29/03/2024
Ιταλία | Σάββατο 13 Αυγούστου 2022 - 23:48

Καλό ξεκίνημα για τη Μίλαν, με την ψυχή στο στόμα η Ίντερ

Με 4-2 κέρδισαν την Ουντινέζε οι πρωταθλητές Ιταλίας * Διπλό στο 95 για τους «νερατζούρι» κόντρα στη Λέτσε (1-2)

Mε το επιβλητικό 4-2 νίκησε η Μίλαν την Ουντινέζε στη σαββατιάτικη (13/8) πρεμιέρα της Σέριε Α.

Στο «Σαν Σίρο» οι πρωταθλητές Ιταλίας είδαν τους φιλοξενούμενους ν' ανοίγουν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με το γκολ του Μπεκάο, ωστόσο ο Τεό Ερναντέζ ισοφάρισε στο 12' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο Βέρμπιτς πέτυχε το 2-1 με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου.

Ο Μασίνα έφερε το ματς στα ίσα στο 45'+4, αλλά με το... καλημέρα στο β' ημίχρονο ο Μπραχίμ Ντίαθ έδωσε νέο προβάδισμα στους «ροσονέρι», που διασφάλισαν το τρίποντο με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Βέρμπιτς στο 68'.

Η Ίντερ, από την πλευρά της, χρειάστηκε ένα γκολ του Ντάμφρις στο 90'+5 για να πάρει το διπλό με 2-1 ενάντια στη Λέτσε, ενώ εκτός έδρας νίκες πήραν και οι Αταλάντα (0-2 τη Σαμπντόρια) και Τορίνο (1-2 τη Μόντσα).

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Σάββατο (13/8)

Mίλαν - Ουντινέζε 4-2 (12' πέν. Τεό Ερναντέζ, 15', 68' Ρέμπιτς, 46' Μπραχίμ Ντίαθ - 2' Μπεκάο, 45'+4 Μασίνα)

Σαμπντόρια - Αταλάντα 0-2 (26' Τολόι, 90'+6 Λούκμαν)

Λέτσε - Ίντερ 1-(48' Σισέι - 2' Λουκάκου, 90'+5 Ντάμφρις)

Μόντσα - Τορίνο 1-2 (90'+5 Μότα - 43' Μίραντσουκ, 66' Σανάμπρια)