28/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2022 - 18:26

Προσπέρασε τον Εργοτέλη με τριάρα ο Ο.Φ. Ιεράπετρας

Νίκη 3-1 στο Παγκρήτιο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντερέγκεν

Ιδανικά ξεκίνησε το 2022 ο Ο.Φ. Ιεράπετρας καθώς επικράτησε την Τετάρτη (12/1) μέσα στο Ηράκλειο του Εργοτέλη με 3-1 για τη 13η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη επιβλήθηκε στο Παγκρήτιο αυτής του Νίκου Μπαδήμα και την προσπέρασε στη βαθμολογία φτάνοντας τους 12 βαθμούς, σε 10 παιχνίδια, και στη 10η θέση, έναντι 11 του Εργοτέλη, σε 9 αναμετρήσεις, που υποχώρησε στην 11η θέση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και δις σκόρερ για την Ιεράπετρα ο Νικολάς Αντερέγκεν ο οποίος άνοιξε τον δρόμο της νίκης για την ομάδα του, ενώ ήταν εκείνος που τη σφράγισε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Με όρεξη ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες και μόλις στα επτά πρώτα λεπτά είχαμε δύο τέρματα. Μόλις στο 2’ ο Αντερέγκεν με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων έκανε το 0-1, ενώ στο 7’ ο Κωστανάσιος με κοντινό πλασέ από το ύψος του πέναλτι και αφού προηγήθηκε πλασέ του Κοκκίνη και ασταθής επέμβαση του Καραγκιόζη έκανε το 1-1.

Τρία λεπτά μετά το πρώτο 20λεπτο από σέντρα του Νεκούλ ο Κόλα έδιωξε σε κόρνερ, ενώ από την εκτέλεση του ίδιου παίκτη, ο Αντερέγκεν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Τζελέπη, ενώ ο Νεκούλ είχε μία ακόμα σέντρα στο 29’ με την μπάλα πάντως να καταλήγει άουτ από την κεφαλιά του Ντι Λορέντζο.

Ήταν φανερό ότι ο ΟΦΙ είχε την πρωτοβουλία και έφτασε σε δεύτερο γκολ όταν στο 36’ ο Βουό μετά από εκτέλεση κόρνερ και σύγχυση στην άμυνα του Εργοτέλη πέτυχε με γυριστό σουτ το 1-2, που δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο. Η Ιεράπετρα θα μπορούσε να φτάσει και στο 1-3 αλλά ο Ντι Λορέντζο με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Τζελέπη. Από την πλευρά του πάντως και ο Εργοτέλης θα μπορούσε να βρει γκολ, αλλά ο Καραγκιόζης δήλωσε παρών στο 43’ μπλοκάροντας με υπερένταση την μπάλα στο δυνατό σουτ του Κωστανάσιου.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σερβιλάκης με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ανάγκασε τον Καραγκιόζη να διώξει με δυσκολία την μπάλα, με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν σημαντικό προβάδισμα στο 64’ με τον Αντερέγκεν ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή και με πλασέ, έστειλε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Τζελέπη για το 1-3 και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Παρά το εις βάρος τους 1-3 οι του Εργοτέλη απείλησαν με το 2-3 που θα τους έβαζε ξανά στο ματς, αλλά στο 69’ ο Κοκκίνης με μακρινό δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 76’ ο άσος των γηπεδούχων έκανε σέντρα, ο Μπαρ έπιασε την κεφαλιά, όμως έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Καραγκιόζη.

Αφού δεν έγινε σε αυτές τις φάσεις το γκολ, η Ιεράπετρα δύσκολα θα έχανε το ματς όπως και τελικά συνέβη, με τελευταία καλή φάση το σουτ του Βουό στο 83’ που πέρασε ψηλά άουτ.

Κίτρινη: 11’ Νεκούλ

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών), Βοηθοί: Αϊνάλης (Μακεδονίας) , Δίπλαρης (Καρδίτσας), 4ος: Κουκουράκης (Χανίων).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Μπαδήμας): Τζελέπης, Σερβιλάκης, Κατσούρι (46’ Σαρρής, 66’ λ.τρ. Νεράλ), Μίκο, Κόλα, Πέϊος, Άππι (70’ Βουτσάς), Μπουρσέλης (70’ Πατρινός) Κωστανάσιος, Κοκκίνης (84΄ Χόσαμ), Μπαρ.

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Στάϊκος Βεργέτης): Καραγκιόζης, Καρδάρης, Χιντζίδης, Ντι Λορέντζο, Τορίμπιο, Μεσιδόρο (90’ Κοντοές), Λεμονής, Μπενίτεθ, Νεκούλ (87’ Ψάνης), Αντερέγκεν (84’ Μπλάνκο), Βουό.