28/03/2024
Πόλο | Δευτέρα 8 Αυγούστου 2022 - 23:03

«Ασημένια» στο Βελιγράδι η σπουδαία Εθνική πόλο Νεανίδων

Ηττήθηκε με 10-8 από τις ΗΠΑ στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος

Την έκανε τη μεγάλη προσπάθεια η Εθνική πόλο Νεανίδων στον δευτεριάτικο (8/8) τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, αλλά έχασε στο Βελιγράδι από τις ΗΠΑ με 10-8.

Οι νεαρές διεθνείς δεν είχαν καλό ξεκίνημα και βρέθηκαν στο -3 (2-5) στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, ανέβασαν ωστόσο αισθητά την απόδοσή τους στο δεύτερο οκτάλεπτο και ισοφάρισαν 6-6.

Στο β' ημίχρονο υπήρξαν προβλήματα στην επίθεση και τελικά η ήττα ήρθε στις λεπτομέρειες, με τις Αμερικανίδες να παίρνουν το τρόπαιο, αλλά φυσικά και το ασημένιο μετάλλιο συνιστά σπουδαία επιτυχία για την ομάδα της Ευτυχίας Καραγιάννη.

Το μέλλον, λοιπόν, ανήκει σε αυτά τα κορίτσια, που θα στελεχώσουν σταδιακά και την Εθνική γυναικών.

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 4-1, 1-2, 1-2

ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη): Καραγιάννη, Σάντα, Καλογεροπούλου 1, Σιούτη 2, Ευφρ.Τσιμάρα, Χαλδαίου 2, Τορνάρου, Κουρέτα 2, Ανδρεάδη, Τριχά 1, Λασκαρίδου, Καραμπέτσου, Κωνσταντοπούλου.