28/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 26 Ιανουαρίου 2022 - 18:28

Ισοπαλία στις Σέρρες

Πανσερραϊκός και Πιερικός έμειναν στο 1-1

Χωρίς νικητή έληξε την Τετάρτη (26/1) το ματς του Πανσερραϊκού με τον Πιερικό, που έμειναν στο 1-1 σε εξ αναβολής αγώνα της 12ης αγωνιστικής του 1ου (Βορείου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Με αυτό το Χ στις Σέρρες οι γηπεδούχοι έχουν 12 βαθμούς στη 14η θέση, ενώ στους 14 πόντους και 10οι στην κατάταξη είναι οι «μελανόλευκοι».

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, ο Κανίς στο 31' νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Τζήμα, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να εξουδετερώνει και την κεφαλιά του Μέσι μετά τη σέντρα του Ζέρη στο 33ο λεπτό.

Στο 38' ο Κανίς άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, για να απειλήσει για το 1-1 ο Πιερικός στο 49', όταν ο Παπαδόπουλος σούταρε και η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού.

Εντέλει, η ισοφάριση για την ομάδα της Κατερίνης ήρθε στο 72' από αυτογκόλ του Ζέρη, με τα «λιοντάρια» στις καθυστερήσεις να χάνουν δύο ευκαιρίες για να κερδίσουν, καθώς στην πρώτη περίπτωση ο Κανίς σούταρε μόνος προ του Τζήμα και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Πιερικού, ενώ στη δεύτερη ήταν άστοχη η κεφαλιά του Κασμερίδη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καλατζής του Συνδέσμου Θεσσαλίας με βοηθούς τους Δίπλαρη και Βογιατζή, αμφότεροι του Συνδέσμου Καρδίτσας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Άγγελος Διγκόζης): Καβουσάκης, Κασμερίδης, Δημητρίου, Ζέρης, Φουάσης (77' λ. τρ. Έππας), Κρητικός, Μαρκιόνι, Ντίαζ (62' Ανάκογλου), Κόντσι, Μέσι, Κανίς.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Τζήμας, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Γιαλαμίδης, Εμπουσί (86' Κανούλας), Τόσκας (68' Ζαφειράκης), Μπουόλι, Γκαγιέχο (46' Ίτσιος), Σούνταρ, Χαρτσιάς (86' Κρίμιτζας), Παπαδόπουλος (86' Χαντζάρας).