29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Μαΐου 2022 - 21:26

Καλό και ελεύθερο Χ στην Τρίπολη

Αστέρας και Απόλλων Σμύρνης μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 2-2

Δίκαιη μοιρασιά στο «Θ. Κολοκοτρώνης»... Στο ισόπαλο 2-2 έμειναν την Κυριακή (15/5) ο Αστέρας Τρίπολης και ο Απόλλων Σμύρνης για την 7η και τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1, σε ένα παιχνίδι που ήταν πολύ καλό στο β' ημίχρονο κι ενώ είχε προηγηθεί ένα αρκετό μέτριο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο 45λεπτο, λοιπόν, ανέβασαν... στροφές οι δύο αντίπαλοι, διάστημα στο οποίο σημειώθηκαν όλα τα γκολ του αγώνα, με τους Αρκάδες να τερματίζουν στην 9η θέση με 41 πόντους, ενώ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ναι μεν είχε υποβιβαστεί στη Σούπερ Λίγκα 2 από την περασμένη εβδομάδα και μετά την ισοπαλία με τη Λαμία, ωστόσο η δικαστική εμπλοκή του Παναιτωλικού στην υπόθεση του παράνομου στοιχηματισμού την κρατά στην αναμονή για ενδεχόμενη συμμετοχή της στα μπαράζ με τη Βέροια.

Καρμόνα και Σίτο ξεχώρισαν για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς, την ίδια στιγμή που ο Μπάμπης Τεννές είδε τον Ντάουντα να είναι καλός σε ολόκληρη τη διάρκεια του ματς και να επιβραβεύεται με γκολ στο 90', επίσης θετικότατος ο Βιτλής, ενώ πήρε πράγματα από τον Τσιλούλη (έβαλε επιτέλους το πρώτο φετινό του γκολ στο πραγματικά μοναδικό καλό παιχνίδι που έκανε) και τον Κραγιόπουλο, με αμφότερους να χρησιμοποιούνται ως αλλαγές.

Από την άλλη, κάποιοι παίκτες έδειξαν για μία ακόμη φορά ότι είναι καιρός ν' αποχωρήσουν από τη Ριζούπολη, όπως ο Λισγάρας που στη φάση του 1-0 εκτέθηκε πανηγυρικά από τον Μπαράλες (τον νίκησε κατά κράτος ο Αργεντινός φορ στην κεφαλιά που πήρε).

Άλλο ματς στο β' και... 2-2

Το α' ημίχρονο είχε ελάχιστα να προσφέρει σε όσους το παρακολούθησαν, με τον Ντάουντα να χάνει μια σημαντική ευκαιρία μόλις στο 3' για τους «κυανόλευκους», αλλά από εκεί και πέρα λίγα πράγματα.

Ήταν πάντως πιο απειλητικός ο Απόλλων Σμύρνης, για ν' αλλάξει άρδην η εικόνα της αναμέτρησης στο δεύτερο μέρος και σε αυτό συνέβαλε το γρήγορο γκολ του Μπαράλες στο 49'.

Οι «κυανόλευκοι» έψαξαν την ισοφάριση και τα κατάφεραν με το ωραίο τέρμα του Τσιλούλη στο 69', αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα με ένα επίσης όμορφο γκολ ο Ιγκλέσιας έδωσε νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η μπάλα συνέχισε να πηγαίνει πάνω κάτω, δεν υπήρχε άλλωστε και καμία σκοπιμότητα στο ματς, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Ντάουντα με κεφαλιά στο 90'.

Ο Αστέρας ολοκλήρωσε δικαιολογημένα το παιχνίδι με 10 παίκτες, με τον Ιγκλέσιας ν' αποβάλεται στο 90'+7 με απευθείας κόκκινη κάρτα για πολύ σκληρό φάουλ στον Ντάουντα (χωρίς λόγο ο Αργεντινός χαφ πάτησε άσχημα τον φορ του Απόλλωνα στον αχίλλειο τένοντα).

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κατοίκος του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Παγουρτζή του Συνδέσμου Πειραιά και τον Στάικο του Συνδέσμου Λάρισας. Διαιτητής VAR ήταν ο Φωτιάς του Συνδέσμου Πέλλας και βοηθός ο Δημητριάδης του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 34' Μπαξεβανίδης, 44' Βιτλής.

Κόκκινες: 90'+7 Ιγκλέσιας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες, Ατιένθα (65' λ. τρ. Καστάνο), Αντζουλάς, Μουνάφο (80' Βαλιέντε), Κανελλόπουλος (61' Ιγκλέσιας), Σίτο (80' Σονί), Ριέρα, Μιχόπουλος (61' Κρέσπι), Μπαράλες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Kότσαρης, Μπαξεβανίδης (88' Δούμας), Βιτλής (81' Τουτουαρίμα), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Κάστρο (60' Κραγιόπουλος), Φατιόν, Σλίβκα (88' Παπαγεωργίου), Μαρτίνες (60' Τσιλούλης), Ιωαννίδης, Ντάουντα.