20/04/2024
Πρωτάθλημα | Πέμπτη 13 Ιανουαρίου 2022 - 16:54

Ωραία η Νίκη Βόλου και τριάρα στον ΑΟΤ

Με 3-0 νίκησε τους «κυανέρυθρους» η ομάδα του Βοσνιάδη

Τη δεύτερη φετινή της νίκη κόντρα στα Τρίκαλα πήρε την Πέμπτη (13/1) η Νίκη Βόλου, κερδίζοντας με 3-0 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο για τη 13η αγωνιστική του 1ου (Βορείου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Έτσι, η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη, που τον περασμένο Οκτώβριο είχε επικρατήσει του ΑΟΤ εκτός έδρας με 1-0 για το Κύπελλο Ελλάδας, έφτασε τους 15 βαθμούς σε 9 παιχνίδια και βρίσκεται στην 6η θέση, ούσα στο -7 από την πρωτοπόρο Ξάνθη.

Οι φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους, μετρούν 13 πόντους στην 9η θέση και σε 11 παιχνίδια.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι «κυανέρυθροι» απείλησαν πρώτοι, όταν στο 12' ο Μπάγιτς έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ευθυμίου, με τη Νίκη να απαντά στο αμέσως επόμενο λεπτό στις ευκαιρίες, καθώς ο Λούκας Γκαρσία δέχθηκε την πάσα του Ροχάνο και να σουτάρει από πλεονεκτική θέση, για να φύγει ελάχιστα άουτ η μπάλα.

Το 1-0 ήρθε στο 16', όταν ο Κάσσος εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Ελευθεριάδη, πήρε την μπάλα και νίκησε τον Αγριμάκη, με τους «κυανόλευκους» να κυνηγούν άμεσα κι ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο στο 21' ο Βλαχομήτρος από ιδανική θέση πλάσαρε άστοχα μετά από ασίστ του Ροχάνο.

Στο 44' ο Ελευθεριάδης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων κι ένα λεπτό αργότερα άγγιξαν το 2-0 οι γηπεδούχοι, όταν ο Βλαχομήτρος στο τετ α τετ με τον Αγριμάκη έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο β' ημίχρονο η υπεροχή των Βολιωτών ήταν ακόμη πιο ξεκάθαρη, με τον Αγριμάκη στο 53' να αποκρούει το σουτ του Πάνου, ενώ στο 76' ο Αλιατίδης έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Τελικά, στο 79' ξανά ο Κάσσος χρίστηκε σκόρερ με ωραίο πλασέ αξιοποιώντας τη σέντρα του Πάνου από τα αριστερά, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Τζιώρας στο 90'.

Ο έμπειρος φορ σημείωσε ένα παλικαρίσιο γκολ, μια και έκανε κούρσα από τη μεσαία γραμμή και με σουτ από πλάγια θέση βρήκε δίχτυα, ολοκληρώνοντας την απόλυτα δίκαιη επικράτηση της ομάδας του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μελτζανίδης του Συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς τον Δέλλιο του Συνδέσμου Πέλλας και τον Κοττορό του Συνδέσμου Δωδεκανήσου.

Κίτρινες: 60' Χειρίτραντας.

NIKH BOΛΟΥ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Τσιμπούκας, Ανδρέου, Αλιατίδης, Πάνος, Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Kάσσος, Βλαχομήτρος (55' Τζιώρας), Λούκας Γκαρσία (83' Λούκας Γκαρσία), Ροχάνο (75' Μέτσε).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Νίκος Ουσταμπασίδης): Αγριμάκης, Σανδραβέλης, Μανίσογλου (66' Ντιαλόσι), Ριζογιάννης, Κεχαγιάς, Μπαξεβάνος (87' Ιωαννίδης), Αουντίνο (58' Μπαράτα), Πέλκας, Ελευθεριάδης (87' Μυλόπουλος), Χειρίτραντας, Ευθυμίου.