18/04/2024
Χάντμπολ | Τρίτη 10 Μαΐου 2022 - 21:05

Α1 χάντμπολ: Μία νίκη απέχει από το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 22-21 την ΑΕΚ και έκαναν το 2-0 στους τελικούς

Άλλο ένα βήμα για να πάρει το πρωτάθλημα της Α1 χάντμπολ έκανε την Τρίτη (10/5) ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας με 22-21 την ΑΕΚ και κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Στο κλειστό της Χαλκίδας ήταν τυπικά γηπεδούχοι οι «ερυθρόλευκοι» αυτή τη φορά, με την Ένωση να κλείνει το α' ημίχρονο στο +3 (9-12), αλλά στο δεύτερο μέρος βελτιώθηκαν αισθητά οι Πειραιώτες στην άμυνα και στα τελευταία λεπτά βρέθηκαν να προηγούνται με 21-18.

Οι πρωταθλητές επιχείρησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους, μείωσαν στο γκολ (22-21), αλλά στην τελευταία επίθεση ο Πλάθα νικήθηκε από τον Μπάουερ.

Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, απέχει μία νίκη από τον τίτλο, με τους «κιτρινόμαυρους» στο τρίτο παιχνίδι την προσεχή Δευτέρα (16/5) να καλούνται να βγάλουν αντίδραση και να κάνουν το 2-1, για να μην τελειώσει πρόωρα η σειρά.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-6, 6-7, 7-8, 7-10, 9-12 (ημχ), 13-14, 15-14, 15-15, 17-17, 21-18, 22-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 7, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 3, Μπάουερ.

ΑΕΚ (Αλβανός): Aραμπατζής 2, Στεφάνοβιτς 2, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος, Άντζελιτς, Μυλωνάς 2, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 3, Κεδέρης 4.