19/03/2024
ΑΕΚ | Σάββατο 13 Αυγούστου 2022 - 22:26

Φιλικά «ντόρτια» για την ΑΕΚ στο ντεμπούτο Βίντα

Δύο γκολ ο Πινέδα στο 4-0 επί της Προοδευτικής

Tις δοκιμές του συνέχισε ο Ματίας Αλμέιδα στη σαββατιάτικη (13/8) φιλική νίκη της ΑΕΚ με 4-0 επί της Προοδευτικής στο Σεραφίδειο.

Σε τρία 45λεπτα έγινε το ματς, που ήταν κεκλεισμένων των θυρών κι ενώ ο Ντομαγκόι Βίντα κατέγραψε 65λεπτη συμμετοχή στο ανεπίσημο ντεμπούτο του με την Ένωση.

Ο Πινέδα με σουτ στο 20' και ύστερα από πάσα του Τσούμπερ πέτυχε το 1-0, με τον Μεξικανό μέσο να διπλασιάζει τα προσωπικά του γκολ στο 30' με ωραία ατομική προσπάθεια και υποδειγματικό πλασέ.

Στο 45' ήταν η σειρά του Γιόνσον να χριστεί σκόρερ με σουτ, αξιοποιώντας την ασίστ του Άμραμπατ, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μοχαμάντι στο 9ο λεπτό του τρίτου 45λέπτου με σέντρα-σουτ κι ενώ η μπάλα κόντραρε σε παίκτη των Κορυδαλλιωτών.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Τζαβέλλας, Βίντα (65' Ρότα), Χατζισαφί, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Τσούμπερ, Άμραμπατ (82' Μοχαμάντι), Πινέδα, Μάνταλος (62' Λιβάι Γκαρσία), Αραούχο.

Στο τρίτο 45λεπτο η 11άδα ήταν η εξής: Αθανασιάδης, Ραντόνια (20' Μισελέν), Μήτογλου, Λάτσι (20' Κοσίδης), Μιτάι, Μουστακόπουλος, Φράνσον, Μοχαμάντι, Γιούσης (20' Αλμπάνης), Ρότα, Γκαρσία.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Γιάννης Μάγγος): Αστράς, Αλεξίου, Παρασκευόπουλος, Ποτουρίδης, Πατσατζόγλου, Παντελίδης, Μεγαρίτης, Πίσσας, Θεοδωρίδης, Ευθυμίου, Κυριαζής.

Έπαιξαν και οι: Καραργύρης, Νταβιώτης, Σινγκ, Τζανουλίνος, Αγγελόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Γκαργκαλατζίδης, Παυλίδης, Γιαννιτσάνης.