24/04/2024
Χάντμπολ | Παρασκευή 29 Απριλίου 2022 - 17:55

Έκανε την έκπληξη η Πυλαία και πέταξε εκτός τελικού τον ΠΑΟΚ

Εντυπωσιακή η ομάδα του Ανανιάδη νίκησε 26-23 τους «ασπρόμαυρους» στον πρώτο ημιτελικό του Φάιναλ Φορ Κυπέλλου χάντμπολ

Μεγάλη έκπληξη στον πρώτο ημιτελικό του Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου χάντμπολ ανδρών το απόγευμα της Παρασκευής (29/4) καθώς η Πυλαία στην παρθενική της παρουσία σε ημιτελικό απέκλεισε τον ΠΑΟΚ τον οποίο νίκησε με 26-23.

Ο πρώτος ημιτελικός στο κλειστό της Κοζάνης περιελάμβανε το «μπαμ» της ομάδας του Χαράλαμπου Ανανιάδη και έτσι περιμένει τον αντίπαλό της στον μεγάλο τελικό ο οποίος θα προκύψει από τον νικητή του έτερου ημιτελικού ΑΕΚ - Ολυμπιακός.

Η Πυλαία πήρε από νωρίς προβάδισμα με 4-2 στο πρώτο δεκάλεπτο όμως με σερί 2-4 οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν σε 6-6, για να κλείσει το ημίχρονο η Πυλαία προηγούμενη με 11-8. Ο ΠΑΟΚ άσκησε πίεση στο δεύτερο ημίχρονο, όμως άντεξε καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθεί με 16-11.

Οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν να προηγηθούν και με οκτώ γκολ διαφορά (22-14) και κάπου εκεί τα πάντα κρίθηκαν παρά την προσπάθεια του «Δικεφάλου του Βορρά» που το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 26-23.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-3, 6-6, 9-7, 11-8 (ημ.), 12-9, 14-11, 18-12, 22-15, 23-20, 26-23

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Χαράλαμπος Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 1, Αντωνιάδης 1, Μέτσης, Ελευθεριάδης 5, Ν. Κουκμίσης, Τσαμεσίδης 7, Γιαννακίδης, Κ. Κουκμίσης 3, Σαμαράς, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 4, Αλατσατιανός 2, Γιαννακόπουλος, Τριανταφυλλίδης 2, Μπάτζιος 1.

ΠΑΟΚ (Παναγιώτης Γούσιος): Δεληζάνος, Παλάσκας Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 1, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 8, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης 4.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-2. Κόκκινη: Ζαφείρης (17:10, επικίνδυνο παιχνίδι – δεν κρατήθηκε δελτίο), Πέναλτι: 3/3 – 2/4.