20/04/2024
Conference League | Πέμπτη 11 Αυγούστου 2022 - 22:59

Αποκλεισμένο παλικάρι ο Άρης…

Οι «κίτρινοι» το πάλεψαν, νίκησαν 2-1 στο «Κλ. Βικελίδης» τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, αλλά έχασαν την πρόκριση στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ εξαιτίας της ήττας με 2-0 στο Ισραήλ

Παλικάρι ο Άρης, αλλά δεν τα κατάφερε… Οι «κίτρινοι» το πάλεψαν πολύ, επικράτησαν με 2-1 της Μακάμπι Τελ Αβίβ το βράδυ της Πέμπτης (11/8) στο γεμάτο «Κλεάνθης Βικελίδης», αλλά αποκλείστηκε και δεν συνεχίζουν στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ.

Οι Θεσσαλονικείς επί της ουσίας πλήρωσαν το τίμημα της ήττας με 2-0 στο Ισραήλ στο πρώτο ματς των δύο ομάδων στο γ’ προκριματικό γύρο της τρίτης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το έργο του Άρη ήταν δύσκολο, αλλά οι παίκτες του Χερμάν Μπούργος έδειξαν διάθεση και κυνήγησαν την επική ανατροπή… Και μπορεί ασφαλώς ο αποκλεισμός να είναι πικρός, αλλά οι «κίτρινοι» τα έδωσαν δίνοντας εν τέλει έστω τους πολύτιμους βαθμούς από την ΟΥΕΦΑ στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Πέναλτι και αποβολή, αλλά το γκολ του Ζαχάβι έκανε τη ζημιά…

Ο Άρης μπήκε με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά πήρε τα ηνία… Ειδικά στο διάστημα 20’ – 30’ πίεσε τη Μακάμπι και μάλιστα στο 25’ είχε και δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάλμα.

Στη συνέχεια οι Ισραηλινοί «πάγωσαν» το ρυθμό του ματς και κράτησαν το 0-0 μέχρι την ανάπαυλα με σχετική ευκολία.

Η έναρξη του β’ ημιχρόνου βρήκε τους «κίτρινους» να προσπαθούν εκ νέου και 54’ τους ήρθε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να μπουν στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Ο Γκλάζερ σπρώχνει τον Ιτούρμπε ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι και έπειτα από διαβουλεύσεις με τον βοηθό του απέβαλε και τον παίκτη των φιλοξενούμενων, που έκανε την παράβαση… Έτσι στο 60’ ο Γκρέι ευστόχησε από τα 11 μέτρα και έδωσε το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς.

Ο Άρης με την ψυχολογία υπέρ του έψαξε το 2-0, αλλά στο 74’ ο Ζαχάβι έφερε το ματς στα ίσα με ένα γκολ… μαχαιριά.

Παρόλα αυτά, οι «κίτρινοι» δεν απογοητεύτηκαν, δεν τα παράτησαν και πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ντουκουρέ στο 81’. Το 2-1, ωστόσο, δεν έγινε ποτέ 3-1 για να πάει το ματς στην παράταση, παρά το γεγονός ότι υπήρξαν και καθυστερήσεις οκτώ συνολικά λεπτών…

Έτσι ο Άρης έφυγε με ψηλά το κεφάλι και σίγουρα έδειξε πως θα μπορούσε να έχει διαφορετική τύχη αν δεν είχε χάσει με καθαρό σκορ στην πρώτη αναμέτρηση, καθώς εκεί αποδείχθηκε πως έγινε η μεγάλη ζημιά…

Για τον Άρη Πάλμα και Γκρέι ήταν οι καλύτεροι και για τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο Κανικόφσκι και καθοριστικός ήταν ο Ζαχάβι.

Διαιτητής: Mπίτον (Σκωτία). Βοηθοί: ΜακΦάρλεϊν (Σκωτία), Πότερ (Σκωτία). 4oς: ΜακΛίν (Σκωτία).

Κόκκινη: 58’ Γκλάζερ

Κίτρινες: 30’ Φαμπιάνο, 45’+1 Πάλμα, 83’ Πίρσμαν, 90’+7 Χατζηιωάννου - 17’ Σάμποριτ, 24’ Φαν Όφερεμ, 49’ Γιοβάνοβιτς, 53’ Χοζέζ, 90’+2 Πέρετζ

ΑΡΗΣ (Χέρμαν Μπούργος): Κουέστα, Οντουμπάγιο, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταμπό (69’ Μανού Γκαρθία), Ντουκουρέ (90’+5 Ντιόπ), Μαντσίνι (77’ Ματέο Γκαρσία), Ιτούρμπε (69’ Καμάτσο), Πάλμα (90’+5 Χατζηιωάννου), Γκρέι.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Βλάνταν Ίβιτς): Πέρετζ, Μπίτον, Σάμποριτ, Γέινι, Γκλάζερ, Φαν Όβερεμ (90’ Ρίκαν), Κανικόφσκι (90’ Μπίτον Νταν), Χόζεζ (78’ Καντίλ), Ζεράλδες, Γιοβάνοβιτς (66’ Ζαχάβι), Κούβας (66’ Γκολάσα).