19/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 27 Απριλίου 2022 - 22:21

Τα Χανιά υπέταξαν τον ΟΦΙ, που πλέον ετοιμάζεται για… τελικό παραμονής

Η ομάδα του Παπαδόπουλου κέρδισε με 2-0 με γκολ των Μπαΐροβιτς και Βασιλόγιαννη * Είχαν και δοκάρι οι νικητές

Χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα, τα Χανιά επιβλήθηκαν με 2-0 του Ο.Φ. Ιεράπετρας την Τετάρτη του Πάσχα (27/4) στα Περιβόλια, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Αν και αδιάφορη, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου έπαιξε για την ιστορία της και κατέκτησε το τρίποντο πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Μετά και το αποτέλεσμα αυτό, τα «δελφίνια» διατηρήθηκαν στην τρίτη θέση ισόβαθμα με την Καλαμάτα στους 55 βαθμούς ενώ ο ΟΦΙ βρίσκεται πλέον στο -1 από τη ζώνη του υποβιβασμού και την τελευταία αγωνιστική θα παίξει όλη την κατηγορία σε… τελικό με τη Ζάκυνθο.

Οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν δύο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να ανοίξουν το σκορ όμως ο Κουτζαβασίλης είπε «όχι» στα σουτ των Κατάλντι (35’) και Λεμονή (36’). Τα Χανιά απείλησαν στο 43’ με σουτ του Βασιλόγιαννη που εξουδετέρωσε ο Καραγκιόζης, ενώ στο 45’ προηγήθηκαν με πλασέ του Μπαΐροβιτς.

Πιο επικίνδυνοι ήταν στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι. Στο 51’ ο Μπαΐροβιτς σούταρε αλλά ο Καραγκιόζης απέκρουσε, ενώ στο 63’ ο γκολκίπερ του ΟΦΙ έκανε διπλή επέμβαση σε προσπάθεια του Τριανταφυλλάκου. Στο 75’ οι «κυανόλευκοι» είχαν δοκάρι σε δυνατό σουτ του Μπαΐροβιτς, για να έρθει στο 83’ ο Βασιλόγιαννης να γράψει με πλασέ το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών), Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Νιδριώτης (Αθηνών), 4ος: Στάμος (Ηλείας).

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι (74’ λ.τρ. Καψάλης), Ζιούλης, Παντεκίδης, Καμαρά, Παναγιωτούδης, Μασούρας (56’ Τριανταφυλλάκος), Κάρλος (74’ Βασιλακάκης), Βασιλόγιαννης, Βάρκας (68’ Τσαμούρης), Μπαΐροβιτς.

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Καραγκιόζης, Ζήσης, Κοντοές, Τορίμπιο (46’ Μπενίτεζ), Ντι Λορέντσο (52’ Ντέτλερ), Κατάλντι, Καλλιτσουνάκης (46’ Μεσιντόρο), Λεμονής, Μούλερ (64’ Χιμένεζ), Αντερέγκεν, Βουό (84’ Καραμπέτσος).