25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 23 Απριλίου 2022 - 16:33

Σαν σε προπόνηση η Καλλιθέα, 0-3 την ΑΕΚ Β'

Με κορυφαίο και δις σκόρερ τον Μουνιέ οι «κυανόλευκοι» πέρασαν για πλάκα από το «Σεραφείδειο» και καθυστέρησαν τη μαθηματική πρωτιά του Λεβαδειακού * Με 10 από το 45' οι «κιτρινόμαυροι» που τελείωσαν με 9

Το εξ αναβολής παιχνίδι για την 27η αγωνιστική του 2ου (Νοτίου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2, ΑΕΚ Β' - Καλλιθέα που διεξήχθη το Μ. Σάββατο (23/4) είχε απόλυτους πρωταγωνιστές τους φιλοξενούμενους που επικράτησαν πολύ άνετα με σκορ 3-0. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έφθασε, έτσι, τους 61 βαθμούς και απέχει πέντε από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό (66) με το φινάλε της κανονικής περιόδου να προμηνύεται συναρπαστικό.

Αν και επίσημα είχε ανακοινωθεί ότι το ματς θα γινόταν κεκλεισμένων των θυρών, εντούτοις βρέθηκαν στις εξέδρες γύρω στα 30 άτομα.

Η ομάδα του Ελ Πάσο γνώριζε τι ήθελε και το σημαντικότερο πώς να το κατακτήσει στο «Σεραφείδειο», παίρνοντας τα ηνία από τα πρώτα λεπτά. Ήδη, στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, είχε δημιουργήσει τρεις ευκαιρίες, με τους Μάλτσι (10', 12') και Τσιντώνη (15') να απειλούν την εστία του Χατζηεμμανουήλ. Τελικά, ο φετινός mvp των φιλοξενούμενων, Μουνιέ με δυο πολύ όμορφα πλασέ πέτυχε ισάριθμα γκολ (38', 42') και έβαλε τις βάσεις για την εύκολη επικράτηση της Καλλιθέας. Στο 45' η Ένωση, που ήταν υποτονική και άνευρη σε ολόκληρο το 90λεπτο, έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μουστακόπουλου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «κυανόλευκους» να σημειώνουν και τρίτο γκολ, με σκόρερ τον Τσιντώνη (55') που δέχθηκε κάθετη πάσα από τον Μάλτσι και με ψύχραιμο πλασέ από μέσα αριστερά έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί για τρίτη φορά στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Χατζηεμμανουήλ. Μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός στο υπόλοιπο χρονικό διάστημα ήταν ο τραυματισμός του Ραντόνια (82') που ανάγκασε την ΑΕΚ Β' να ολοκληρώσει τον αγώνα με 9 παίκτες καθώς είχαν γίνει όλες οι επιτρεπόμενες αλλαγές από πλευράς Νίκου Παναγιωτάρα.

Συμπερασματικά, η Καλλιθέα εμφανίστηκε σοβαρή, πειθαρχημένη και εύστοχη στην τελική προσπάθεια, κατακτώντας μία ευρεία νίκη απέναντι στην ΑΕΚ Β' που δεν δικαιολόγησε σε κανένα σημείο του 90λεπτου την πέμπτη θέση της στη βαθμολογία. Οι παίκτες της Ένωσης φαίνεται ότι έμειναν στο διπλό που πέτυχαν την περασμένη εβδομάδα (Μ. Τετάρτη 20/4) στην Ιεράπετρα επί του τοπικού Ο.Φ.Ι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Διαμαντόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας, με βοηθούς τους Κολλιάκο (Αθηνών) και Γεωργακόπουλο (Πειραιά) και 4ο τον Μπακογιάννη (Αθηνών).

ΑΕΚ Β' (Νίκος Παναγιωτάρας): Χατζηεμμανουήλ, Ραντόνια, Κορνέζος, Λάτσι (46′ Μπούσης), Μιτάι (66′ Παρράς), Μουστακόπουλος, Μπάμπης (78′ Ρουκουνάκης), Γερολέμου, Τζούντα Γκαρσία, Κοσίδης (78′ Ιατρούδης), Γιούσης (55′ Χριστόπουλος).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Ρώσση, Τσιντώνης (68′ Χασαμπένγκοβιτς), Μπουλούλης (77′ Ντιμίτριους), Χατζηδίμπας, Βασιλούδης, Σαντάνα (68′ Βογιατζής), Μουνιέ (62′ Νάτσης), Κυνηγόπουλος (77′ Κωστίκα), Μανθάτης, Μάλτσι.