29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 27 Απριλίου 2022 - 19:57

Συνεπής στο ραντεβού με τον τελικό ο Παναθηναϊκός νίκησε και στη Λαμία

Οι «πράσινοι» επικράτησαν και στο «Αθανάσιος Διάκος» με 2-0 των Φθιωτών και πήραν την πρόκριση * Ιωαννίδης και Παλάσιος οι σκόρερ των νικητών

Μπορεί το 1-0 του πρώτου αγώνα να έδινε ελπίδες στη Λαμία, ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν είχε την παραμικρή διάθεση να διακινδυνέψει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Και πράγματι, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς την κατέκτησε φτάνοντας στη νίκη και στη ρεβάνς στο «Αθανάσιος Διάκος» την Τετάρτη του Πάσχα (27/4) αυτή τη φορά με 2-0 με τέρματα των Ιωαννίδη, Παλάσιος.

Οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί στην αναμέτρηση έχοντας να διασπάσουν και την καλά οργανωμένη άμυνα της Λαμίας, αλλά όταν αυτό συνέβη με το γκολ του Ιωαννίδη στη συνέχεια είχαν ήδη κλείσει θέση για το ΟΑΚΑ. Το γρήγορο γκολ του Παλάσιος στο δεύτερο ημίχρονο έγειρε την πλάστιγγα υπέρ τους για πρόκριση με 2η νίκη κόντρα σε μία Λαμία που απείλησε σοβαρά μόνο προς το τέλος, ψάχνοντας το γκολ της τιμής.

Βέβαια, η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα όταν δεν μπορεί κόντρα σε χειρότερες άμυνες να βρει δίχτυα και πλέον κινδυνεύει σοβαρά με απευθείας υποβιβασμό στη Σούπερ Λίγκα 1, πως θα μπορούσε να έβρισκε έστω και αν δεν είχε δεχτεί τέρμα, να πετύχει εκείνη όσα χρειαζόταν. Έτσι, πλέον το όνειρο έμεινε… όνειρο και στην 3η τους απόπειρα για τελικό και αφοσιώνονται πλέον στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός επιστρέφει σε τελικό Κυπέλλου μετά το 2014 όταν και κατέκτησε τον τελευταίο του τίτλο με το 4-1 απέναντι στον ΠΑΟΚ, τον οποίο δεν αποκλείεται να συναντήσει και φέτος αν φυσικά οι «ασπρόμαυροι» ξεπεράσουν το εμπόδιο του Ολυμπιακού ο οποίος έχει το προβάδισμα μετά το 0-0 της Τούμπας. Τους «ερυθρολεύκους» το «τριφύλλι» τους συνάντησε σε τελικό το 2004 στη Νέα Σμύρνη επικρατώντας τότε με 3-1.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς μεγάλες συγκινήσεις, ο Παναθηναϊκός βρήκε τέρμα λίγο πριν την ανάπαυλα «καθαρίζοντας» ουσιαστικά και την πρόκριση στον τελικό. Η Λαμία διαχειριζόταν μεν καλά την αναμέτρηση, έχοντας κλείσει τους διαδρόμους, χωρίς να απειλεί δε, όμως πλήρωσε ένα λάθος του Τζανετόπουλου που έφερε και το «πράσινο» τέρμα.

Με στόχο ένα γρήγορο τέρμα μπήκε ο Παναθηναϊκός στο ματς και στο 7’ ο Παλάσιος άγγιξε το 0-1 μετά από ωραία προσπάθεια από τα δεξιά, έκανε το σουτ, όμως ο Σαράνοφ απογειώθηκε και απέκρουσε την μπάλα. Η Λαμία, παρότι κέρδισε στατικές φάσεις δεν μπόρεσε να απειλήσει, ενώ στο 18’ ο Παλάσιος έφτασε κοντά στο 0-1 όταν άδειασε τον Λούκας μπήκε στην περιοχή, όμως το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Σαράνοφ.

Τελικά, στο 42’ ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα όταν ο Τζανετόπουλος έκανε λάθος υπολογισμό της μπάλας, ο Ιωαννίδης την έκλεψε και με ιδανικό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Σαράνοφ για το 0-1, πετυχαίνοντας παράλληλα το 6ο του τέρμα με τη φανέλα του «τριφυλλιού» και το 4ο απέναντι στη Λαμία.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο καθώς οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν και παρά την πρώτη διορθωτική κίνηση του Φέστα με την είσοδο του Μπανγκουρά στο 57’ αντί του Ελευθεριάδη, ένα λεπτό μετά ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 0-2 με τον Αϊτόρ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Σιμόν και να βρίσκει τον Βιγιαφάνιες ο οποίος από τα αριστερά εντός περιοχής πάσαρε στον Παλάσιος που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Λαμία πάντως βρήκε δίχτυα στο 61’ με κοντινό σουτ του Μπανγκουρά, όμως το τέρμα σωστά ακυρώθηκε καθώς ο μέσος από τη Γουινέα ήταν εκτεθειμένος. Το ματς είχε κριθεί, οι 2 προπονητές έδωσαν ανάσες σε παίκτες εν όψει της συνέχειας στην SL1 και ο ρυθμός του ματς ως ήταν φυσικό έπεσε. Οι γηπεδούχοι πάντως έψαξαν το γκολ με τον Μπεχαράνο στο 75’ και ένα λεπτό μετά με τον Μπανγκουρά, όμως ο Μπρινιόλι και τις 2 φορές ενήργησε σωστά τόσο στο σουτ του Βολιβιανού, όσο και στην κεφαλιά του 30χρονου μέσου.

Από την άλλη οι «πράσινοι» σε 3 περιπτώσεις θα μπορούσαν να κάνουν το 0-3, αρχικά στο 81’ όταν ο Καρλίτος έκανε το σουτ παρότι είχε μπροστά του τον Τζανετόπουλο αντί να δώσει στον αμαρκάριστο Βιτάλ, με τον Ισπανό φορ να είναι πρωταγωνιστής και στη φάση του 85’ όταν δεν πλάσαρε σωστά σε τετ-α-τετ με τον Σαράνοφ που απομάκρυνε την μπάλα. Κάτι που έκανε και στο πλασέ του Γκατσίνοβιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Πέρεθ (όσο αγωνίστηκε καθώς αποχώρησε με τραυματισμό), Γκατσίνοβιτς (αστείρευτες δυνάμεις μέχρι το φινάλε φτάνοντας μάλιστα κοντά και στο παρθενικό του τέρμα με τον ΠΑΟ), αλλά και οι Παλάσιος, Ιωαννίδης που ήταν συνεπής στα γκολ, έχοντας και περαιτέρω προσφορά. Για τους ηττημένους περισσότερο το πάλεψαν οι Προβυδάκης, Σαραμαντάς καλύπτοντας τις 2 πλευρές, αλλά και ο Λούκας.

Διαιτητής: Μάντεν (Σκωτία), Βοηθοί: Ρουμ (Σκωτία), Σπενς (Σκωτία), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Πσκιτ (Πολωνία), ΑVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 6’ Ταϊρόν, 83’ Μπεχαράνο

ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Λούκας, Μπεχαράνο (86’ Γκέντσογλου), Τζανδάρης, Ταϊρόν (68’ Νούνιες), Ελευθεριάδης (57’ Μπανγκουρά, 86’ λ.τρ. Μανουσάκης), Μανούσος (68’ Καραμάνος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ (68’ Μαουρίσιο), Σένκεφελντ, Πέρεθ (72’ λ.τρ. Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ (63’ Βιτάλ), Παλάσιος (68’ Σάντσες), Ιωαννίδης (63’ Καρλίτος).