19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2022 - 19:14

Κατραπακιά Παναιτωλικού στην κοιμισμένη ΑΕΚ!

Τεράστιο διπλό (1-2) με ανατροπή στο ΟΑΚΑ για τους Αγρινιώτες * Έπεσε στην 3η θέση η Ένωση

Έγινε το μπαμ στο ΟΑΚΑ! Ο Παναιτωλικός πήρε πολύ μεγάλη νίκη με 2-1 επί της ΑΕΚ την Κυριακή (16/1) για τη 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1, κάνοντας σημαντικότατο βήμα για την παραμονή -έστω και αν είναι σχετικά νωρίς ακόμη.

Η Ένωση έβαλε γκολ σε χρονικό σημείο που έδειχνε καίριο, στο 44' με τον Ανσαριφάρντ, αλλά στο β' ημίχρονο πήρε... ύπνο βαθύ μετά το 50' και όταν ξύπνησε είδε την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου να έχει μπει μπροστά στο σκορ και να προκύπτει εντέλει αυτή η οδυνηρή ήττα, με την οποία έπεσε στην 3η θέση με 33 βαθμούς, ούσα στο -1 από τον ΠΑΟΚ και το -8 από τον Ολυμπιακό.

Μια δεύτερη σερί ήττα στο Ολυμπιακό Στάδιο για την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, ξανά με ανατροπή όπως με τον ΟΦΗ και εύλογα ο προβληματισμός επιστρέφει στο «στρατόπεδο» των «κιτρινόμαυρων».

Ανσαριφάρντ, Μάνταλος και κάπως ο Άμραμπατ ξεχώρισαν για την ΑΕΚ, Μεντόσα, Φλόρες και Ντουάρτε οι κορυφαίοι των φιλοξενούμενων, που με 18 πόντους έπιασαν στην 9η θέση τον Βόλο και ξέφυγαν στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη.

H AΕΚ είχε αναμενόμενα την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, γρήγορα ωστόσο φάνηκε ότι είχε πρόβλημα να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των «καναρινιών».

Δυσκολευόταν να φτιάξει ευκαιρίες ο «Δικέφαλος», όδευε προς το 0-0 το α' ημίχρονο, αλλά στο 44' ο Ανσαριφάρντ με παλικαρίσια προσπάθεια και ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος, είχαν δοκάρι με τον Τζαβέλλα στο 47', ωστόσο... έσβησαν μετά και πίστεψαν ότι με κάποιο τρόπο το δεύτερο γκολ θα ερχόταν.

Αντίθετα, ο Παναιτωλικός το πίστεψε, ο Καρέλης ερχόμενος από τον πάγκο έδωσε πνοή στην επίθεση και ισοφάρισε στο 79', για να ολοκληρωθεί η ψυχρολουσία για την Ένωση με το φοβερό φαλτσαριστό σουτ του Ντουάρτε στο 84'.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Γιαννίκη προσπάθησαν με αψυχολόγητα σουτ να φτάσουν στο 2-2, δεν τα κατάφεραν και το κάζο δεν απεφεύχθη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γκάμαρης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Μεϊντανά του Συνδέσμου Αχαΐας και τον Τριανταφύλλου του Συνδέσμου Αρκαδίας. Διαιτητής VAR ήταν ο Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας και βοηθός από τον ίδιο Σύνδεσμο ο Πάτρας.

Κίτρινες: 56' Σιμόες - 85' Μεντόσα.

AEΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Σβάρνας (80' Ρότα), Μοχαμάντι, Βράνιες, Τζαβέλλας, Σιμόες (88' Κοσίδης), Λε Ταλέκ (80' Σάκχοφ), Άμραμπατ (88' Γέβτιτς), Γκαρσία (65' Τσούμπερ), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι, Χουχούμης, Βργκοτς, Κορνέλιους (64' Μάρτενσον), Φλόρες, Αντούνες, Μπαρμπόσα (70' Μόρσεϊ), Ντουάρτε (85' Μαλής), Μεντόσα (85' Τσιγγάρας), Βέργος (70' Καρέλης).