28/03/2024
Ειδήσεις | Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2022 - 00:10

Πήρε το ντέρμπι η Ιταλία και έστειλε στη League B την Αγγλία

Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν 1-0 των «λιονταριών» και τους υποβίβασαν στη δεύτερη κατηγορία του Nations League * Με Σάλαϊ «άλωσε» τη Γερμανία η Ουγγαρία και βλέπει Φάιναλ Φορ και Euro * Τι έγινε στις αναμετρήσεις της Παρασκευής

Συναρπαστικές ήταν οι αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής του Nations League που διεξήχθησαν την Παρασκευή (23/9).

Στο μεγάλο ντέρμπι αυτό ανάμεσα στις φιναλίστ του Euro 2020, η Ιταλία νίκησε με 1-0 την Αγγλία (ΦΩΤΟ) για τον 3ο όμιλο της League A και υποχρέωσε τα «λιοντάρια» στον υποβιβασμό τους στη League Β του Nations League. Το τέρμα νίκης της «σκουάντρα ατζούρρα» πέτυχε ο Ρασπαντόρι στο 68ο λεπτό με την Ιταλία να φτάνει τους 8 πόντους και την Αγγλία να μένει ουραγός στους 2.

Εντυπωσιακή ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι η Ουγγαρία η οποία με σκόρερ τον Σάλαϊ στο 18’ «άλωσε» τη Γερμανία παίρνοντας τη νίκη με 1-0 και πλέον με 10 βαθμούς μπορεί να ονειρεύεται την παρουσία της στο Φάιναλ Φορ και τη διεκδίκηση της συμμετοχής της στο Euro 2024 μέσω αυτού καθώς της αρκεί μια απλή ισοπαλία στη Βουδαπέστη την τελευταία αγωνιστική με την Ιταλία.

Στον 3ο όμιλο της League B η Βοσνία νίκησε στο Σεράγεβο το Μαυροβούνιο με 1-0 με τέρμα του Ντεμίροβιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και εξασφάλισε την πρωτιά και το δικαίωμα ανόδου στη League A, ενώ στο έτερο ματς Φινλανδία και Ρουμανία έμειναν στο 1-1 με τον Πούκι να κάνει το 1-0 για τους Φινλανδούς και τον Τανάσε να ισοφαρίζει για τους Ρουμάνους.

Άνοδο στη League B πανηγύρισε η Γεωργία μετά το 2-0 με τα Σκόπια στην Τιφλίδα και με 13 βαθμούς… άφησε πίσω της τη League C. Ο Μιόβσκι με αυτογκόλ στο 35’ το 1-0 και ο Κβαρατσχέλια στο 64’ το 2-0, ενώ η Βουλγαρία επικράτησε στο έτερο ματς του Γιβραλτάρ με 5-1, στέλνοντας το ξανά στη League D, εκεί όπου δεν θα συναντήσει την Εσθονία μετά το υπέρ της 2-1 με τη Μάλτα για τον 3ο όμιλο.

League Β-3ος όμιλος

Φινλανδία - Ρουμανία 1-1 (12’ Πούκι - 53’ Τανάσε)

Βοσνία - Μαυροβούνιο 1-0 (45+1’ Ντεμίροβιτς)

Βαθμολογία

1. Βοσνία 11

2. Μαυροβούνιο 7

3. Φινλανδία 5

4. Ρουμανία 4

League C-4ος όμιλος

Γεωργία - Σκόπια 2-0 (35’ αυτ. Μιόβσκι, 64’ Κβαρατσχέλια)

Βουλγαρία - Γιβραλτάρ 5-1 (23’ Άντοφ, 36’ Ντεσπόντοφ, 52’ Κιρίλοφ, 55’ Στεφάνοφ, 81’ Πετκόφ - 26’ Τσιπολίνα)