρδισε πέναλτι όταν ο Φερνάντες πάσαρε στον Οζέγκοβιτς ο οποίος μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Μαζικού και ο ρέφερι Βεργέτης έδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR, η απόφαση δεν άλλαξε και ο Μπαριέντος στο 31’ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 2-0.

Με διπλή αλλαγή από πλευράς Άρη ξεκίνησε  το δεύτερο ημίχρονο με τον Ενκουλού να ντεμπουτάρει, αντί του Πίρσμαν, ενώ πέρασε και ο Ματέο Γκαρσία αντί του Ντιόπ. Ο Βόλος σκόραρε στο 47’ με τον Μεθκίδα όμως το τέρμα ακυρώθηκε σωστά καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ο Οζέγκοβιτς που πάσαρε στον Φερνάντες, ήταν σε θέση οφσάιντ. Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 55’ όταν ο Άλχο μάρκαρε αντικανονικά τον Ιτούρμπε ο οποίος ήταν σε προφανή θέση για γκολ και ο Βεργέτης ορθά του έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Δύο λεπτά μετά ο Πάλμα εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισαν οι «κίτρινοι» όμως η μπάλα από την ωραία εκτέλεση του πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν. Στο 64’ ο Μπράτσος έκανε την πρώτη του κίνηση με τον πρώην παίκτη του Άρη, Ματίγια να αντικαθιστά τον Μεθκίδα. Κάπου εκεί οι Θεσσαλονικείς πήραν τα ηνία και στο 66’ μετά από εκτέλεση κόρνερ με τον Μαντσίνι, ο Ματίγια έκανε δυνατό σουτ και ο Σιέλης έδιωξε σε νέο κόρνερ. Ο Μαντσίνι πήγε στο 67’ να βάλει γκολ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ο Κλέιμαν βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα, αυτή πήγε στο οριζόντιο και σε νέο κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου η κεφαλιά του Ενκουλού στο δεύτερο δοκάρι πέρασε άουτ.

Ο Πάρντιου έριξε στο ματς στο 68’ και τον Γκρέι αντί του Νταμπό, αλλά και τον Ζερβίνιο στο 74’ αντί του Πάλμα θέλοντας να τα παίξει όλα για όλα, ο Μπράτσος φρέσκαρε την ομάδα του με την είσοδο του Πίρινεν αντί του Ντέλετιτς στο 70ο λεπτό. 8 λεπτά μετά ο Κλέιμαν μπλόκαρε την μπάλα στο μακρινό σουτ του Γκαρσία, ο οποίος στο 82’΄από τον άξονα πάσαρε στον Εμπακατά ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά όμως αστόχησε, τη στιγμή που οι συμπαίκτες του περίμεναν την πάσα.

Στο 86’ ο Μπράτσος έβαλε και τον Κούτσια αντί του Οζέγκοβιτς, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ζερβίνιο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαντσίνι απείλησε με σουτ από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Κλέιμαν. Ο Ιβοριανός πάντως έδειξε καλά στοιχεία και διάθεση στα λεπτά που αγωνίστηκε και στο 90’ δεχόμενος ξανά την πάσα από τον Μαντσίνι, βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρο του Βόλου ο οποίος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Σε μία… επανάληψη της φάσης του 67’ ο Μαντσίνι πήγε να βάλει γκολ με απευθείας εκτέλεση, αυτή τη φορά ο Κλέιμαν βρήκε απλά την μπάλα διώχνοντας τη σε νέο κόρνερ. Από τη νέα εκτέλεση του Αργεντινού άσου ο Ενκουλού με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ στην τελευταία φάση της ομάδας του.

Πολύ καλό παιχνίδι για τους νικητές έκαναν οι Ντέλετιτς που άνοιξε τον δρόμο για το τρίποντο της ομάδας του, ο Οζέγκοβιτς ο οποίος κέρδισε το πέναλτι που έγινε το 2-0 και με την προσπάθειά του στο πρώτο γκολ, ενώ και ο Κλέιμαν δήλωσε παρών στις μεγάλες ευκαιρίες του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο. Για τους «κίτρινους» ο Ζερβίνιο μπορεί να αγωνίστηκε 20 λεπτά ωστόσο έδειξε σε καλή κατάσταση και ήταν μέσα στις φάσεις της ομάδας του, εκπληκτικός με πολλά χιλιόμετρα ο Μαντσίνι, αρκετά καλός και ο Ιτούρμπε.

Διαιτητής: Bεργέτης (Αρκαδίας), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Μαυρουδής (Ηρακλείου), 4ος: Τσαγκαράκης (Χανίων), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου).

Κίτρινες: 13’ Ουές, 36’ Τσοκάνης, 37’ Μπαριέντος, 45+1’ Ντέλετιτς - 36’ Ντιόπ, 42’ Ιτούρμπε, 84’ Φαμπιάνο

Κόκκινη: 55’ Άλχο

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Ουές, Σιέλης, Εσκοβάλ, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μεθκίδα (64’ Ματίγια), Φερνάντες, Ντέλετιτς (70’ Πίρινεν), Οζέγκοβιτς (86’ Κούτσιας).

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Μαζικού, Φαμπιάνο, Πίρσμαν (46’ Ενκουλού), Νταμπό (68’ Γκρέι), Ντιόπ (46’ Γκαρσία), Μαντσίνι, Ιτούρμπε (79’ Καμάτσο), Μανού Γκαρσία, Πάλμα (74’ Ζερβίνιο).