28/03/2024
Άλλα αθλήματα | Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2022 - 14:04

Πάει για νέο μετάλλιο ο Στέφανος Ντούσκος

Προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κωπηλασίας ο χρυσός Ολυμπιονίκης * Πρόκριση και για Καλανδαρίδη/Παλαιοπάνο στο διπλό σκιφ

Ολοταχώς για ένα νέο μετάλλιο βαδίζει ο Στέφανος Ντούσκος καθώς την Παρασκευή (23/9) ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο προκρίθηκε στον τελικό του σκιφ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κωπηλασίας το οποίο διεξάγεται στο Ρατσίστε της Τσεχίας.

Ο Γιαννιώτης πρωταθλητής πήρε το εισιτήριο για τον τελικό με επίδοση 06:51.54 που ήταν η τρίτη καλύτερη στη σειρά του, πίσω από τον Ολλανδό Μέλβιν Τβέλααρ που με 06:48.04 πήρε την πρώτη θέση και τον Νορβηγό Κγιέτιλ Μπορτς που έκανε 06:50.73 και κατέλαβε τη δεύτερη θέση.

Ο τελικός του αγωνίσματος είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή (25/9) στις 15:44 εκεί όπου ο Στέφανος Ντούσκος θα συναγωνιστεί με τους κορυφαίους σκιφίστες του κόσμου για μία θέση στο βάθρο.

Τζόρνταν Πέρι (Νέα Ζηλανδία).

Παράλληλα, την πρόκριση για τον τελικό του διπλού σκιφ πήραν και οι Γιάννης Καλανδαρίδης, Θανάσης Παλαιοπάνος, ως δεύτεροι της δεύτερης ημιτελικής σειράς.

Οι Έλληνες πρωταθλητές με επίδοση 06:14.98, ικανή να τους δώσει το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής στις 14:39, ενώ την πρωτιά σε αυτή την ημιτελική σειρά κατέλαβαν οι Γάλλοι Ουγκό Μπουσερόν/Ματιέ Αντροντιάς με επίδοση 06:12.43 και την τρίτη θέση οι Κροάτες Μάρτιν και Βάλεντ Σίνκοβιτς με επίδοση 06:15.27.