19/04/2024
Ισπανία | Δευτέρα 15 Αυγούστου 2022 - 01:01

Με ανατροπή η καλή αρχή της Ρεάλ Μαδρίτης στην Πριμέρα Ντιβιθιόν

Οι πρωταθλητές Ισπανίας και Ευρώπης πήραν το διπλό με 2-1 κόντρα στην Αλμερία

Mε χρυσή αλλαγή τον Νταβίντ Αλάμπα η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε εκτός έδρας την Αλμερία με 2-1 το βράδυ της Κυριακής (14/8), για να κάνει καλή πρεμιέρα στη νέα σεζόν της Πριμέρα Ντιβιθιόν.

Οι πρωταθλητές Ισπανίας και Ευρώπης βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 6' από το γκολ του Ραμαζάνι, για να φτάσουν στην ανατροπή στο β' ημίχρονο και αρχικά ισοφάρισε ο Λούκας Βάθκεθ στο 61'.

Ο Αλάμπα αντικατέστησε στο 74' τον Μεντί κι ένα λεπτό αργότερα βρήκε δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, χαρίζοντας το τρίποντο στη «βασίλισσα».

Στα άλλα κυριακάτικα παιχνίδια η Βαλένθια νίκησε με 1-0 τη Χιρόνα, ενώ με το ίδιο σκορ ήρθε το διπλό της Ρεάλ Σοσιεδάδ ενάντια στην Κάντιθ.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή (12/8)

Οσασούνα - Σεβίλλη 2-1 (9' Άβιλα, 74' πέν. Ορόθ - 11' Μιρ)

Σάββατο (13/8)

Θέλτα - Εσπανιόλ 2-2 (45'+2 Άσπας, 63' Πασιένσια - 72' Εξπόζιτο, 90'+8 πέν. Χοσέλου)

Βαγιαδολίδ - Βιγιαρεάλ 0-3 (49' Τζάκσον, 81', 90' Μπαένα)

Μπαρτσελόνα - Ράγιο Βαγιεκάνο 0-0