16/04/2024
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ | Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου 2021 - 21:06

Αγχώθηκε, αλλά νίκησε η Παναχαϊκή

Δύσκολο 1-0 τον «κοκκινόμαυρων» κόντρα στον Παναγρινιακό * Με δέκα τελείωσαν το ματς οι νικητές

Δύσκολη αλλά συνάμα πολύτιμη νίκη στη μάχη της ανόδου στη Σούπερ Λίγκα 2 σημείωσε το απόγευμα της Τετάρτης (22/12) η Παναχαϊκή καθώς επικράτησε με 1-0 του Παναγρινιακού στην Αγυιά για τη 12η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου αγχώθηκε, αλλά πήρε την πολύτιμη νίκη, τέταρτη συνεχόμενη για τους Πατρινούς και θα κάνει Χριστούγεννα στη 2η θέση με 25 βαθμούς, έναντι 28 του πρωτοπόρου Τηλυκράτη Λευκάδας. Από την άλλη ο Παναγρινιακός με 12 πόντους παρέμεινε στη 10η θέση ισόβαθμος με την Αναγέννηση Άρτας.

Απειλητική από τα πρώτα λεπτά η Παναχαϊκή με τον Κυβελίδη στο 3’ να αστοχεί με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπουρλάκη, ενώ δύο λεπτά μετά το σουτ του Αλεξόπουλου πέρασε κόρνερ.

Ουσιαστικά η πρώτη κλασική ευκαιρία των Πατρινών ήταν στο 14’ όταν από λάθος των Αγρινιωτών, ο Αλεξόπουλος έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Κυβελίδη ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κοντογιάννη ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ. Ο Παναγρινιακός βγήκε μπροστά και στο 18’ ο Κούσης βγήκε απέναντι από τον Αθανασόπουλο αλλά ο τελευταίος απέκρουσε το πλασέ του άσου των Αγρινιωτών.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ μέχρι το ημίχρονο, αλλά δεν τα κατάφερε. Αρχικά στο 32’ ο Μπουρλάκης έκανε τη σέντρα, ο Χαντί πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Κοντογιάννης απέκρουσε σε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά οι ρόλοι άλλαξαν, αλλά η κεφαλιά του Μπουρλάκη πέρασε άουτ.

Η Παναχαϊκή αύξησε την πίεσή της και έτσι στη μία ώρα αγώνα έφτασε στο 1-0. Από εκτέλεση φάουλ του Χαντί, ο Σελινιωτάκης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και στον Σωτηρόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα του Κοντογιάννη.

Ο Παναγρινιακός παρά το εις βάρος του 1-0 απείλησε στο 67’ με ισοφάριση όταν ο Τσακνής εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην άμυνα, έκανε την προβολή όμως σωτήρια ο Αθανασόπουλος διατήρησε το 1-0.

Δύο λεπτά μετά οι «κοκκινόμαυροι» έμειναν με 10 παίκτες όταν ο Κωνσταντακόπουλος έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα στον Τσακνή και ο Ανδρικόπουλος του έδειξε την απευθείας κόκκινη, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να προσέξουν τα νώτα τους παρά να βγουν μπροστά για ένα δεύτερο τέρμα.

Κίτρινες: 29’ Μικελάτος, 73’ Πολίτης, 87’ Στεργίδης - 59’ Σωτηρόπουλος, 90’ Γκόλιας

Διαιτητής: Ανδρικόπουλος (Κυκλάδων), Βοηθοί: Αλεξοπούλου (Ανατολικής Αττικής), Ξουρίδας (Χίου).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σούλης Παπαδόπουλος): Αθανασόπουλος, Στεργίδης, Σμίλτος (46΄Τεγούσης), Σελινιωτάκης  (65΄λ.τρ. Στασινόπουλος), Λιποτράστσε, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης, Χαντί (90΄λτρ. Παπαχρονόπουλος), Αλεξόπουλος, Κυβελίδης (72΄Πολίτης), Μικελάτος.

ΠΑΝΑΓΡΙΝΙΑΚΟΣ (Βασίλης Ξανθόπουλος): Κοντογιάννης, Καλοκαίρης, Γκόλιας, Φραγκούλης, Σωτηρόπουλος, Καντάνης (77΄Ντούλιας), Κούσης (63΄Αγρογιάννης), Πατίλας, Τσακνής, Μήλιος, Τσοπανάς (78΄Κ. Παναγιωτόπουλος).

Πηγή ΦΩΤΟ: sportin.gr