19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2021 - 21:27

Πήρε φόρα ο Άρης

Οι «κίτρινοι» παρέμειναν σε τροχιά επιτυχιών, κερδίζοντας 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Συνεχίζει την ανοδική του πορεία... Ο Άρης ξεπέρασε με 1-0 το εμπόδιο του Αστέρα Τρίπολης την Κυριακή (5/12) στο «Κλεάνθης Βικελίδης», δίνοντας συνέχεια στις επιτυχίες και πιάνοντας στην 5η θέση της Σούπερ Λίγκας 1 τον Παναθηναϊκό στους 17 βαθμούς μετά και τη 12η αγωνιστική.

Οι «κίτρινοι», λοιπόν, δεν... πέταξαν στα σκουπίδια το διπλό στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, ενώ αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη την τελευταία εβδομάδα, αφού είχε προηγηθεί και η επικράτηση ενάντια στον ΟΦΗ για το Κύπελλο Ελλάδας.

Γκάμα, Μαντσίνι και Μπερτόγλιο ήταν αρκετά δραστήριοι, με τους Αρκάδες από την πλευρά τους να έχουν λίγες καλές στιγμές κι ενώ το μέλημά τους ήταν αρχικά ο βαθμός της ισοπαλίας.

Μετά το γκολ που δέχθηκαν δεν μπόρεσαν να προβληματίσουν ιδιαίτερα την αντίπαλη άμυνα και μοιραία γύρισαν στις ήττες, μετρώντας 13 βαθμούς στην 9η θέση.

Το έβαλε σε καίριο σημείο και το διαχειρίστηκε εύκολα...

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά, κυνηγώντας το γρήγορο γκολ που θα τους έδιωχνε το άγχος.

Αυτό δεν συνέβη και οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς μετά το πρώτο τέταρτο, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για το 0-1 με τον Κρέσπι στο 31', στη μοναδική ουσιααστικά μεγάλη τους στιγμή στο παιχνίδι.

Το α' ημίχρονο κυλούσε προς το 0-0, αλλά στο 41' μια ωραία συνεργασία των Μπερτόγλιο, Μαντσίνι και Γκάμα έφερε το γκολ από τον τελευταίο, με τη βοήθειά άθελά του και του Άλβαρες, που δεν κατάφερε να ανακόψει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.

Ένα γκολ σε καίριο χρονικά σημείο, με τους «κίτρινους» να πηγαίνουν σε διαχείριση του προβαδίσματός τους στο δεύτερο 45λεπτο, αφού δεν έδειχνε η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς ότι μπορούσε να φανεί απειλητική για την ισοφάριση.

Είχε πάντως τις στιγμές του για το 2-0 ο Άρης, με χαρακτηριστικότερη το δοκάρι του Ιτούρμπε στο 87', με το σφύριγμα της λήξης να φέρνει δίκαια νικητές τους γηπεδούχους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζοβάρας του Συνδέσμου Φθιώτιδας με βοηθούς τον Ψαρρή του Συνδέσμου Ζακύνθου και τον Παπαδάκη του Συνδέσμου Ηρακλείου. Διαιτητής VAR ήταν ο Κουμπαράκης του Συνδέσμου Κυκλάδων και βοηθός ο Σαμοΐλης του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 72' Τζέγκο - 29' Καστάνο, 46' Ριέρα, 84' Ατιένθα.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Nτένις, Σούντγκρεν (26' λ. τρ. Σάκιτς), Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο, Σάσα, Μαντσίνι (69' Ιτούρμπε), Γκάμα (69' Γκαρσία), Μπερτόγλιο (85' Ματίγια), Καμαρά (85' Μάνος)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα (78' λ. τρ. Γκαρθία), Άλβαρες, Καστάνο, Ατιένθα, Βαλιέντε, Μουνάφο (67' Ιγκλέσιας), Ριέρα, Κρέσπι (86' Κανελλόπουλος), Σονί (86' Mπενίτο), Μπαράλες (67' Aλί Μπαμπά).